Letiště Pulkovo vítá návštěvníka města zleva i zprava obrovskými nápisy na domech: SANKT-PETERBURG a GOROD GEROJ LENINGRAD. Přivádí mě to k myšlence na rozdílný vztah, který má asi běný Čech a Rus k minulosti – pro mě je komunistické období, abych uil slov Jiřího Hochmana, epochou místodrení, kterou sice mnozí Češi pomáhali instalovat a udrovat, ale přece jen byla národu jaksi implantována tlakem vnějších okolností. Rusové své dějiny dvacátého století nemají na koho svést a nemohou se vzdát jejich slávy (to oni zachránili svět, napsal Vladimír Holan), byť je nerozlučně spojena s hrůzami.
Dnes se Petrohrad (jak mu s kolegyní říkám) příliš neliší od běného evropského velkoměsta. Po ulicích chodí pěkně oblékaní lidé, obchody mají rozmanité zboí. V restauracích je chutné jídlo, v knihkupectvích literatura různého ideového zaměření, noviny i televize vypadají celkem umírněně pluralitně (ve dnech našeho pobytu ovšem věnují vlídnou pozornost otevření mostu na Krym, po něm první projel Putin jako řidič náklaďáku). Po všech hrůzách útlaků, revolucí, teroru a válek zůstala městu pokojná nadpozemská krása.
Sálá z věí a paláců nad Něvou – neviděl jsem město, které by ilo v takovém souladu se svou mohutnou řekou a jejími rameny: Něvkou, Mojkou, Fontankou. Překrásné jsou ve svitu slunce zlatě zářící carské paláce v Peterhofu, Carském sele a v Pavlovsku, jejich parky, jezírka a fontány. Nelze zapomenout na obrazárny – světovou Ermitá a vlastenecké ruské Muzeum. Mám-li jmenovat jen jeden obraz, zvolím si rozbouřené moře od Ajvazovského.
Město pečuje o turisty: stánky na ulicích nabízejí jednodenní zájezdy do nejrůznějších směrů. Volíme si Kronštadt, místo první uvědomělé vzpoury proti bolševické diktatuře. Projídíme kolem křiníku Aurora. Patrně mnozí námořníci, kteří na ní slouili ve chvíli památného výstřelu, ádali o pár let později v kronštadtské pevnosti, aby všechna moc byla dána opravdu sovětům, a ne jediné straně, a pokud neuprchli do Finska, byli nelítostně postříleni. Naše průvodkyně to netají a patrně dává námořníkům za pravdu. Mlčí však o tom, e na jejich záhubě se nepodíleli jen Trockij a Tuchačevskij (později rovně zavraděni), ale i Lenin. Při projíďce lodí kolem ostrova Kotlin, na něm pevnost stojí, hlasatel mluví o kronštadtských zvedacích vratech, je chrání Petrohrad před povodněmi působenými větrem od západu (o té nejhorší čteme v Puškinově básni Měděný – fakticky ale bronzový – jezdec) a neodpustí si poznámku, e nebezpečí přicházelo a můe stále přicházet od západu.
Jednou se jistě Petrohrad přiblíí Evropě i tím, e přestane slepě uctívat auta a zavede dostatek pěších zón ve svých nejkrásnějších místech. Lépe si té poradí s organizací front při nákupu vstupenek, jízdenek či snídaní v hotelu. Podrí si úctu k umělcům a vědcům, je připomínají četné pamětní desky. Tak v Literární kavárně se dovídáme, e zde sedával Puškin, Ševčenko a mnoho dalších literátů a po Daniila Granina, který loni ve věku 99 let zemřel. Připomínám si jeho návštěvu v Brně krátce po Listopadu, kdy na otázku o rozdílu mezi Leninem a Stalinem odpověděl, e Lenin byl tragická postava, kdeto Stalin zločinec.
A poslední milé setkání před odjezdem – mají tu nejen bronzového jezdce, ale od roku 2003 i bronzového Švejka. Před stanicí metra Kupčino v ivotní velikosti jednou rukou salutuje a druhou svírá za zády půllitr. Nos má dozlata oblýskaný. Průchozí doufají, e sáhnutí na něj přinese splnění nějakého přání. My bychom chtěli ještě jednou vidět Petrohrad.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.