Při volbách na jaře roku 1976 Italská komunistická strana dosáhla rekordního počtu 34 % hlasů a její spojenec, Italská socialistická strana, měl přiblině 9,8 % hlasů. Jinými slovy italská levice byla zdaleka nejsilnější v západní Evropě, disponovala téměř 45 % hlasů. Protoe v rozdělené Evropě se komunisté na vládě nemohli podílet, byla ustavena menšinová vláda Křesťanských demokratů (ti dosáhli 38 % hlasů) a ta se udrovala po rok u moci tím, e při hlasování téměř všechny strany, s výjimkou neofašistů, opustily sál.
Dne 4. března tohoto roku se konaly volby, při nich byla Demokratická strana na hlavu poraena – získala jen 18 % hlasů, a levicové hnutí LeU jen 3 procenta. Itálie se ocitla prakticky bez levice. Je třeba dodat, e Demokratická strana se před 10 lety ustavila spojením bývalého levého křídla Křesťanských demokratů a postkomunistů. Take ve skutečnosti je současná italská levice ještě slabší.
*
Jednou z charakteristik italské poválečné demokracie byly oblasti, ve kterých převládala stejná politická orientace. V Benátsku je od konce války levice v opozici, stejně jako v Lombardii. Na druhé straně existovaly tzv. Regioni rosse, kde neustále převládala IKS, která se navíc mohla pochlubit úspěšnou či alespoň poctivou správou. Byly to tyto oblasti: Emilia-Romagna (Boloňa, Modena, Reggio Emilia, Rimini), Toskánsko, Marche (Ancona) a Umbria (Perugia).
Zatímco pravici se podařilo udret kontrolu Benátska a Lombardie a rozšířit svůj vliv i na Furlansko a Ligurii, při jarních obecních volbách utrpěla levice katastrofální poráku. Poprvé za posledních 70 let ztratila radnice Sieny, Luccy, Livorna a celou řadu měst nejen v Toskánsku, ale i v dalších oblastech.
Omráčená levice se jen pomalu dostává k důvodům své poráky. Některé patří ke společným problémům celé západoevropské levice, pro které ani v Itálii doposud nebyla schopna navrhnout řešení.
Při obecních volbách v Římě v roce 2016 kandidátka Hnutí 5 hvězd Virginia Raggiová získala 67 % hlasů. Demokraté dostali hlasy v zámoných čtvrtích jako Parioli či Prati, zatímco drtivá většina voličů lidových čtvrtí zradila a přešla k Hnutí 5 hvězd.
Premiér Renzi neustále hovořil o našich hospodářských úspěších, ale to se týká jen omezené skupiny obyvatelstva, a ti, kteří ve velké krizi utrpěli největší ztráty, si uvědomili, e o nich demokratický premiér nemluví, anebo na ně zapomněl, prohlásil bývalý starosta Benátek, filozof Massimo Cacciari.
S velkou pravděpodobností jdou ale kořeny neúspěchu mnohem dále do minulosti. Skutečná krize italské levice začala u rokem 1989, který IKS překvapil. Strana změnila několikrát jméno, ale její pohled na společnost byl stále stejný a nebral ohled na globalizaci a deidelogizaci moderní společnosti, napsal jeden z nestorů italské levice Emmanuele Macaluso. Důkazem je i postoj levicové odborové konfederace CGIL, která často nechce vzít na vědomí, e pravidla hry se od 70. let minulého století změnila.
Ne všichni ale sdílejí tento náhled. Levice se skryla za osobnosti pocházející z levého křídla křesťanskodemokratické strany, jako byl například Romano Prodi, zamilovala se zčásti do Blairovy teorie tzv. třetího proudu. Domnívala se, e podpora a zastupování zájmů dělnické třídy je věcí minulosti. A to byl v zemi, kde právě průmysl exportem drí zemi nad vodou, obrovský omyl, prohlásil bývalý tajemník dnes ji neexistující Strany komunistické obrody Fausto Bertinotti.
Je ale moné, e za krizí levice se skrývá mnohem jednodušší vysvětlení. Itálie proila od roku 2009 nejhorší hospodářskou krizi od druhé světové války, do roku 2014 přišla o 25 % své průmyslové základny. A tak je docela dobře moné, e například v Toskánsku se voliči od levice odvrátili, protoe jim ji nemohla zajistit subvence, dotace různého typu a sociální jistotu. A proto se obrátili na někoho jiného, který jim sliboval víc.
Domnívám se, e obavy z toho, e italská levice bude vymazána ze zemského povrchu, jak věští pravicový šéf Ligy Matteo Salvini, jsou přehnané. Napomohou jí i velké rozpory v současné vládě, které dříve či později vyjdou na povrch. Jene problém je v tom, e současná vláda disponuje v parlamentu 60% většinou a opozice je slabá a rozdělená – zájmy Berlusconiho jsou naprosto odlišné od problémů Demokratické strany. Take existuje riziko, e v případě dosti brzkého rozpadu vládní koalice nebude mono hovořit o odvětě levice, ale spíše o duelu Ligy a 5 hvězd, kdo skutečně povede zemi. A to by pro Itálii opravdu znamenalo nebezpečné období společenské a hospodářské krize. Nikdo si nemyslí, e se vrátí fašismus se zdvienou pravicí, černými košilemi a ricinovým olejem. Ale mohl by přijít netolerantní, nacionalistický a nedemokratický reim. Ostatně nebude náhoda, e Salvinimu se líbí Putin a schvaluje jeho obsazení Krymu, povauje za svůj model neliberální demokracii Viktora Orbána a má pochopení pro různé kroky Donalda Trumpa. Jak píše známý politolog Angelo Panebianco, je lépe si nečinit iluze. Je sice pravda, e Liga i Hnutí 5 hvězd zastupují často protichůdné zájmy, ale právě tyto zájmy vytvářejí silné sociální bloky, které nakonec kadou stranu podpoří. Naopak levice je v tomto okamiku dezorganizovaná a nemá v podstatě voličům moc co nabízet. Obávám se, e současná vláda v zemi vydrí dosti dlouho.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.