– Brněnské fyzičky – matka a dcera – dovršují svou vpravdě monumentální práci, její smysl a záměr vyloily v předmluvě k 1. dílu publikovanému roku 2006. Konstatovaly, e přehledy vysokoškolské matematiky určené širšímu okruhu zájemců – nejen fyzikům, ale i jiným přírodovědcům, technikům, ekonomům, lékařům – tíhnou buď k maximální přesnosti, nebo k praktické pouitelnosti, nepostihují však dokonale jak si osvojit matematické myšlení a jak je v různorodých situacích úspěšně uplatnit. Jejich pojetí nemá být kompromisem ani střední cestou mezi uvedenými přístupy, ale spíše průvodcem labyrintem matematiky maximálně vyuívajícím řešení konkrétních problémů. Slovy autorek je to výuka na příkladech. Zatímco 1. díl je označen za seznamovací fázi, chystané dvojí pokračování autorky předběně charakterizovaly jako další závity spirály, na ní čtenáři pohlédnou na ji probranou látku z většího nadhledu. Jak tomu u děl podobného druhu bývá, pokračování nabyla na objemu, 2. díl vyšel 2012 ve dvou svazcích a loni vydaný 3. díl má ji svazky tři. Celé dílo je nyní moné hodnotit jako celek dokonale splňující záměry autorek – lze je pouít jako soustavnou učebnici vysokoškolské matematiky obsahující většinu základních témat i jako její neobyčejně ivé, s láskou napsané prohloubení a opakování podnětné i pro znalce. Někdy jde o zpracování velmi originální a v české literatuře ojedinělé – v 1. díle je to např. kapitola o pravděpodobnosti a statistice, ve 3. díle výklad o výpočtu integrálů ve vícerozměrných prostorech pomocí diferenciálních forem. Knihy mají krásnou grafickou úpravu a kadá je vybavena přehledem další literatury a rejstříky. Na ukázku slohu aspoň toto: S pojmem vzdálenosti se v ivotě setkáváme doslova na kadém kroku. Víme, e vzdálenost odkudkoli kamkoli nebude nikdy záporná. Cesta tam bývá stejně dlouhá jako cesta zpátky. A vezmeme-li to oklikou přes oblíbenou hospůdku, můeme si být jisti, e naše cesta nebude kratší ne cesta přímá. Na těchto třech přirozených vlastnostech vzdálenosti je zaloena i matematická definice metriky. Je škoda, e dílu se zatím nedostalo přiměřené pozornosti kritických posuzovatelů – jde o práci, která by si zaslouila překlad do jiných jazyků.
Jana Musilová a Pavla Musilová: Matematika pro porozumění a praxi III, 1, 2, 3. Netradiční výklad tradičních témat vysokoškolské matematiky,
VUT v Brně, Nakladatelství VUTIUM, Brno 2017, 1056 s.
-jn-
– Lidé i po válce umírají na proitá utrpení, poválečné měsíce jsou ale i začátkem nových ivotů. Pětadvacetiletý Miklós válku přeil. Pár dní pracoval v novinách, ne ho propustili kvůli antisemitským zákonům. Pracoval jako dělník. Prodával inzeráty. V roce 1941 byl povolán do pracovní sluby, přeběhl, Sověty byl padákem shozen zpět do Maďarska, kde byl okamitě chycen a zbytek války přeil ve vězení a v koncentračním táboře. Ve vězení přišel téměř o všechny zuby. Miklósův příběh začínáme sledovat na lodi do Švédska v Baltském moři. Švédové toti přijímají vězně koncentračních táborů na léčení. Miklósovi ale mnoho dobrého Švédové nedávají. Lékař v táboře mu na rentgenových snímcích ukazuje stopy neléčené tuberkulózy a předpovídá mu nejvýš půl roku ivota. Miklós si zprávu, kterou vnímá jako rozsudek smrti v době, kdy lidé mají znovu ít, odmítá připustit a namísto truchlení obepisuje všechny maďarské eny a dívky ve Švédsku, na které se mu podaří sehnat adresu. Jednou z nich je i jeho budoucí ena Lili. Jak nakonec dojde ke svatbě, kdo a proč Lili její dopisovou lásku nepřeje, proč je dobré mít z meziválečné doby příbuzné na Kubě a jak ivoty mladých lidí zpoza scény řídí stockholmský rabín, si lze přečíst v románu filmového reiséra a spisovatele P. Gárdose, Miklósova syna. I kdy v knize ivě popisuje nedostatek, dotírající zprávy z koncentračních táborů a marné naděje, e se ještě někdo z příbuzných vrátí domů, jde především o romantický a čtivě napsaný příběh o naději a lásce dvou mladých lidí.
Péter Gárdos: Ranná horúčka, z maďarského originálu přeloila Lucia Satinská, Ikar, a. s. – ODEON, Bratislava 2016, 230 s.
-pe-
– Monografie nabízí stručný přehled historie a činnosti vybraných levicových teroristických organizací v Itálii a ve Spolkové republice Německo v 70. letech 20. století. Dovídáme se nejen o činnosti Rudých brigád a Frakce Rudé armády, ale i předchůdců a paralelně působících organizací, a to i s exkursy do Švýcarska a Španělska. Autor popisuje i personální překryvy mezi jednotlivými skupinami a jejich ideologické rozdíly, např. pokud jde o násilí proti lidem nebo různým skupinám lidí. Významná a pro české prostředí objevná je kapitola věnovaná italskému miliardáři, vydavateli a člověku vědomě propojujícímu různé teroristické organizace své doby Giangiacomu Feltrinellimu.
Mikuláš Pešta: O ozbrojeném boji v západním Evropě. Italský a německý levicový terorismus sedmdesátých let v transnacionální perspektivě, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Praha 2018, 267 s.
-pe-
– Literárny fond v Bratislave toho roku namiesto hlavnej Ceny Ivana Kraska rozdal tri rovnocenné prémie za vlani vydaný debut:
Nine Kollárovej (nar. 1990), ktorej lyrické miniatúry ľúbostnej tematiky sú plné zmyslovosti, obáv o trvácnosť vzťahu a prchavých okamihov. Obsahovo aj formálne uzavretým krátkym plochám nechýba okrem ványch tónov a stáleho napätia ozdravujúca štipka sebairónie, ale i vzdorovitej bezmocnosti, akú poznáme hoci z veršov Diany di Prima. Zbierka z Edície mladých slovenských autorov časopisu Dotyky predstavuje jednu zo zaujímavých moností poézie; je krajinou zátiší s rekvizitami, k akým patria záhyby tela, šálka rozpitého čaju či dych rozpísaného slova v ozvenách na hranici svetla a tmy.
Mare Stankovej (nar. 1989) za knihu, ktorá je čitateľsky príťalivým, zavše vtipným a sebaironickým, hoci monotematickým sprievodcom Lotty – hlavnej hrdinky. Tá nachádza a znovu stráca jeden orientačný bod za druhým, vo vzťahoch (k muom) ju obťaujú neurčité pocitové stavy, má pochybnosti nielen o sebe samej a je znepokojovaná vlastnou nestálosťou, relatívnosťou slov a skutkov, netrpezlivosťou i pudovou povrchnosťou. Jej ivotná neusporiadanosť a neustálenosť občas oslabuje literárno-estetickú kvalitu textu, no v konečnom dôsledku ide o knihu napísanú s veľkým zmyslom pre rytmicky plynúcu naráciu, ktorej nechýbajú kompozične presvedčivé návratné motívy a refrény.
P. G. Hrbatému (nar. 1992) a Jánovi Jendrichovskému (nar. 1991) za päť divadelných scenárov, k napísaniu ktorých autorov zrejme inšpirovala aj kniha Piano revue dvojice Jakub Nvota – Kamil iška, venovaná tvorbe Voskovca a Wericha. H + J tematicky čerpajú z aktuálnych spoločensko-politických reálií, z menej dávnych čias (Jánošík) i z veľmi dávnych čias, keď rapsód Homér písal eposy s tisíckami hexametrov. Kniha z Edície mladých slovenských autorov časopisu Dotyky nie je obsahovo a formálne celkom vyváená a javiskovú reč a javiskové gestá sa nepodarilo preniesť do literárnej reči bez skreslení. Sčasti aj vinou povrchnej jazykovej redakcie. Napriek tomu scenáre obsahujú viacero objavných myšlienkových posolstiev a zväčša dynamické i vtipné dialógy, v ktorých naši novodobí rapsódi bez bázne a hany hyperbolizujú a parodujú v duchu hesla: Padni, komu padni.
Nina Kollárová: Premlčané ticho, Spolok slovenských spisovateľov, EMSA, Bratislava 2017, 70 s.
Mara Stanková: LottiNElásky, Marenčin PT, Bratislava 2017, 156 s. Peter Gustáv Hrbatý – Ján Jendrichovký: Apokalyptická dráma, Spolok slovenských spisovateľov, EMSA, Bratislava 2017, 96 s.
–mah–
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.