Jazyk
Jan Hus by se asi divil, kdyby zjistil, ze chytre telefony neumeji nabodenicka. I presto, ze dnesni technologie uz nema problem s hacky a carkami, velka cast populace si stale esemeskuje bez diakritiky, castecne mozna ze zvyku, castecne pro urychleni konverzace. Vzhledem k tomu, ze ale nemame sebemensi problem informaci porozumet, naskyta se otazka: Potrebujeme vubec v soucasne dobe diakritiku?
Zvesti o moznosti nepouzivat krouzkovane u nejsou nejnovejsiho data. Kdyz clovek zabrousi do internetových diskusi, coz je muj nejoblibenejsi zdroj tech nejneuveritelnejsich nazoru, najde napr. argument, ze by bylo nejlepsi uvolnit tlacitko u s krouzkem na klavesnici pro u s prehlaskou, protoze preci mame tolik prijmeni s prehlasovanym u a ve slovech jako kun, mustek, ruzova lze misto krouzku psat nad u carku.
Ů je ale neco jako soucasi nasich narodnich tradic, snad by se mohlo uvazovat i o nehmotne narodni kulturni pamatce, prestoze je krome ceske abecedy soucasti jeste jedne sady znaku, a sice slezske, jejíz autorem byl ve tricatych letech Feliks Steuer. Ů ma svuj vlastni clanek na Wikipedii, kodove oznaceni Unicode U+016E (velke) a U+016F (male), ekvivalent v Braillove pismu (?) a predevsim velmi napinavou historii.
Skutecnost, ze by se musely vydat zcela nove ceske verze her Scrabble nebo Kris-Kros, by asi vyrobce her z ekonomickeho hlediska spise potesila nez zarmoutila, 53 % hlasujicich v ankete Ustavu pro jazyk cesky AV CR se ale vyjadrilo proti zruseni krouzku. Na jednu stranu je toto procento mozna prekvapive nizke a 34 procenta, ktera by rada krouzek nad u odstranila, mohou cloveku prijit jako extremne vysoke cislo. Dana anketa ale byla vicepolozkova: Lide se mohli vyjadrovat k ruznym moznym zjednodusenim a zmenam pravopisu jako napr. ke zruseni rozdilu mezi ypsilon a mekkym i a k zavedeni jednoho i pro vsechny pripady, sjednoceni pravopisu mě a mně nebo pouzivani predlozek s a z se druhym padem. U s krouzkem dostalo ve srovnani nejvetsi podporu ze vsech, prestoze, jak uvadi Antonin Tejnor v clanku Cesky pravopis a verejne mineni, by se ve srovnani s ostatními zmenami jednalo o zmenu nejmene nasilnou, nejjednodussi. Jak jsem jiz uvedl, nejsou tyto ankety nic noveho, tato konkretni pochazi uz z roku 1964 a Tejnoruv clanek z 5. cisla casopisu Nase rec z r. 1969.
Ze je tento text psan bez hacku a bez carek, je patrne na prvni pohled. Jedna se do jiste miry o experiment, zda je cteni textu opravdu bezproblemove. Presto si nemohu odpustit jednu puristickou poznamku: Hacky i carky (a dokonce i krouzek) slouzi jednodussimu porozumeni, maji svuj vyznam. Nabizi-li vam reklama brezovou kůru, patrne ma slouzit na otop, brezovou kúru si ale asi uzijete vice. Carky a hacky jsou jeste dulezitejsi, ponevadz maji na rozdil od krouzku nad u i svou fonetickou kvalitu. Hlasku č vyslovíme jinak nez hlasku c, á zase delsi nez a, coz muze razantne zmenit vyznam slov a vet. Na podporu tohoto tvrzeni si do sveho experimentu dovolim vlozit kratkou dialogickou scenku, ktera doklada vyhodu nasich diakritickych znamenek:
Drahy, potrebovala bych pomoct s krizovkou. S krizovkou? Tak povez, co ti chybi?Jsou drahy drahy? A co? Co co? No jestli jsou drahy? Ale co ma byt drahy? No drahy. Aha, jakoze CD? Ano. Tak ty jsou, jiste. Jen jiste? Ja myslela vsechny vlaky CD. Pockej, a to mas v te krizovce? V jake krizovce? Ja jen chtela vedet, co je lepsi. Rad není nikdy dost. A kdo rikal, ze jsem rad?
A tak dále. Součástí experimentu je i poslední odstavec, který je úmyslně opatřen diakritikou. Hypoteticky by měl ve čtenáři vyvolat pocit klidu, e je na světě ještě vše v pořádku na svém místě a e je cesta, kterou se ubírají vývojáři chytrých telefonů, cestou správnou. Tedy e by měly mobilní telefony automaticky opravovat slova bez diakritiky a přidávat háčky i čárky. A samozřejmě krouky. Bohuel jsme ještě docela daleko od tohoto ideálu. Kdy člověk napíše Dnes jsem ve meste videl denisu s radkem, mobil velmi správně opraví meste na městě i videl na viděl a napíše: Dnes jsem ve městě viděl Denisu s řádkem.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.