Druhý květnový pátek vkročila policie na půdu rekreačního zařízení Štětínské univerzity v Pobierowě na severozápadě Polska. Nebylo by na tom asi nic divného, kdyby důvodem nebylo konání odborné konference o Karlu Marxovi. Organizátor konference, zaměstnanec Filozofického institutu Štětínské univerzity profesor Jerzy Kochan byl legitimován, policisté si zapsali jeho údaje a absolvoval s nimi čtyřicetiminutový rozhovor, protoe na příkaz prokuratury zjišťovali, jestli během konference nedochází k propagaci totalitního zřízení.
Marxovská konference se v Pobierowě koná pravidelně od roku 2010 a odborný časopis Nowa Krytyka, který je také podezřelý z šíření polskému státu nepřátelské ideologie, vychází pětadvacet let. Jak obsah časopisu, tak program konference jsou volně k nalezení na internetu.
Zvláštní pozornost si zaslouí fakt, e policisté a prokuratura dvakrát porušili zákon. Za prvé vstoupili na univerzitní půdu bez souhlasu rektora, za druhé pak překročili čl. 73 Ústavy Polské republiky zaručující svobodu bádání. Policejní zásah nese znaky zastrašování vědců a symbolického násilí ze strany iliberálního státu, které veřejně potírá všechny projevy levicovosti ve veřejném ivotě.
Po provedení dekomunizace veřejného prostoru a odebírání důchodových nároků lidem, kteří byli příslušníky ozbrojených sloek před rokem 1989, nyní stát zastrašuje akademiky. A děje se to na dvousté výročí narození Karla Marxe, který ve svých dílech hájil plnou politickou suverenitu Polska, kdy, kromě jiného, psal: Teprve a Polsko znovu získá svou nezávislost, teprve a o sobě bude moci znovu rozhodovat jako nezávislý národ, teprve tehdy bude moci začít jeho vnitřní rozvoj a Polsko se bude moci samostatně podílet na společenské proměně Evropy (K. Marx, B. Engels; Na obranu Polska; Der Volksstaat, č. 34 z 24. března 1875).
I kdy se ministr vnitra organizátorům konference i univerzitě za zásah policie omluvil, je třeba vědět, e polský iliberální stát zastrašoval akademiky a e tím překročil další červenou linii, před kterou má běně zůstat stát.
(Překl. -pe-)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.