Před více ne rokem jsem se v Listech (č. 1/2017) pozastavoval nad tím, jak hospodaří státní podnik Lesy České republiky a jak je ostatním vlastníkům spíše špatným příkladem. Mimo jiné jde o důsledek politického tlaku na to, aby peníze vydělané LČR vylepšovaly státní rozpočet. Počátkem letošního roku vydala ČTK zprávu, e za rok 2017 odvedly státní lesy do rozpočtu částku přiblině 3,05 miliardy Kč, nejméně od roku 2013. Třeba v roce 2016 to byl téměř dvojnásobek (5,6 mld. Kč). Roku 2015 šlo dokonce o 8,22 mld. Kč, jene tehdejší výsledek je zkreslený zahrnutím zbytku rezervy ze zisku. Lesy České republiky si za čtvrtstoletí od svého vzniku vytvořily finanční rezervu, která byla ovšem v nedávných letech postupně rozpouštěna, aby částka odvodu do státního rozpočtu byla vyšší. Právě v roce 2015 došlo k definitivnímu vyčerpání rezerv.
Co bude dál? Dá se očekávat, e výnosy z lesů budou vzhledem ke klimatické změně a opakovaným problémům se suchem (zejména v jarním období) do budoucna spíše klesat. A to bez ohledu na to, zda daný les patří státu, obci, církvi či soukromému vlastníkovi. Naopak náklady na prosté udrení existence lesa spíše porostou. Zvláště tam, kde se v jehličnatých monokulturách nevyskytují ádné listnaté dřeviny. Les si tam toti nemůe pomoci sám. Lehká semínka pionýrských dřevin, které jako první osidlují místa po katastrofách (v přírodě třeba po poárech), se tam sice dostanou a vznikne tak porost třeba s břízou či osikou. Těká semena cenných listnáčů (dubu, buku) se ovšem v místech, kde nezůstaly ádné mateřské stromy, nemají šanci objevit. Leda e by je tam náhodou zanesl nějaký pták (zásobárny aludů, na které pak občas zapomene, si vytváří třeba sojka).
V roce 2017 státním lesům nadále klesal zisk, trh je toti zahlcen dřevem z kalamit. Podobné potíe mají ovšem i soukromí vlastníci. Jeliko výkupní cena kalamitního smrkového dříví je nízká, lesníci jsou tlačeni vlastníky lesa k těbě modřínu, borovice či listnáčů, na kterých se dá vydělat víc. Často jsou těeny zdravé stromy, bez ohledu na to, e dosud nejsou zcela sanovány smrkové porosty, rozvrácené v důsledku kůrovcové kalamity. Loni se sice Ministerstvo zemědělství pokusilo plošně zakázat mýtné těby do té doby, ne budou dokončeny nahodilé těby kalamitního dříví (co zaznamenala i média), po krátké době však bylo toto opatření v tichosti zrušeno a uplatňuje se jen v případě Lesů ČR, hospodařících ve státních lesích (o tom u však novináři nepsali). Nestátní vlastníci lesa se toti pochopitelně vzbouřili s tím, e jde o závaný zásah do jejich práv. A omezovat jakákoliv práva (včetně vlastnických) lze jen zákonem, nikoliv ministerskou vyhláškou.
Nehřešme na to, e v některých sousedních zemích (na Slovensku, v Polsku) je s lesy nakládáno ještě hůř. Následky pocítíme všichni. A bude to brzo. Některé oblasti ji svou ekologickou katastrofu prodělaly. Nejhorší situace je na pomezí severní Moravy a Slezska, v Nízkém Jeseníku. LČR tam v rámci Lesní správy Město Albrechtice hospodaří v porostech nevhodné dřevinné skladby. V řadě případů jde o smrčiny vysázené po poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva na opuštěných zemědělských pozemcích. Zalesňování zemědělské půdy je samo o sobě vdy problémem. K rozpadu smrčin navíc přispěla nevhodná genetická provenience pouitých sazenic a fakt, e klima Nízkého Jeseníku je díky závětrné poloze za masivem Hrubého Jeseníku a blízkosti polských níin více kontinentálně laděno. Takové vnitrozemské klima se vyznačuje menším mnostvím sráek a naopak většími výkyvy teplot, častějšími extrémy.
Po kalamitě na Krnovsku zůstaly rozsáhlé holiny s osamocenými modříny (lesníci zde vysazují místní formu modřínu, tzv. jesenický neboli sudetský modřín) či listnatými stromy. Docela mne pobavil výrok mluvčí státního podniku Lesy České republiky Evy Jouklové, který doprovázel fotografie kalamitních holin v novinách. Prý zde budou vysazovat listnáče, protoe s přírodou nelze bojovat. Většina lesníků s ní toti bojuje od vzniku moderního lesnictví počátkem 19. století velmi intenzivně a nezdá se, e by na tom chtěli něco změnit. Nebo e by snad rozsah katastrofy skutečně přiměl lesáky k posunu v myšlení? Doufejme. Konec konců, někde u to zafungovalo. Třeba v Jizerských horách, kde si tamější lesníci po rozpadu lesů v důsledku znečištění ovzduší sáhli doslova na dno ji v 80. letech 20. století, se jejich náhled na les skutečně proměnil. Neberou ho ji jen jako továrnu na dřevo.
V našich zemích, ovlivněných několik staletí trvající tradicí německého lesnictví, bylo zvykem pečovat o les s a puntičkářskou pečlivostí. Lesní oddělení tvořily pravidelné geometrické tvary, které protínaly přímky lesních cest rovných jako podle pravítka. A stromky na pasekách je dodnes zvykem sázet v řádcích podle špagátu. Někdejší smíšené porosty nahradily rychleji rostoucí jehličnaté kultury. Jene několik posledních suchých let a kůrovcové kalamity situaci radikálně změnily. Přibývá pasek v důsledku nahodilých (neplánovaných) těeb a na podzim začínají leckde v mladých porostech svítit pestré barvy různých listnáčů. Příroda začíná les měnit k obrazu svému a utváří ho odlišně od ideální představy, které se donedávna většina lesáků skálopevně drela.
Ač si to někteří z nich stále ještě nechtějí připustit, je zřejmé, e smrk ztepilý ve středních a niších polohách pomalu a jistě ztrácí svoje pozice. V budoucnu se s ním budeme zřejmě setkávat především v horách a níe pouze na nečetných podmáčených stanovištích, kam patří. Na jiná místa se vrátí listnaté stromy – buky, duby, javory, lípy či habry, z jehličnanů v nich moná lesníci udrí borovici či modřín a někde snad i jedli. Jedině podobný smíšený les má podle mého názoru za probíhající klimatické změny šanci obstát. Zmíněné listnáče prokazují velkou ivotaschopnost. Za několik desetiletí budeme brát jako samozřejmost úplně jiný les ne ten, který jsme u nás nejčastěji zvyklí vídat, vypravíme-li se třeba na houby. Les méně upravený, pestřejší, a hlavně také krásný. Však matička příroda dokáe hospodařit líp ne všichni lesníci světa. Při vší úctě k jejich nelehkému řemeslu.
Je otázka, do jaké míry lesní hospodáři obnově lesů napomohou a do jaké míry jí budou naopak škodit. Zatím stále vídám smrčky v řádcích, dokonce i na slunných jiních svazích, kde se ani nedoijí dospělosti. V lesnických kruzích i na Ministerstvu zemědělství se ji diskutuje o nutnosti úpravy některých povinností při hospodaření v lesích (např. zalesnění paseky do dvou let). Je ovšem otázkou, jak rychle se podaří příslušné právní předpisy změnit a zda majitelé a správci lesů pochopí, e v sázce je mnohem víc ne okamitý zisk. A jestlie budou nyní bezohlední, za pár let nemusejí mít nic. Trvalost lesní produkce, jedna ze zásad, uplatňovaných u od druhé poloviny 18. století (první lesní zákony u nás začaly platit za vlády Marie Terezie), můe být narušena.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.