– Mihad Mujanović (*1986) je jedním z mladých českých balkanistů odborně vyrůstajících pod vlivem docenta Jana Pelikána na praské Filozofické fakultě. Pozornost zaujal u v roce 2011 svou studií o zemětřeseních ve Skopje a v Banja Luce v šedesátých letech 20. století. Jeho dvousetstránková práce (dalších čtyřicet stran připadá na vysvětlivky a rejstříky) o národnostním uvědomování slovanských muslimů v Bosně a Hercegovině potvrzuje jeho badatelské kvality. Jde nejen o analýzu třídních a organizačních rozdílů v této komunitě, ale i vztahů chorvatského a srbského národního hnutí a habsburských úřadů k ní.
Mihad Mujanović: Muslimové, a ne mohamedáni! Ke kořenům bosňáckého národního hnutí
v letech 1878–1918, Univerzita Karlova,
Filozofická fakulta, Praha 2018, 245 s.
-pe-
– Své deníkové zápisky Milan Jelínek (1923–2014) začal do kniní podoby zpracovávat sám, práci dokončila ena Jana a pracovníci Ústavu českého jazyka FF Masarykovy univerzity. Byť text jistě nedosahuje vytříbenosti slavných Jazykových zákampí, je autor publikoval ještě v 90. letech v Lidových novinách, jde o cenný, informačně bohatý záznam ivotního příběhu (se jmenným restříkem!), v něm se zrcadlí poválečná historie brněnské univerzity a české jazykovědy. Dramatický, přitom věcný záznam věznění nacisty za pokus o zapojení do odboje následuje popis studií, je se mu podařilo přes překáky dokončit a získat mezinárodní vědecké renomé. Jako bohemista proslul zejména v oboru stylistiky. Milan Jelínek byl ovšem také veřejně činný, poválečné nadšení pro komunistické ideály však postupně vystřídal kritický nadhled. Víra v monou demokratizaci reimu, sovětská okupace a pevnost postoje mu v roce 1969 přinesly vyloučení ze strany a propuštění z univerzity. Vzpomínky zde končí, další autorovy osudy jsou nicméně známé: účast v opozičních aktivitách, návrat po Listopadu.V roce 1990 se Milan Jelínek stal rektorem Masarykovy univerzity. Milan Jelínek: Memoáry 1942–1971 (od okupace do okupace), Moravské zemské muzeum, Brno 2018, 396 s.
-tt-
– Mladý cestovatel podává u třetí zprávu o spontánním, předem nenaplánovaném a okamitými impulsy vedeném putování po vzdálených zemích. Oproti předchozím cestám (Turecko a Izrael; Nepál a Čína) poněkud změnil své zásady – neomezil se na chůzi, ale část putování vykonal na kole a část (kvůli pohmoděnému kolenu) autostopem. Opět však volil dvě země zeměpisně blízké, ale podstatně se odlišující historií a kulturou. Pronikl i do státu-nestátu, Náhorního Karabachu. Jeho kniha v ničem nezaostává za oběma předchozími, o nich jsme psali v Listech (2/16, 1/17). Věnuje se tentokrát více přírodě a památkám, ale v centru pozornosti zůstávají lidé, s nimi se autor setkává a těší se z jejich pohostinnosti, kterou právě Gruzínci a Arméni vynikají. Zaznamenává i rozhovory s poutníky z jiných zemí, zejména pak s Rusy, kteří někdy znají Československo z vlastní zkušenosti. Zajímavá je povětšině kladná role, jakou hraje v naší civilizaci při časově omezeném sbliování lidí alkohol. Uveďme aspoň jeden z autorových postřehů: Silných slov na adresu Ázerbajdánu jsem v Arménii vyslechl mnoho a nemohu je soudit. Zajímavá mi ale připadá jedna věc. Kdy jsem putoval po Izraeli, lidé byli ve svých vyjádřeních mnohem umírněnější – a to je tam situace podobná. Přesto existuje jeden rozdíl, kterým si vše vysvětluji. Izraelci a Palestinci ijí pospolu, znají se osobně, Ázerbajdánci a Arméni ne.
Ladislav Zibura: U nikdy pěšky po Arménii a Gruzii, BizBooks, Brno 2017, 306 s.
-jn-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.