Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 2 > Jana Červenková: Odešel odbojář, spisovatel, kritik, vědec
Bylo to v době 2. světové války. Parta gymnaziálních studentů zaloila odbojovou protifašistickou organizaci. Všichni byli pochytáni gestapem a tvrdě vyslýcháni na Pankráci. K sofistikovanému způsobu mučení patřilo i to, e chlapce jednoho dne naloili do antonu a vezli na proslulou střelnici do Kobylis. Všichni věděli, co to znamená. Ďábelský ert však spočíval jen v tom, e auto střelnici obkrouilo a vrátilo se do pankrácké věznice. Mezi nimi byl i pozdější PhDr. Jiří Honzík. Válku přeil, třebae jeho spoluáci nakonec smrti neunikli – on však nebyl k popravě plnoletý. Cítil to jako ivotní dluh a veliké trauma, jak se obráí i v jeho poezii: Jenome tenkrát na tom náklaďáku/ jsme mysleli, e za hodinu umřem./ A všechna krása světa vstala v nás a hnula/ navzdory údělu. Kdo neproil to, neuvěří,/ co taky můe člověku být drahé./ Jak málo postačí, abychom byli šťastni./Jak strašně, strašně nechceme ne ít./ Jenome auto zamířilo dolů/ a my se měli vrátit do ivota./ Měli se vrátit, ale nevrátili./ Zůstali jsme tam navdy na té cestě,/ nadosmrti u zavaleni děsem/... (Tři básně jednoho osudu, pod pseudonymem Martin Zik.)
Po válce Jiří Honzík vystudoval bohemistiku a rusistiku. Věnoval se vědecké kariéře na Filozofické fakultě UK, psal do literárních časopisů i do Rudého práva, začíná s překlady, které ho později iví (Pasternak, Cvetajevová, Brjusov...), na celoivotním kontě má i mnoství literárněvědných esejů. Kdy vzpomene na tuto dobu, přiznává ... humanitně demokratický, svobodomyslný duch předmnichovské republiky zprvu silně ovlivňoval i mé pojetí komunismu, který jsem pojímal jako jeho dovršení v rovině sociální spravedlnosti... S takto romantickými představami musel nutně neuspět. Po roce 1968 měl zákaz vyučování, tu a tam se daří přátelům zadávat mu překlady. Po roce 1989 se vrací jako docent na fakultu.
Honzík byl člověk spravedlivý, ve své přísné sebekritičnosti napadal kritiky, e nezaznamenali povrchnost, vzniklou v časové tísni při jeho práci na knize Ruská klasická literatura (s R. Parolkem). Byl i společenský, uměl v přátelském kruhu vyprávět, dokázal ocenit ovzduší na katedře pod vedením Miroslava Drozdy, na něj vděčně vzpomínal. Byl oddaný studentům a vědě, měl smysl pro uspořádání věcí.
V noci na 13. 3. 2018 zemřel ve Vojenské nemocnici v Praze ve věku nedoitých 94 let.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.