Nejen české právo mnohdy plodí nespravedlivé paradoxy. Jedním z nich jsou odvody z tzv. dohod o provedení práce (DPP), kdy si můete nelogicky ve finále vydělat v čistém více, ač máte niší příjem. Ale pěkně popořadě.
Patrně většina dospělých čtenářů někdy v ivotě DPP vyuila. Ať ji jako pracovník (to bude z povahy věci častější) či jako zaměstnavatel. Připomeňme, e dohoda o provedení práce je mezi zaměstnavateli i běnými občany populární pro svou niší formální a hlavně pojistně odvodovou náročnost. Jak je obecně celkem známo, na dohodu můete pracovat maximálně tři sta hodin za rok, avšak zapomíná se na důleitý fakt, e si ji můete zcela legálně sjednat de facto s jakýmkoli počtem různých zaměstnavatelů.
Lidé milují na DPP především následující: Paklie vaše měsíční odměna z DPP od jednoho zaměstnavatele není vyšší ne deset tisíc korun, z výdělku neplatíte ani korunu na zdravotní a sociální pojištění. Blaho dépépéčkářovo se násobí tím, e ono osvobození existuje, i kdy máte příjmy do deseti tisíc u více zaměstnavatelů ve formě dépépéčka najednou. To je prima. Zejména máte-li zdravotní a sociální pojištění zaplaceno z jiných zdrojů, tedy pokud jste student, osoba na rodičovské či mateřské dovolené anebo důchodce či pokud máte hlavní pracovní poměr, z něho je pojistné řádně hrazeno.
Hlavní kouzlo DPP tedy je, e se zde neplatí povinná pojištění, která nás mnohdy zatěují víc ne daně z příjmu.
Avšak vidím zde systémový problém, paklie zaměstnanec překročí 10 tisíc korun – např. dostane za práci 10 500 Kč měsíčně na DPP, platí zákonné pojištění z celé částky, nejen z té převyšující deset tisíc. Tedy v tomto případě ne z 500 korun překračujících zákonnou mez. Take paradoxně si můete vydělat víc, kdy dostanete 9990 korun, ne kdy máte třeba 11 000 hrubého měsíčně. To je velká protismyslnost; dodejme, e v ČR platí nějaký pátek. Praxe reaguje na věc celkem logicky, většina DPP se uzavírá právě na citovaných deset tisíc korun, a je vymalováno. Náprava mi přijde logická, zákonem stanovit odvod pouze a jen z částek převyšující předmětných deset tisíc korun, ne z celé částky, jak je tomu dosud.
Mám také za to, e by se ji měla zvýšit desetitisícová hranice u DPP např. na 12 200 a za pár let na 15 000 Kč. Jak známo zmíněná desítková hranice se mnoho let nezvyšovala a takto by se dala do poměru k inflaci a zvyšující se minimálně mzdě, která aktuálně činí právě citovaných 12 200 Kč. Hlavní přínos zvýšení DPP nutno vidět v tom, e by motivovalo studenty a studentky ke snaze si legálně přivydělávat a zlepšovat tak své pracovní návyky a dovednosti. Té by to napomohlo k zalepení díry na trhu práce, zde spíše trhu brigádníků vykonávajících často společensky prospěšné, ale jinak nepopulární pracovní činnosti. V neposlední řadě by toto opatření pomohlo navrátit na pracovní trh více starobních důchodců, kteří by pomohli nahradit nedostatek pracovníků, daný zdejší aktuální rekordně nízkou nezaměstnaností.
Oponent moná namítne, e by se tím sníil příjem zdravotních pojišťoven. Zaprvé: ve zdravotnictví je peněz dost, jen jsou nedobře alokovány – alespoň nás o tom ubezpečují politici, zejména kdy zavírají různá přebytečná oddělení nemocnic a poliklinik.
Za druhé, ji váněji: příjmy ze zdravotního pojištění od DPPčkářů jsou v poměru k ostatním příjmům pojišťoven stejně spíše v pomyslném homeopatickém mnoství. Take výše navrené úpravy by ádný zásadnější vliv na celkové hospodaření zdravotních pojišťoven opravdu nepřinesly, naopak by posílily důvěru ve spravedlnost systému.
Petr Kolman (1976) je právník, vysokoškolský pedagog a publicista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.