Jedním ze zajímavých témat, tedy alespoň pro fungování demokratického právního státu, jsou hranice senátních volebních obvodů. Ty se u zřejmě nebudou měnit. Senát tuto důleitou změnu prosadil do novely volebního zákona. Novelu v rámci legislativního kolečka dostane k opětovnému posouzení dolní komora – tedy váená česká Sněmovna. Ta, na rozdíl od běných zákonů, v tomto případě ex lege nemůe Senát přehlasovat. Dodejme, e Senát také v doprovodném usnesení vybídl vládu, aby předloila novou komplexnější úpravu, která by přinesla větší územní stálost senátních obvodů. Původně vláda navrhovala novelou upravit hranice 17 z 81 senátních obvodů tak, aby kadý český senátor zastupoval přiblině stejný počet obyvatel země. Navrené transformace hranic ale podle kritiků nebraly v úvahu např. spádovost území obvodů či jejich historické vazby. Tyto změny tedy nyní Senát zastavil. Game over? Dávám k diskusi vlastní, do značné míry revoluční návrh na změnu senátních obvodů – jeliko na jejich velikosti záleí. Mám za to, e by bylo vhodnější, aby existoval jen jeden JEDINÝ volební obvod. Přínos: potlačila by se perfidní teritorialita a lobbistické chování senátorů, a ti by se pak mohli více věnovat tomu, k čemu byl a je Senát PČR zřízen, tedy k zlepšování kvality a provázanosti zákonů. Asi si vybavujete, jak probíhají četné senátní kampaně – kandidáti se předhánějí ve slibech, co zařídí pro svůj obvod, e seenou peníze na to či ono, populisticky slibují: budu za vás v Praze bojovat! To však, váení čtenáři, není skutečným posláním senátora, jeho úkolem je vylepšování a hlídání jakosti zákonů a právního řádu jako celku. Tedy ádný regionální lobbing. Tento nešvar by můj návrh odstranil. Kadý senátor by jednoduše reprezentoval celou republiku a bylo by vymalováno. ádné vazby a lobbování pro Písecko, Blanensko, Ostravsko... Navíc by odpadla dnešní nekale soutění výhoda mnohých kandidátů, kteří těí z toho, e jsou starosty či místostarosty v daném okrsku, a ostatní pak mívají jen malou šanci uspět. Dalším pozitivem by bylo, e by skončily věčné debaty o velikosti okrsků.
Nicméně vzniká zde jeden technický právní problém. Ústava stanoví, e do Senátu se volí přímou volbou podle zásad většinového systému. Tato věc by se ošetřila rozumně tak, e by bylo vypsáno 27 celostátních (!) volebních soubojů. Kandidáti by se naslepo přihlašovali do jednotlivých 27 klání (nevěděli by, kdo jiný pro nim bude kandidovat, tím by se zvýšila i férovost voleb a zabránilo se taktizování). Kadý kandidát by se mohl přihlásit jen do jednoho souboje v daném volebním roce, to dá rozum. Jak autor přišel na číslo 27? Jednoduše, nadále by se volila třetina Senátu kadé dva roky. Takté by se zachovala dvoukolovost voleb.
(Autor je právník)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.