Dne 20. 7. 2018 jsem poslouchal zprávy na ČRo Plus. Zaujalo mě, e tam uváděli (opakovaně) plné jméno a příjmení jakéhosi nepravomocně (!) odsouzeného českého pedofila. Tato praxe se děje i na soukromých stanicích, ale myslím, e veřejnoprávní média by měla postupovat uválivěji. Paradoxně dnešní právní úprava umoňuje publikaci i nepravomocných rozsudků, včetně jmen nepravomocně odsouzených. Nicméně asi i laika napadne: Bude-li nepravomocně odsouzená osoba později uznána nevinnou, kdo jí nahradí veškeré škody a de facto zničený ivot?
Vláda nyní představuje návrh právního předpisu, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o zpracování osobních údajů. S kritikou především novinářské veřejnosti se setkalo ustanovení, které se dotýká populární stošestky, tedy zákona o svobodném přístupu k informacím, který je novináři hojně pouíván. Zde se navrhuje: Zákon se dále nevztahuje na poskytování informací o probíhajícím trestním řízení a osobách na něm zúčastněných, s výjimkou informací o rozhodnutích soudů ve věci samé. Co by ve svých důsledcích vedlo k tomu, e by se veřejnost dozvěděla a o pravomocných rozsudcích. Např. o kause Rath by se dozvěděla a po pravomocném odsouzení pana exhejtmana. Tedy nyní bychom nevěděli legálně nic.
Jak správně upozornil spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kuílek, navrhovaná změna by dopadla i na kauzy jako vyšetřování Čapího hnízda evropským Úřadem pro boj proti podvodům (OLAF). Veřejnost by se o ní prostě dozvěděla, a by byl pan A. Babiš odsouzen. Všichni cítíme, e by to bylo podivné. Stranou ponechme mimoprávní rovinu, e v české kotlině se nic neutají, take o Rathově či Babišově kauze by se veřejnost patrně dozvěděla dříve tak nějak méně formálně.
Nedávno mi vyprávěl jeden můj bývalý student, dnes advokát, e jeho klientovi, lokálnímu politikovi, ji ani ne třicet minut po výslechu na policejní stanici volala novinářka z celostátního deníku. Odkud se o případu dozvěděla, to ví asi jen patron novinářů sv. František Saleský.
Je jasné, e zde dochází ke střetu dvou práv – práva na ochranu soukromí versus práva na informace. Aby to nebylo jednoduché, obě jsou to práva ústavní, tedy té nejvyšší právní síly. Navíc se do tématu legitimně promítá i právo na spravedlivý proces. Neobjektivní, ale vlastně i objektivní informování o trestním řízení ho můe takté relevantně narušit.
Jediným správným řešením je nalézt rovnováný stav mezi oběma právy. Kloním se ke zlaté střední cestě – obecně zakázat poskytování informací o probíhajícím trestním řízení a osobách na něm zúčastněných, de facto jak to navrhuje vláda, avšak s dodatkem, e pokud si to ádá opravdu silný veřejný zájem, je moné v mimořádných případech o věcech informovat. Samozřejmě u slyším: a co bude ten mimořádně silný veřejný zájem? Inu, to musí rozhodnout dle parametrů konkrétního případu soud, jinak to v právním státě ani nejde.
Petr Kolman, VŠ pedagog – vyučuje na VŠ Ambis Praha – Brno
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.