Srpnové události před letos kulatými padesáti lety a u více ne dvěma lidskými generacemi nám připomínají, e demokracii a svobodu nemůeme nikdy povaovat za samozřejmost. Jistě je dobře, e se dnes coby členové NATO i Evropské unie učíme jako stát ít v aliancích demokratických zemí a učíme se v nich (a ne vdy nám to jde) vyuívat svá členská práva. Jistě i dnešní politici, publicisté a historici vyuívají s nadhledem a snad i větší objektivitou zkušenost z historických událostí. Pamětníci ale přinášejí autenticitu osobního záitku.
Agrese spřátelených armád států Varšavské smlouvy znamenala mezník v ivotě a myšlení kadého, kdo ji na vlastní kůi zail. Zadusila toti na svou dobu a geopolitické podmínky vysoce pozitivní úsilí, v něm se spojovali lidé různého politického přesvědčení i profesí ve společné snaze o lidštější a demokratičtější uspořádání ivota československé společnosti. Na ono svobodnější nadechnutí se, monost vyslovit i odlišný názor, na fronty na Reportéra či Literární noviny, kde se psalo skutečně jinak, svobodněji, vzpomínají asi všichni.
Časné ranní hodiny oné škaredé středy 21. srpna byly pro většinu z nás šokem, ale přesto to bylo vlastně jednoduché. Na jedné straně stály okupační tanky a proti nim, na straně druhé mnohde nejenom pomyslné barikády, skoro patnáct milionů občanů jednoznačně hájících své (moná vůbec poprvé takto vnímané) státní představitele v čele s tehdy velmi populárním Alexandrem Dubčekem. Leckde se do lidí střílelo, byli i mrtví (pamětní deska v podobě tankového pásu na zdi liberecké radnice ji osmnáct let připomíná ty, kteří přinesli oběť nejvyšší), ale tehdy jsme si mysleli, e nezemřeli zbytečně. S bratrancem z Prahy ještě o půl roku mladším jsem jako třináctiletý kluk (který ale četl Reportéra a hltal všechny noviny a touil být novinářem) zorganizoval podpisovou akci před samoobsluhou na Králově Háji v Liberci – za neutralitu a okamitý odchod sovětských vojsk –, a potom hrdě odnesl petiční archy s tisícovkou podpisů na reformní okresní výbor KSČ v Liberci s představou, e jsem osobně také něčemu pomohl. Z dnešního pohledu pak moná poraenecký rozhlasový projev Dubčeka po návratu z internace z Moskvy skutečně rozplakal nejen jeho, ale doslova celý národ. I mě.
Rovně na 21. srpen roku 1969 nemáme zapomínat. Opět shromádění tisíců lidí na náměstích, volání po pokračování polednové politiky a demokratizaci veřejného ivota, proti obnovované cenzuře a za svobodu slova, ale proti nim, na rozdíl od srpna roku předchozího, u nestály cizí nepřátelské jednotky ve vybledlých rubaškách, ale pravidelné útvary našeho SNB a Lidových milicí! Loni ještě moná společně hrozili pěstmi sovětským okupantům. Tehdy u ale padaly rány obušky, létaly slzné granáty, oči slzely a strach u mnohých rychle přerůstal v nenávist. Já jsem obuškem nedostal jenom proto, e tramvaj do Jablonce zastavila a počkala na čtrnáctiletého kluka, za kterým se hnal v mých tehdejších očích obrovitý esenbák. A oči mě ze slzného plynu, kterým nás rozháněli a hnali Praskou ulicí v Liberci dolů, pálily ještě skoro týden. Tak začala, svojí praktickou ukázkou, normalizace ivota v reálně-socialistickém Československu. Asi právě v tom okamiku komunismus potvrdil svoji historickou nereformovatelnost!
Československá jednota ze srpna l968 byla rozbita, společnost se velmi rychle rozdělila na ty jedině pravé pravověrné, příp. pomýlené, a na ty druhé. Statisíce lidí byly postieny přímo, své ale musely snášet i rodiny postiených i jejich třeba ještě ani nenarozené děti. Uvěří dneska někdo, e o přijetí na vysokou (ale i střední!) školu nerozhodovaly známky a vědomosti, ale kádrové posudky, a to ne ty dětí ucházejících se o studium – ale jejich rodičů! Jak u bylo u komunistů zvykem, jejich největším nepřítelem byli ti nyní u bývalí komunisté, kteří byli z KSČ vyloučeni pro podporu Dubčeka a reformních změn.
Dodnes, a dávno u jenom s úsměvem, vzpomínám na nefalšovanou nenávist mojí učitelky fyziky na základní škole (manelka nového předsedy MěNV v Liberci), která dělala moné nemoné, abych nedostal v roce 1970 doporučení ke studiu na gymnáziu. e jsem měl i z té její fyziky jako ze všech dalších předmětů vyjma zpěvu jedničky, jenom zvyšovalo její averzi vůči patnáctiletému klukovi, který si u tehdy dovolil mít vlastní a od ní velmi odlišný názor na politiku. Snům o studiu novinařiny rychle odzvonilo!
V ivotě nás všech se mnohé změnilo. To pozitivní, a je toho spousta – především svoboda a pluralitní demokracie, svobodné volby (ač na ně, resp. na jejich výsledky, občas nadáváme) u právem bereme jako samozřejmost. S tím negativním, a není toho také málo, třeba obtíné a zdlouhavé vymáhání práva a často u zdaleka nejen předvolební hašteření politiků, s tím vším není nejmenší důvod se smiřovat.
JUDr. Jiří Němec, Liberec
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.