Máme nového ministra spravedlnosti. Po různých substandardních personálních turbulencích se jím nakonec stal zkušený právník Jan Kněínek. Nový ministr chce úzce spolupracovat se všemi právnickými profesemi, aby výstupy jeho orgánu byly všeobecně akceptovatelné. Hodlá mimo jiné pokračovat v elektronizaci justice a zaměřit se na přípravu nového občanského soudního řádu a té vylepšit řád trestní. To je jistě chvályhodné. Do pomyslné mozaiky jeho úkolů bych si ovšem dovolil přidat jeden opomíjený kamínek. Zatímco o platech soudců se hovoří dosti často, je zaráející, jak se zapomíná na finanční odměny přísedících u soudů. Ty jsou dlouhodobě naprosto pro srandu králíkům – abychom satiricky narazili na dřívější události na ministerstvu spravedlnosti. Za den (nikoliv hodinu) u soudu dnes dostane přísedící odměnu 150 (slovy sto padesát) korun a náhradu mzdy (a cestovné). Připomeňme, e základní úlohou přísedících je u soudu zastupovat řadového občana. Tedy vyvaovat, obrušovat, doplňovat a svým způsobem i kontrolovat názory soudců – zpravidla dlouholetých profesionálů. Z procesního hlediska je podstatné, e u sou ního procesu musí přísedící vydret a do konce, jinak celé soudní řízení musí začít znovu od začátku.
V ČR aktuálně působí okolo pěti tisíc šesti set přísedících. Pozor, více ne šedesát procent z nich ji dosáhlo věku 60 let. Českým a moravským soudům -aktuálně chybí skoro třetina přísedících a situace se zhoršuje. Kvalita leckterých přísedících té mnohdy není úplně hvězdná, jak kdysi napsal do seminární práce jeden můj student. Vzácností není, e přísedící část (někdy i celé) soudního jednání prospí. Co je zákonitě dáno i zmíněným vyšším věkem a abnormálně nízkou finanční motivací. Nutno takté upozornit na systémový zlozvyk, e nedostatek přísedících léčí soudy vlastními zaměstnanci. Je pak otázka, zda přísedící-zaměstnanci soudů řádně plní funkci nezávislé pojistky spravedlnosti.
Idealista jistě namítne: čeští přísedící to přece nedělají pro peníze, je to de facto vysoce čestná funkce. To jistě ano, ale zkuste třeba u pracovního pohovoru zaměstnavateli sdělit, e vás bude muset několikrát do roka uvolňovat k soudu. Jednomu známému kdysi potenciální zaměstnavatel jen suše sdělil – milý pane, to se musíte rozhodnout, zda budete pracovat u nás, či na soudě. Někteří vykutálenější zaměstnavatelé dokonce svým zaměstnancům doporučovali, aby na činnost u soudu čerpali svou dovolenou na zotavenou. Inu, soudní rekreace.
(Autor je právní pedagog.)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.