Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 2 > Veronika Opletalová: Orwellovské předjaří

Album

Veronika Opletalová

Orwellovské předjaří

Letošní rok přináší jedno výročí za druhým, v únoru se připomínalo hlavně to sedmdesátileté. Na rok 1948 můžeme vzpomenout též jako na rok vzniku Orwellova románu 1984 (název je přesmyčkou roku vzniku, román byl ovšem vydán až roku 1949). Vltava připomínala už letos: od ledna do března vysílala neděli co neděli dramatizaci románu se sugestivním Rudolfem Hrušínským v roli Velkého Bratra. Já jsem úvodní díly poslouchala z rozhlasového archivu opakovaně, a tak mě po celý leden provázela oceánská hesla: Válka je mír. – Svoboda je otroctví. – Nevědomost je síla. A přestože se mohu utěšovat tím, že nežijeme v totalitě, napadala mě hesla pro ČR 2018: Kampaň je nekampaň. – Rozhodují ti nerozhodnutí. – Neslušnost je síla.

Orwellovský „doublethink“ určoval dle mého soudu i diskusi o vyváženosti rozhlasového a televizního zpravodajství a politicko-publicistických pořadů. Jak má vůbec plně vyvážený, objektivní pořad vypadat? Měl by prezentovat různé pohledy na věc, aby v celku nebyla zvýhodňována nějaká strana nebo určitá skupina veřejnosti. Například se sluší odvysílat, že zeměkoule (názor vědců) může být ve skutečnosti zeměplochou (názor rostoucí komunity zeměplochařů). Přesně to zaznělo na ČRo Plus v rozhovoru astrofyzika Jiřího Grygara s provozovatelem serveru Placatá Země Vladimírem Bačou, který dostal prostor obhájit svou vizi: „Země je plocha a nad tou plochou kolem nějakého středu cirkuluje Slunce a Měsíc. Přímo nad Zemí. Slunce je poměrně malé, Měsíc je také poměrně malý, velký asi jako Slunce“. (...) J. G.: „To není teorie, je to pracovní domněnka, která nemá žádné opodstatnění.“ (...) V. B.: „Já jsem začal pozorovat všechno kolem a taky jsem si dělal nějaké experimenty a sledoval experimenty lidí po celém světě, kteří si prostě ověřovali, jestli ta Země má nějaké zakřivení.“ J. G.: „A kde jste to publikovali, v kterém odborném časopise?“ V. B: „A proč by na to měl být odborný časopis, pane Grygare? (...) Spousta experimentů je nafilmována a je to třeba k dispozici na youtube.“ (ČRo Plus, 31. 12. 2017; pořad měl silvestrovský nádech přesto nebo právě proto, že oba diskutující své názory mínili vážně).

Veronika Opletalová

Obsah Listů 2/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.