Mátě okurku. Tak odbyl předseda vlády novináře, kteří se ho začátkem léta ptali, jak je to s původností diplomových prací ministryně spravedlnosti. Češi mají rádi slovenštinu, s českoslovenštinou je to však jiné, připomíná jim tupost části někdejšího důstojnického sboru Československé lidové armády. Známá je z Černých baronů, sám jsem se s tím zvláštním jazykem setkával během nedokončeného studia vojenské katedry brněnské VUT na Kraví hoře. Inenýr podplukovník Wittgruber vysvětloval průběh křivky radarového signálu slovy: A tuná se protnú te dve kmitne. Jiný podplukovník, soudruh Frömer, nám zas při politickém vzdělávání do hlav vtloukal Lenyna a lenynyzmus. Voličům však premiérův jazyk očividně nevadí, a to ani výrazivo hodné spíš bigoše ne majora Terazkyho. Pověstný šarm a pootevřená tobolka jsou přitalivé nade vše.
Při tom jsem si ale uvědomil cosi jiného, toti e jsem se najednou stal pamětníkem. Člověk vlastně nemusí v ivotě nic dokázat, nepotřebuje nic umět. Stačí, aby dlouho existoval a ubránil se skleróze. Čas lhostejně a nezadritelně kráčí okolo a my získáváme na hodnotě jako archivní beaujolais nebo modrý mauricius. Třeba by se z toho u dalo i vyít, třeba napsat paměti! Onehdy jsem ale šokoval jistého politologa sdělením, e si vzpomínám na karibskou krizi. A opravdu, šel jsem s tatínkem za ruku kolem tramvajové smyčky ve Fibichově ulici, a najednou se nám nad hlavami rozezněly sirény. Šel z toho strach. Zeptal jsem se otce polekaně, co to znamená, a on mne neuklidnil, kdy řekl: Moná bude válka.
Vzpomínky o šest let pozdější si vybavuji lépe, bylo mi jedenáct. Nebyl jsem ovšem svědkem dramatických dějů, v prvních dnech jsem nezahlédl ani ádný tank nebo vojáka. Rodiče nás se sestrou hned 21. srpna odvezli k prarodičům do Velkého Týnce, ostatně byly prázdniny. Tam jsme poslouchali rádio, četli noviny – televizi dědeček pokládal za přechodnou módu a nevlastnil ji. Po obloze létala letadla – babička nás zaháněla do světnice, prý kdyby jim upadla bomba – a ve vzduchu bylo napětí. A úzkost, to kdy hlásili zabité v nedalekém Prostějově. Dědeček mě rozčílil komentářem, e chuligáni si za to mohou sami, vdyť koho normálního by napadlo házet kamenem po obrněném transportéru?
Nejsilnější však byl pocit strašlivé křivdy. A zrady – ačkoli zradit můe pouze ten, komu věříme, zatímco my jsme u k Sovětům po jejich výhrůkách a podezřele prodluovaných manévrech důvěru ztratili. Snad nikdo si ale nedokázal představit, e by bylo moné podniknout něco tak absurdního jako válečný útok na jiný suverénní stát jen proto, e jeho obyvatelé upřímně a nadšeně podporují své komunistické představitele. Přece jsme nechtěli zrušit socialismus, naopak, chtěli jsme sladit krásné ideje se skutky. A to přece není nic kontrarevolučního!
Lenine, probuď se, Breněv se zbláznil, stálo na zdech. Jak naivní. Z pohledu impéria stojícího na li tady toti kontrarevoluce opravdu byla. Toti my všichni. Pro co jiného později normalizační reim tak rozzuřila Charta 77 ne pro to, e po něm poadovala dodrování vlastních zákonů? A co jiného způsobilo ještě později pád celého takzvaného tábora socialismu a míru ne Gorbačovova glasnosť, která navazovala na československý obrodný pokus? Tehdy v srpnu jsme byli proto tak otřesení, e si le strhla škrabošku a my jsme skrze hlavně tanků spatřili tvář Medusy.
V Týnci však tanky zatím nebyly, a tak mne dokonce poslali samotného k holiči, který tehdy sídlil naproti společenskému domu. V čekárně hrál rozhlas po drátě. Jsme s vámi, buďte s námi. A znělka z písničky Svět patří nám. Vracel jsem se cestou za humny, vlasy mě kousaly za krkem, a prozpěvoval si: Pravda je s námi, to si počkáte, nikdy se nebudem kazimírů bát. Pravda je s námi, však se dočkáte, e se nakonec my budem nejlíp smát.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.