Ve druhém letošním čísle Listů rozebral český mnichovský komplex Pavel Uherek. Vzhledem k letošnímu osmdesátiletému výročí konference velmocí v Mnichově o uspokojení německých územních poadavků vůči Československu se k tématu vyjadřují historici, publicisté, ale i politici. Někteří z nich se přitom odkazují na knihu exilového historika Jana Tesaře Mnichovský komplex. Jeho příčiny a důsledky. Tesař psal svůj text v letech 1988 a 1989, původně jen pro své přátele. Měl tehdy omezený přístup k archivním zdrojům i domácí literatuře, od roku 1980 pobýval v exilu. Navázal na svou badatelskou práci z 50. a 60. let, sáhl té po v cizině naopak snáze dostupných pracích (např. německých, ale i pamětech kolaborujícího protektorátního ministra Emanuela Moravce, které vyšly francouzsky v Praze roku 1940 a u nás byly pochopitelně po válce tabu).
Jan Tesař se pokusil pokud mono objektivně zhodnotit pozici Československa v době mnichovské krize, s ohledem na jeho geografickou pozici, stav armády, společnosti a tehdejší geopolitické zájmy velmocí (Německa, SSSR, Francie a Británie). Tesařův závěr, e jsme se na podzim roku 1938 bránit nemohli a dokonce se na boj vlastně ani nepřipravovali (zářijová mobilizace byla podle něj jen jakousi komedií k oklamání veřejnosti), přejímají dnes leckteří komentátoři tehdejších událostí. Ze známých osobností např. Petr Pithart (viz třeba komentář Ultimátum? Objednané! Mobilizace? Jen šidítko v Tvaru č. 12/2017). Svoji krátkou úvahu Pithart končí slovy: Stejně ale ta mobilizace byla skvělá. Mui nastupovali do postavení a nevěděli přece, nemohlo je to ani napadnout, e velký kombinátor Beneš s nimi zamýšlí jinak.
Pavel Uherek si je vědom, e náhled Jana Tesaře samozřejmě nemusí být prezentován jako výlučně správný, přesný nebo stoprocentně objektivní. Oceňuje však, e se snaí mnichovské události oprostit od romantického balastu a mytologie. A nakonec dodává, e mnichovský komplex byl u nás zneuíván za všech reimů.
Tématu mnichovské zrady se před časem v Listech věnoval také historik Jan Rychlík (Listy č. 6/2013). Napsal, e pouhých dvacet let po první světové válce většina Britů a Francouzů samozřejmě odmítala jít znovu na frontu. Neviděla důvod, proč by měla bojovat za to, aby více ne tři miliony Němců i nadále ily ve státě, ve kterém evidentně ít nechtěly. V revizi hranic proto většinou neviděli nic strašného. Podle něj je tento postoj lidsky zcela pochopitelný a neměl by být předmětem opovrení.
Československá vláda vyhlásila v září 1938 mobilizaci na doporučení vlády britské, která tak chtěla vyvinout na Hitlera nátlak, kdy stupňoval svoje poadavky na odstoupení čs. území. S odstoupením oblastí s vysokým podílem Němců se však nadále počítalo, konference v Mnichově jednala pouze o jeho rozsahu.
K otázce, zda se mělo bojovat, či nikoliv, Jan Rychlík píše: Kadý, kdo má vojenské vzdělání (třeba i pouhou školu pro záloní důstojníky) toti ví, e pasivní obranou, tím méně obranou vedenou v kruhovém obklíčení, se ádná válka vyhrát nedá. Proto také náčelník čs. hlavního štábu generál Ludvík Krejčí označil situaci z vojenského hlediska za beznadějnou. Ve chvíli, kdy Francie odmítla splnit své závazky, se obrana pohraničních pevností stala z vojenského hlediska nesmyslnou Nezodpovězená – ale současně zřejmě i nezodpověditelná – však zůstává otázka morálního významu obranné války proti Německu
Ač nejsem historik ani znalec vojenské strategie, dovolím si předloit přece jen poněkud alternativní pohled na to, zda jsme se v osmatřicátém měli, či neměli bránit. Postoj západních spojenců Československa skutečně povauji za zradu, respektive za krátkozraké uplatnění svých momentálních zájmů. V tomto ohledu je nejspíš můj názor značně blízký tomu, jak Mnichov vnímal Edvard Beneš. Mám za to, e své závazky měla dodret především Francie, přestoe by tak její vedoucí představitelé museli učinit proti veřejnému mínění své země.
Na to, zda bojovat jen s podporou Sovětského svazu, byly ji v roce 1938 velmi rozdílné názory. Ministr zahraničí Krofta údajně prohlásil, e v případě pomoci samotného bolševického Ruska by se proti nám postavil celý západní svět. Neměli jsme sice se SSSR společné hranice, Sověti však mohli reálně dret v šachu Polsko, jeho oslabení bylo tak jako tak sovětským cílem. e SSSR nešlo o záchranu Československa, ale sledoval vlastní geopolitické cíle, je jasné. Dělaly a dělají to i dnes všechny velmoci. Do jaké míry byli ochotni spojenci z Malé dohody, tedy Rumunsko s Jugoslávií, odstrašit Maďarsko, je otázkou. Obě země se velmi obávaly zavlečení do války s Německem. Těko také odhadnout, jaké důsledky by měla válka se značným mnostvím padlých, které by Wehrmacht za přímého útoku na ČSR nepochybně měl, na nálady obyvatel v samotném Německu.
Důvody pro to, e jsme se na podzim třicátého osmého měli bránit, nejsou jen morální, ty v reálné politice nehrají příliš velkou roli. Československo bylo obětí v kadém případě. Přijetím poadavků Mnichovské dohody se obětovalo za mír, který nevydrel ani rok. České země byly díky kapitulaci uchráněny mnoství lidských obětí i obrovských materiálních ztrát, ale u třeba na Slovensku je situace sloitější, protoe bylo významně postieno osvobozovacími boji v závěru druhé světové války. Češi do války nemuseli, co byla nejspíš jediná zřejmá výhoda existence Protektorátu Böhmen und Mähren. O to více lidí však muselo zahynout v dalších Německem napadených zemích. Mnoství zbraní, které německá armáda získala po 15. březnu 1939, sice Jan Tesař bagatelizuje, nelze však popřít, e byly obsazeny nepoškozené čs. zbrojovky. A to jak na území Protektorátu, tak na západním Slovensku. Slovensko bylo toti jen formálně nezávislým státem a od slovensko-moravského pomezí a k Váhu sahala tzv. ochranná zóna, přímo kontrolovaná německou armádou. V případě, e by se Československo bránilo, by se patrně podařilo během ústupu opouštěné zbrojovky zničit. I kdy by pravděpodobně obrana Čech a Moravy trvala jen několik málo dnů a pak by se armáda musela stáhnout do slovenských hor, přece jen by byl postup německých tankových armád obtínější ne později v Polsku. Agresi se bez západní pomoci bránily země s výrazně hůře vyzbrojenou armádou (Polsko, Jugoslávie) ne ta československá, i kdy na druhé straně oba jmenované státy disponovaly výrazně většími lidskými rezervami. Obranyschopnost Československa nejvíc sniovalo slabé letectvo a zcela nedostatečná protivzdušná obrana.
Musím rozporovat především tvrzení Jana Tesaře, e k obraně byla ve skutečnosti odhodlána jen malá část občanů tehdejšího Československa (bez ohledu na jejich národnost). Vůli bojovat osvědčili ti, kteří odešli (často za velmi dramatických okolností) do zahraniční armády. Pravda, nebylo jich zase a tak mnoho. Ale nemohou být všichni váleční hrdinové, někdy je třeba statečnost osvědčit i v běném ivotě, zachovávajícím existenci národa. A není dobré příliš spoléhat na to, e nás zachrání někdo zvenčí. Vdyť nechybělo mnoho a na scénu dějin se nemusely vrátit ani západní demokracie, poráka Anglie byla po případném zhroucení SSSR zřejmě jen otázkou času.
Tesař navíc zcela pomíjí události na Podkarpatské Rusi v březnu 1939. Tam se v podstatě v pasti (po vyhlášení nezávislosti Slovenska) ocitly jednotky československé armády i stráe obrany státu (plnila úlohu pozdějších pohraničníků, byla sloena z četníků a financů). Po čtyři dny sváděly ústupové boje s mnohem silnějšími útočícími maďarskými jednotkami. Asi čtyřicet obránců (nejen Čechů) zde poloilo své ivoty. Maďaři měli ztráty výrazně vyšší.
Dalším příkladem odvahy a odhodlání bránit vlast jsou události v Moravské Chrastové na Svitavsku koncem října 1938 (ani ne měsíc po odstoupení pohraničí). Pomnichovská hranice (demarkační čára) oddělila od sebe dvě hospodářsky úzce svázané obce – Brněnec s textilní továrnou připadl do Sudet, Moravská Chrastová zůstala prozatím součástí okleštěné Česko-Slovenské republiky (ano, ji s pomlčkou, která se nám znovu vrátila s tzv. pomlčkovou válkou v devadesátých letech). Mnozí chrastovští Němci pracovali na tom, aby se i Moravská Chrastová stala součástí Říše, co se skutečně ještě v listopadu 1938 při hraničních úpravách stalo. Místní Češi se naopak bezúspěšně snaili o navrácení Brněnce se smíšeným německo-českým obyvatelstvem zpět k republice. Jestlie Čechům nezbývalo ne psát petice bezmocné praské vládě, Němci se rozhodli nečekat. Za pomoci svých kumpánů ze Sudet a dokonce s podporou německé uniformované policie Moravskou Chrastovou obsadili. Zajali přitom několik čs. vojáků a financů, slouících zde při ostraze demarkační čáry (a ubytovaných např. v hostinci Lidový dům). Velitel 13. pěšího pluku (velitelství mělo sídlo v Boskovicích, kam se přesunulo ze zabraného Šumperka) plukovník Karel Čejka projevil velkou odvahu, kdy nařídil svým vojákům vytlačit německé ordnery z Chrastové a okolí. A hlavně se příliš nevyptával svých nadřízených v Brně a v Praze, kteří by mu podobnou akci z obavy před reakcí německých vládních míst zcela určitě zakázali. Řídil se prostě heslem, e kdo se moc ptá, moc se dozví, a jednal. Československá armáda měla při zásahu čtyři mrtvé (dva na místě, dva vojáci zemřeli po převozu do nemocnice), jejich jména jsou dodnes vyvedena zlatým písmem na památníku v Moravské Chrastové. Ordneři toti pouívali mezinárodními konvencemi zakázané tříštivé střelivo dum-dum, které při zásahu způsobovalo postieným těká zranění. Z uvedeného je zřejmé, e odstoupením našeho pohraničí, dojednaným v Mnichově, nešlo Hitlerově Říši o vyřešení problémů postavení německé menšiny v Československu, ale o likvidaci Československé republiky jako takové.
Události v Moravské Chrastové podrobně zpracovali (byť s některými nepřesnostmi a popularizačním způsobem) Ota Holub v knize Poslední pásmo vzdoru (Mladá fronta, Praha 1988), nověji pak Jitka Gruntová a František Vašek (Boj o hranici. Moravská Chrastová 1938. Augusta, Litomyšl 1998).
Můj dědeček (narozený 1921) před lety vzpomínal, jak se coby sedmnáctiletý mladík přihlásil v rodném Prostějově k ostraze vojenských objektů (tuším, e v areálu letiště), kdy ještě nemohl pro neplnoletost jít k odvodu. Jeho tehdejší šéf, majitel obchodu s drogerií, během zářijové mobilizace rukovat musel. Strašně hořekoval, e bude válka a e o všechno přijde. O obchod sice (zatím) nepřišel, stalo se však něco horšího – přišli jsme o celou republiku.
Zajímavý je v tomto ohledu postřeh Ivo Šebestíka v článku Osm sametových mýtů a omylů viděných s odstupem času na alternativním webu Časopis argument ze 17 listopadu 2017, e velcí čeští bankéři, finančníci a průmyslníci dali Benešovi najevo, e mu na válku s Hitlerem nedají peníze. Podle Šebestíka byli toti toho názoru, e s nacisty se oni dohodnou, zatímco Stalin by jim jejich finance znárodnil. To, e mnozí z těch, kteří ovládali hospodářství republiky, dávali přednost záchraně majetku a svým zájmům před zájmy státu, evidentně nebylo jen klišé zneuívané komunistickou propagandou. Konec konců i Jan Tesař píše, e v ČSR trvala statisícová nezaměstnanost (co tehdy znamenalo drastické chudinství) déle ne jinde, hluboko do poloviny třicátých let Předpokladem nějakého řešení byla určitá ne-li sociální velkorysost, pak alespoň prozíravost a jakási opatrnost majetných tříd Zbrojní dodávky pro armádu nedávaly tolik zisku jako typický československý vývoz zbraní do celého světa a nejlépe vdy oběma stranám konfliktu (jako např. zároveň Japonsku a Číně), proto se ještě v době akutního ohroení republiky vyváely zbraně, které pak chyběly čs. armádě.
Za Hitlerovo taení Evropou, které západní demokracie nedokázaly zastavit, zaplatily následně evropské národy obrovskou daň v podobě milionů obětí na frontách i v podzemním hnutí, o materiálních škodách nemluvě. A český odboj je dle Jana Tesaře jen částí hnutí, na něm se podílely téměř všechny národy Evropy, a toto celoevropské hnutí národů proti nacismu je asi ten nejsvětlejší proud v dějinách moderního světa Právě v tomto odkazu a ve výzvě absolutního, radikálního sebezničujícího odporování zlu je největší hodnota, kterou předal protinacistický odboj budoucím pokolením.
Mám za to, e právě tuto hodnotu jsme promrhali, kdy jsme ustoupili agresorovi bez boje. Přičem nijak nezpochybňuji potřebu nabídnout tehdy Německu územní ústupky. Skutečně se předpokládalo odstoupení oblastí, jejich vydání by neohrozilo obranyschopnost a hospodářskou existenci republiky (Chebsko, okolí Javorníku ve Slezsku atd.). Pokud však prokazatelně údajné utlačování německé menšiny v Československé republice bylo pouhou záminkou a nacisté o ádnou kompromisní dohodu nestáli, pak kromě boje či totální kapitulace u jiná varianta neexistovala. Prezident Beneš zvolil kapitulaci a nelze mu to vyčítat. Hodnotit ho jako zbabělce, jak učinil Jiří Gruša (Beneš jako Rakušan), mi přijde silně zjednodušující. Zda tehdy zvolil správně, zůstane u nejspíš navdy otázkou.
Hynek Skořepa (1975) je geograf. Pracuje v Muzeu regionu Boskovicka v Boskovicích.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.