Právě si připomínáme čtyřicáté výročí vzniku eseje Václava Havla Moc bezmocných. Šlo o povinnou četbu mého prostředí demokratické opozice v letech lidového Polska. Kdy u nás v roce 2015 začala vládnout koalice tří pravicových stran a ve stylu Viktora Orbána začala rozebírat náš ústavou daný demokratický systém, některým se Havlova kníka hned vybavila. Byla přeci duchovní i morální oporou v časech beznaděje.
Nyní Evropou – u post-komunistickou – neobchází strašidlo disentu, ale autoritářství převlečeného za populistickou demokracii. Toto nové autoritářství hlásá, e vítězství v demokratických volbách dává mandát k systémovým změnám vyadujícím ústavní většinu. Tu ale sjednocená pravice pod vedením Jarosława Kaczyńského jednoduše nemá.
Dnešní opozice nezpochybňuje, e Právo a spravedlnost (PiS) má mandát, aby v Polsku vládlo. Poprvé od roku 1989 jedna strana získala v Sejmu většinu umoňující jí vytvořit jednobarevnou vládu. Ten úspěch ale nic nemění na faktu, e PiS nezískal většinu dvou třetin hlasů, kterou potřebuje ke schválení nové ústavy.
Problém tkví v tom, e PiS pracuje tak – s vyuitím své prosté většiny v Sejmu –, jako kdyby měl kvalifikovanou ústavní většinu. Mění formu státu popsanou v ústavě z roku 1997. Týká se to věcí v demokratickém státu tak základních jako rozdělení tří mocí nebo nezávislost Ústavního soudu a soudů na vládnoucích politicích. Kdy je za to PiS kritizovaný, rád pouívá dva argumenty: e v demokracii rozhoduje většina. A e Polsko je suverénní.
Oba ty argumenty platí na populisty a pravičáky, ale jsou jen těko přijatelné pro demokraty a liberály, a také pro část konzervativců, která uznává zákonnost jako základ dobře spravovaného státu.
Dnešní prodemokratické a proevropské opozici je bliší pohled, e základem demokracie je ochrana menšin a jednotlivých obyvatel před uzurpací vlády a e suverenita národa a státu nemůe znamenat toleranci porušování vlastní ústavy, právního řádu a Smlouvy o Evropské unii, kterou Polsko podepsalo. Nemůe také znamenat omezování občanských práv a svobod a šikanu opozice, médií a dalších organizací, které v rámci platných pravidel vládu kritizují.
Proto se vláda PiS setkává nejen s odporem parlamentní demokratické opozice, ale také té části obyvatel, která v Polsku nové autoritářství nechce. Odpor je masový a s postupem času nepolevuje. Je o dost silnější ne například v Maďarsku proti podobně antiliberální politice premiéra Orbána.
Právě mezi aktivisty a účastníky polských občanských nenásilných pouličních protestů se dnes objevuje heslo moc bezmocných. V jakém smyslu? V takovém, e dochází k reaktivaci postojů z neliberálních dob. Tváří v tvář novému autoritářství je zapotřebí toté, co bylo potřeba za autoritářství starého: nenásilná obrana cestou demokratického étosu překračujícího politické a konfesní rozdíly.
Tak, jak to dělala demokratická opozice v Československu i v Polsku v 70. a 80. letech, ale dnešními metodami rychlé a účinné komunikace a mobilizace společnosti. Dělejme svou práci v národním parlamentu, na internetu, na shromáděních a protestech proti zneuívání moci a chybám vlády, na evropských fórech. Rozsah prodemokratických protestů a občanského angamá zaskočil asi nejenom PiS, ale i samotnou opozici.
Téměř tři desetiletí ivota ve svobodě nebyla marná. Lidé jsou připraveni bránit její výdobytky s vědomím, e o ně znovu mohou přijít. Uvědomují si to i mladí lidé, pro které ivot ve svobodě od politiky byl dosud věcí běnou, nezadatelnou a nezpochybnitelnou.
Na akcích na obranu Ústavního soudu, soudů i práv en se shromádily tisíce lidí, a to i v malých městech. Někdy protesty začínal jeden člověk, který stál na veřejném místě s jedním heslem. Den ode dne a z hodiny na hodinu se k němu přidávali další demonstranti.
Takovéhoto angamá se současná vláda obává a snaí se ho zastavit propagandou a policejně-úřední šikanou. Smutným symbolem dnešní politické situace je Sejm, do kterého je lidem, kteří nesympatizují se sjednocenou pravicí, ztěován nebo i znemoňován vstup.
Zdá se, e politický plán PiS je plán dlouhodobý. Sám Kaczyński říká, e potřebuje tři a čtyři volební období, aby Polsko radikálně změnil. A chce ten plán provést společně s polskými římskokatolickými biskupy v protipohybu proti soudobé liberální kultuře a v rámci konzervativní revoluce. Ve vládní propagandě se objevují poznámky zpochybňující Západ jako přirozený vztaný bod dnešní vlády, moná s výjimkou USA a Trumpa.
Součástí nabídky je pokus o utvoření nějaké koalice menších států našeho regionu a jihu Evropy uvnitř Evropské unie. Není ale vidět opravdovou připravenost ke spolupráci s takovými státy, jakými jsou Německo nebo Francie. Vzniká dojem, e PiS se můe rozhodnout pro polexit, kdyby Jarosław Kaczyński zkonsolidoval moc v zemi a kdyby Evropská unie pokračovala v proceduře podle článku 7 Smlouvy o EU v souvislosti s narušením právního státu vládou PiS. Takový vývoj by potěšil současné putinovské Rusko, které dnes hraje na oslabení Unie i Západu.
Polsko by ale vystoupení z Evropské unie postavilo před váné ekonomické a vojenské výzvy a mohlo by se ukázat, e naše zdroje nestačí na to, aby si s takovými výzvami poradily. Oficiálně chce dnešní vláda posílení EU, odmítá, e se opírá jen o USA a Velkou Británii, je kritická k Putinově politice. Ale důvěryhodnost vyjádření PiS v očích lídrů EU klesla v důsledku krize ve vztazích mezi Varšavou a Bruselem kvůli dodrování pravidel právního státu a liberální demokracie.
Budoucnost je nejistá. Politický konflikt v Polsku je váný. Týká se představy polské demokracie, našeho státu, společnosti a kultury, místa Polska a polských občanů v demokratickém evropském i západním společenství. Střety pokračují a většina společnosti jim přihlíí se směsí posměchu, pohrdání, obav a strachu, ale také s fascinací a zápalem. Rozloení sil je víceméně vyrovnané, ale národně-katolická pravice posiluje, a to i mezi nejmladšími (18–24 let) voliči, i díky neustávající a komunistická léta připomínající propagandistické kampani.
Program PiS na rozšíření sociální podpory pro nejchudší přitahuje elektorát staré i nové levice. Rétorika národně-hodnotově-patriotická nalézá s podporou episkopátu úrodnou půdu. Současná vláda si tak získává širší podporu pro svou domácí i zahraniční politiku. Její dosavadní chyby a neúspěchy, chaos a nekompetence ji doposud nepřipravují o voličskou podporu. Kombinace populismu, národní rétoriky a cejchování opozice jako nepřátel nebo zrádců národa přináší efekty. Kaczyńského politický plán můe uspět.
Z polštiny přeloil Patrik Eichler.
jAdam Szostkiewicz (1952) je polonista, překladatel a novinář, pracoval v časopise Tygodnik Powszechny a v polském vysílání BBC v Londýně, od roku 1999 píše pro týdeník Polityka.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.