Byl první rok první světové války. Do třídy obchodní akademie v Resslově ulici vkročil útlý suplent (zkoušky na středoškolského profesora se mu dříve nepodařilo sloit) a měl přednášet hodinu z politické ekonomie. Místo toho si však se svými studenty sedl do kruhu a začal se s nimi bavit o odboji, ve kterém ji sám hrál nezanedbatelnou úlohu. Během jediné hodiny se mu podařilo vyzradit několik státních tajemství (ještě neexistujícího státu) a pustit do světa informace, které mohly stát ivot jak jeho, tak Masaryka, a mnohé další. Rakousko-uherská policie však naštěstí svou práci odváděla ještě amatérštěji ne náš učitel. Tak se začala politická kariéra Edvarda Beneše, jednoho z nejvýraznějších diplomatů meziválečné Evropy. Ještě jsme ani nedořekli, a u musíme zadret. Beneš se ve skutečnosti nejmenoval Edvard, nýbr Eduard. Jméno si změnil sám ve snaze o větší světovost.
Jen na málo historických osobností lze s takovou přiléhavostí vztáhnout charakteristiku lidské přirozenosti vyslovenou Luigim Pirandellem; vdyť tento tichý a téměř tajemný mu, jako by v sobě vskutku měl několik odlišných a dokonce protikladných duší, neřkuli protikladných osobností. Zamlada byl Beneš vášnivým fotbalistou, a ne si ve dvaceti zlomil nohu, hájil barvy céčka praské Slavie (členem klubu byl a do své smrti). Na rozdíl od jiných fotbalistů však neinklinoval k dobrodrustvím s příslušnicemi něného pohlaví. Naopak. Jeho ivotní styl mu později vynese důvtipnou poznámku ministra obrany Klofáče: Nepije, nekouří, nemá milenky... Proboha, co tedy dělá?
Odpověď je nasnadě. Beneš pracoval. Pracoval, pracoval a pracoval. Přátele neměl a společenský kontakt nevyhledával, nebyl-li nezbytně nutný. Představovat si ho jako podivínského úředníčka by ovšem byla veliká chyba – chyba, které se ke své škodě dopustili mnozí (a zpočátku se jí nevyhnul ani sám Masaryk). Beneš nebyl ádné benešátko, jak mu první československý prezident trochu lehkomyslně přezdil. Nebyl ani Grossem československé politiky, jak ho s odkazem na své Vyrozumění označil Václav Havel. Jestlie neměl přátele, bylo to proto, e nevěřil, e by od nich měl čeho získat. Naskytla-li se někde šance zuitkovat osobní kontakt profesně nebo kariérně, uměl se do blízkosti svého objektu dostat s neobyčejnou obratností (a někdy za pouití velmi ostrých loktů). I Beneš – stejně jako jeho někteří neslavní současníci – byl stoupencem sociálního darwinismu, v jeho světě vítězí pouze ten nejsilnější. Jakkoli byl upřímně přesvědčeným demokratem, povaoval se za dítě Prozřetelnosti. Za první světové války prohlásil, e kdyby se šel postavit do první linie, nic se mu nemůe stát. (Netřeba dodávat, e to nikdy neudělal, jakkoli se později s oblibou ukazoval v uniformě a holínkách na vojenských přehlídkách.) Jeho nejbliší z jeho úst mohli slyšet, e se nikdy nemýlí a e se nikdy v ivotě nemůe zklamat...
Zásadní výzva těmto jeho tvrzením přišla přesně před 80 lety. 21. února 1938 předstoupil britský ministerský předseda Chamberlain (Češi mu přezdili čembrlejn, správně však čejmbrln) před Dolní sněmovnu, aby čelil otázkám poslanců. Evropský mír nutně závisí (must depend), řekl při té příleitosti, na postoji čtyř hlavních mocností – Německa, Itálie, Francie a nás. Kontury Mnichova byly na světě, a celé Evropě bylo jasné, jaký západní vítr Československu vane. Oproti převládajícímu názoru to bylo nepochybně jasné i samotnému Benešovi. Vyčítat mu lze mnoho věcí – hlupák ale nebyl. Chápal, co se děje, a věděl, e se Západu do války nechce – i přes všechnu pompu spojeneckých smluv. Za takzvané české krize však jeho chladný, apatický racionalismus poprvé v ivotě narazil – na Adolfa Hitlera. V osobě říšského Vůdce se proti němu postavil protivník, s kterým nepočítal. Nerozuměl mu, a nebyl schopen mu čelit. Tento nepředvídatelný šaman (C. G. Jung), vládnoucí po vzoru králů temných staletí skrze své charisma, jednal zásadně na základě instinktu, v něm spatřoval zjevení vyšší Vůle. Drel v ruce všechny trumfy, a v psychologických hrách – čím jiným mnichovská krize byla? – byl mistr. Jak se s ním na jeho domácím hřišti mohl měřit Beneš, obezřetný diplomat staré kabinetní školy?
Výsledek byl bohuel tragičtější, ne bylo mono předpokládat. Přes všechny snahy historiků o prezidentovo očištění nelze pomíjet nesporný fakt – Edvard Beneš na něm nesl řádný díl viny. Nacházel se v kritické situaci. Všechna řešení byla špatná. Všechna však byla lepší ne to, které zvolil on. To, co mu na to konto řekl Ladislav Rašín, nám dnes zní téměř prorocky: Promiňte, pane prezidente, e s Vámi nesouhlasím. Na tomto Hradě vládli čeští králové samostatnému státu a určovali často dějiny Evropy. Zde na tomto Hradě se ale nikdy neustupovalo... Příští generace nás odsoudí, e jsme bez boje odevzdali své kraje. V čem má národ vidět sílu a v co má věřit, kdy jsme mu vzali armádu, která bez výstřelu opouští pozice? K té cizí zbabělosti připojujeme zbabělost vlastní. Je pravda, e jiní zradili nás, ale my zrazujeme sami sebe.
I generace autora tohoto článku – takzvaní mileniálové – je poznamenána mnichovským stigmatem. Ten pocit, kdy člověk musí americkému příteli vysvětlovat, jak je moné, e se po zuby ozbrojený národ vydá na milost a nemilost zlému sousedovi, bych nikomu nepřál.
Je těké neasociovat si Mnichov s Benešem a Beneše na oplátku s Mnichovem. Je naopak nápadně snadné svalovat veškerou vinu za tragické dějiny Československa na bedra jediného mue. Toho je třeba se vyvarovat. Edvard Beneš byl pozoruhodnou osobností. Zaslouí si stejnou měrou náš obdiv i odsudek. Pierre Bourdieu tvrdil, e jediným svorníkem identity a chtělo by se říci podstatou kadé komplexní osobnosti nakonec zůstává její vlastní jméno. Neexistoval jeden cézar, ale několik cézarů. Jediné, co jejich osobnosti spojuje – nedokonale a spíš tak na oko – je jméno Julius Caesar. Nebyl jeden beneš, ale mnoho benešů. Jakoby na podtrení tragičnosti celého příběhu však ani jméno, které je mělo scelit, nebylo tak docela pravé...
Štěpán Hobza (1993) je básník, prozaik a publicista. Jako básník se představil také v rubrice Básníci a jejich místa v Listech č. 3/2015.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.