Jedním z evergreenů kadé vlády je zlepšení školství. Ostatně na kvalitě školství stojí naše budoucnost. S tím krapet nerezonuje, e největší bitva mezi (budoucími) koaličními partnery probíhá především o tzv. silové rezorty a zájem o MŠMT stojí trochu stranou.
Rád bych poukázal na jeden opomíjený problém. Jak známo, v Česku v posledních letech opravdu výrazně přibylo obézních dětí. Mnoho je navíc stále nemotornějších. Některým babičkám moná připadají jejich malí nešikovní cvalíci roztomilí, nicméně (nejen) ze zdravotního hlediska to dobré není. Mnohé matky či babičky se dokonce chlubí (!) na (a)sociálních sítích, ten náš XY (jméno neuvádíme ni v náznaku z obavy před GDPR) sice neumí udělat kotrmelec, ale co on dokáe s IPadem, to byste, holky, nevěřily.
Velice bych proto apeloval na zvýšení počtu hodin tělocviku z dnešních dvou na alespoň čtyři hodiny týdně. Jsou státy, kde mají děti povinně tělocvik ve školách dokonce denně, k těm bychom se měli přiblíit. Někdo namítne, kdo to zaplatí? A je to zcela náleitá otázka – správně říkal ji velký ekonom Milton Freedman: Theres no such thing as a free lunch! Zkrátka a dobře v tomto světě neexistují obědy zdarma, vdy je musí někdo zaplatit, to platilo za Klause, za Kalouska, stejně jako nyní za Babiše.
Vše je otázka priorit. Myslím, e zvýšení počtu hodin tělocviku by k nim mělo v Česku bezesporu patřit. Pro ilustraci, kdy nyní Kometa Brno vyhrála hokejovou extraligu, hned se objevil premiér v demisi Babiš s tím, e Brno si zaslouí novou hokejovou halu za jednu a půl miliardy. Při vší úctě k brněnským hokejovým profesionálům, víte kolik hodin tělocviku by se dalo pořídit jen díky tomuto jednomu jedinému stadionu? Nejsem politik, proto se nemusím zalíbit všem a mohu říci otevřeně – preferujme spíše peníze do tělocviku, pohybu a sportu obyčejných dětí, ale i dospělých občanů mj. na úkor dotací do vrcholového sportu.
Citovaný vrcholový sport by měl být, dle mého soudu, financován především ze soukromých, ne státních peněz. Nota bene spousta našich vrcholových sportovců s oblibou zdaňuje své příjmy v daňových rájích (např. Monaco), take nemůe eticky legitimně očekávat, e stát bude štědře platit rozvoj jejich vrcholového sportu. Nelze holt steak sníst a současně i mít.
Zvýšení sportovních a pohybových aktivit (nejen u dětí) by dozajista napomohlo k lepšímu zdravotnímu stavu obyvatelstva.
Mám za to, e by bylo určitě lepší, aby Česko bylo ve světě známo jako země krásných, zdravých, vysportovaných lidí. Ne tím, zda jsme měli na té které olympiádě sedm nebo čtyři takové či makové medaile. Samozřejmě nic proti vrcholovým sportovcům, ti plní i uitečnou roli vzorů pro mláde, ale priority veřejného sektoru by měly leet jinde – tedy v důslednější podpoře sportu a častého pohybu pro všechny.
JUDr. Petr Kolman, Brno
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.