Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 4 > Viktor Tichák: Bez hacku, carek a krouzku

Jazyk

Viktor Tichák

Bez hacku, carek a krouzku

Jan Hus by se asi divil, kdyby zjistil, ze chytre telefony neumeji nabodenicka. I presto, ze dnesni technologie uz nema problem s hacky a carkami, velka cast populace si stale esemeskuje bez diakritiky, castecne mozna ze zvyku, castecne pro urychleni konverzace. Vzhledem k tomu, ze ale nemame sebemensi problem informaci porozumet, naskyta se otazka: Potrebujeme vubec v soucasne dobe diakritiku?

Zvesti o moznosti nepouzivat krouzkovane u nejsou nejnovejsiho data. Kdyz clovek zabrousi do internetových diskusi, coz je muj nejoblibenejsi zdroj tech nejneuveritelnejsich nazoru, najde napr. argument, ze by bylo nejlepsi uvolnit tlacitko u s krouzkem na klavesnici pro u s prehlaskou, protoze preci mame tolik prijmeni s prehlasovanym u a ve slovech jako kun, mustek, ruzova lze misto krouzku psat nad u carku.

Ů je ale neco jako soucasi nasich narodnich tradic, snad by se mohlo uvazovat i o nehmotne narodni kulturni pamatce, prestoze je krome ceske abecedy soucasti jeste jedne sady znaku, a sice slezske, jejíz autorem byl ve tricatych letech Feliks Steuer. Ů ma svuj vlastni clanek na Wikipedii, kodove oznaceni Unicode U+016E (velke) a U+016F (male), ekvivalent v Braillove pismu (?) a predevsim velmi napinavou historii.

Skutecnost, ze by se musely vydat zcela nove ceske verze her Scrabble nebo Kris-Kros, by asi vyrobce her z ekonomickeho hlediska spise potesila nez zarmoutila, 53 % hlasujicich v ankete Ustavu pro jazyk cesky AV CR se ale vyjadrilo proti zruseni krouzku. Na jednu stranu je toto procento mozna prekvapive nizke a 34 procenta, ktera by rada krouzek nad u odstranila, mohou cloveku prijit jako extremne vysoke cislo. Dana anketa ale byla vicepolozkova: Lide se mohli vyjadrovat k ruznym moznym zjednodusenim a zmenam pravopisu jako napr. ke zruseni rozdilu mezi ypsilon a mekkym i a k zavedeni jednoho i pro vsechny pripady, sjednoceni pravopisu mě a mně nebo pouzivani predlozek s a z se druhym padem. U s krouzkem dostalo ve srovnani nejvetsi podporu ze vsech, prestoze, jak uvadi Antonin Tejnor v clanku „Cesky pravopis a verejne mineni“, by se ve srovnani s ostatními zmenami jednalo o zmenu nejmene nasilnou, nejjednodussi. Jak jsem jiz uvedl, nejsou tyto ankety nic noveho, tato konkretni pochazi uz z roku 1964 a Tejnoruv clanek z 5. cisla casopisu Nase rec z r. 1969.

Ze je tento text psan bez hacku a bez carek, je patrne na prvni pohled. Jedna se do jiste miry o experiment, zda je cteni textu opravdu bezproblemove. Presto si nemohu odpustit jednu puristickou poznamku: Hacky i carky (a dokonce i krouzek) slouzi jednodussimu porozumeni, maji svuj vyznam. Nabizi-li vam reklama brezovou kůru, patrne ma slouzit na otop, brezovou kúru si ale asi uzijete vice. Carky a hacky jsou jeste dulezitejsi, ponevadz maji na rozdil od krouzku nad u i svou fonetickou kvalitu. Hlasku č vyslovíme jinak nez hlasku c, á zase delsi nez a, coz muze razantne zmenit vyznam slov a vet. Na podporu tohoto tvrzeni si do sveho experimentu dovolim vlozit kratkou dialogickou scenku, ktera doklada vyhodu nasich diakritickych znamenek:

„Drahy, potrebovala bych pomoct s krizovkou.“ „S krizovkou? Tak povez, co ti chybi?“„Jsou drahy drahy?“ „A co?“ „Co co?“ „No jestli jsou drahy?“ „Ale co ma byt drahy?“ „No drahy.“ „Aha, jakoze CD?“ „Ano.“ „Tak ty jsou, jiste.“ „Jen jiste? Ja myslela vsechny vlaky CD.“ „Pockej, a to mas v te krizovce?“ „V jake krizovce? Ja jen chtela vedet, co je lepsi. Rad není nikdy dost.“ „A kdo rikal, ze jsem rad?“

A tak dále. Součástí experimentu je i poslední odstavec, který je úmyslně opatřen diakritikou. Hypoteticky by měl ve čtenáři vyvolat pocit klidu, že je na světě ještě vše v pořádku na svém místě a že je cesta, kterou se ubírají vývojáři chytrých telefonů, cestou správnou. Tedy že by měly mobilní telefony automaticky opravovat slova bez diakritiky a přidávat háčky i čárky. A samozřejmě kroužky. Bohužel jsme ještě docela daleko od tohoto ideálu. Když člověk napíše „Dnes jsem ve meste videl denisu s radkem“, mobil velmi správně opraví „meste“ na „městě“ i „videl“ na „viděl“ a napíše: „Dnes jsem ve městě viděl Denisu s řádkem.“

Viktor Tichák

Obsah Listů 4/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.