Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 2 > Petr Kolman: Zamość bez Rosy Luxemburgové

Petr Kolman

Přímá volba starostů – děkuji nechci

Je dobré připomenout, že v době uzávěrky tohoto čísla stále nemáme plnohodnotnou vládu, ale tzv. vládu v demisi. Tedy bez dostatečné podpory Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Člověk by v demokratickém právním státě očekával, že vláda v demisi bude jen udržovat nezbytný chod státu a nebude se (řečeno slovníkem filmu Jáchyme, hoď, ho do stroje – scény zápisu do juda) pouštět do žádných větších akcí, když „nejsou převlečení“. Ale chyba lávky, Babišova „nedůvěryhodná“ vláda nejenže se pustila do docela velkých personálních rošád (od například ředitelů veřejných nemocnic až po vysoké ministerské úředníky), ale brousí si zoubky i na normu norem – tedy Ústavu ČR. Jako právníka mne nejvíce zaujala opakovaná snaha o zavedení referenda a přímé volby starostů a hejtmanů. Je smutné, že někdo si již při pomyslném zápisu do juda, pardon do vlády, nejen rozděluje medaile, ale rád by nadto přepsal pravidla tohoto sportu. Zejména Okamurovo hnutí SPD a část hnutí ANO usilují o novelu ústavy, ve které navrhují přímou volbu starostů a hejtmanů zavést. Předkladatelé si od návrhu slibují větší zodpovědnost přímo volených hlav obcí a krajů ke spravovanému obecnímu a krajskému majetku. Pokládám to za typickou zbytečnou změnu pro změnu. Možná má za cíl vypustit mlhu halící skutečné problémy. Jako vysokoškolský právní pedagog říkám: dnešní systém komunální (resp. regionální) politiky nevykazuje systémovou potřebu takové razantní změny. Navíc pokud zavedeme přímou volbu starostů, museli bychom „překopat“ celý systém kompetencí obecních orgánů. Proč? Uvědomují si politici (zejména) z SPD a ANO, že zavedení přímé volby by zbytečně rozkolísalo celý systém, který se tak pracně od roku 2000, kdy byl v rámci rozsáhlé reformy veřejné správy přijat dnešní zákon o obcích (a též zákon o krajích), budoval a usazoval?

Z odborných kruhů připomeňme negativní stanovisko k přímé volbě starostů Svazu měst a obcí ČR či řady specialistů z (relativně) nezávislých akademických kruhů. Proti je samozřejmě i mnoho zkušených starostů a radních z praxe, tedy z českých, moravských a slezských radnic. Tím, že je proti většina parlamentní opozice, nemá moc smysl argumentovat, tuto kritiku „demisionáři“ zpravidla odbudou mávnutím ruky, že ji řídí „pán Kalúsek s pánom Fialom“, kterým se nechce makat.

Z palety problémů vyberme například: Pokud bude starostou zvolen někdo, kdo nepatří k žádné straně či hnutí vládnoucím ve městě (obci), jak se pak bude efektivně dohadovat s radou města či s městským zastupitelstvem? Model, kdy bude přímo zvolen starosta, který nebude mít podporu zastupitelů, je v zásadě nesmyslný. Plodící více problémů než radostí. Někdo řekne, tak se pan starosta se zastupitelstvem dohodne, od toho tam přece je! Ano, snad se i nakonec dohodne, ale k čemu je pak zavedení přímé volby starosty? Dnešní systém nepřímé volby mnohem lépe vede k tomu, aby se starostou stal právě člověk konsenzuální a rozumný. A ne, aby si starosta dělal vlastní sólo politiku, odlišnou od zastupitelstva města. Do mozaiky komunální politiky, kterou se snaží destabilizovat výše zmíněný návrh na přímou volbu, spadá i skutečnost, že v posledních letech výrazně přibylo případů snahy o kriminalizaci obecních a městských zastupitelů. Tisk o nich též opakovaně psal. Nemusí to ihned skončit pravomocným trestním rozsudkem a odnětím svobody. Ono není vůbec příjemné být po celé roky pouhým „sprostým podezřelým“.

Na podzim máme komunální volby. Pokud by tento trend pokračoval, v obecních a městských zastupitelstvech by nikdo rozumný zasednout za chvíli opravdu nechtěl. Tato nechuť je ostatně mnohde, zejména v menších obcích, zjevná již nyní. Nezapomínejme, že odměny neuvolněných zastupitelů obcí jsou v řádu stokorun. A to nyní stranou ponecháváme nesmyslně přísný režim nových majetkových přiznání pro lokální politiky. Do množiny ataků na územní samosprávu možno ještě přičíst, že hnutí ANO (tedy Andrej Babiš) před zhruba půlrokem rázně mediálně komunikovalo, že chce zrušit obecní zastupitelstva. Miliardář vloni v létě říkal mazaně: Proč se mají hádat nějací v podstatě líní politici na zastupitelstvu? Ať se tyto „kecárničky“ zruší. České, moravské a slezské obce a kraje přece může řídit jen osvícený starosta a hejtman, ne? Řídit obce jako firmu!

Tak snad alespoň tento revoluční nápad pana Babiše opustil. Doufejme.

Petr Kolman

Obsah Listů 2/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.