– Ve skříni jsem našla starý modlitebník, take babička uměla číst, uvědomuje si autorka reportáe o masovém exodu obyvatel středního a východního Polska, jen přišel s ústupem carské ruské armády v roce 1915. Bieżeństwo je v polštině slovo, které popisuje právě tuto zkušenost. Autorka knihy o něm ví z rodinného vyprávění. Dotklo se pravoslavných i katolíků, Poláků i Litevců. O běence se málo staraly úřady, více, a nedostatečně šlechtické charity. Lidé umírali hladem i na otravu vodou z kaluí vytlačených kopyty koní a koly vozů. Reportá vystavěná na vzpomínkových spisech a úředních dokumentech je strhujícím popisem válečné beznaděje, o které nevíme zřejmě především proto, e směřovala na východ.
Aneta Prymaka-Oniszk: Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodcy, Czarne, Wołowiec 2017, 362 s.
-pe-
– Kdyby se mě někdo donedávna ptal, které největší filozofické dílo není přeloeno do češtiny, odpověděl bych bez zaváhání: A Treatise of Human Nature Davida Huma. To u neplatí. První ze tří svazků velkolepého Pojednání o lidské přirozenosti, povaovaný obecně za jeho nejdůleitější část, bude snad časem následován dalšími svazky, věnovanými vášním a morálce. Vzpomínám na nadšení, které ve mně a mých filozoficky naladěných přátelích vzbudilo v mládí Humovo Zkoumání lidského rozumu (mám na mysli 2. české vydání z roku 1972). Konečně si mohu pohodlně v mateřském jazyce přečíst Pojednání a jsem překvapen širokým rejstříkem autora: Zkoumání je populární kniha v nejlepším slova smyslu, usilující o upoutání a získání čtenáře, Pojednání je přísně vědecký spis, usilující prozkoumat téma v celé šíři a hloubce. Právem v něm Hume spatřoval pokus vytvořit obdobu Newtonových Principií a stát se tak Newtonem lidské mysli a byl pak zklamán tím, e nevyvolalo ani mručení horlivců. Čtenář, ochotný věnovat dílu čas a úsilí, však určitě zklamán nebude – takovéto věci téměř nestárnou. Aspoň jeden citát přibliující osobnost velkého skeptika: Obrat od omylu k pravdě a rozumu mi přijde chvályhodnější ne naprosto bezchybný soud. Člověk, který nedělá chyby, můe poadovat nanejvýš chválu svého rozumu, zatímco člověk, který své chyby opravuje, dává najevo jak sílu svého rozumu, tak otevřenost a ryzost svého charakteru. Kniha je vybavena předmluvou překladatele, seznamem Humových knih v češtině a literatury o něm, rejstříky a poznámkami. Překlad je, pokud mohu soudit, výborný.
David Hume: Pojednání o lidské přirozenosti. Kniha 1. Rozum, přeloil Hynek Janoušek, TOGGA, Praha 2015, 455 s.
-jn-
– Mnoho čtenářů jistě zná a miluje muminky (já bych je ve shodě s původním názvem pojmenoval múminy), půvabné, milé a hloubavé bytosti ze světa vytvořeného autorčinou fantazií, ale přitom skutečnějšího ne skutečnost. Jejich stvořitelku (slovem i obrazem), švédsky píšící Finku, můeme nyní poznat i jako skvělou autorku povídek. Sbírka je nazvána podle jedné z nich, v jakémsi smyslu je však opravdu celá o cestování: provádí nás krajinami lidského nitra ve zdánlivě jednoduchých mezilidských situacích. Třeba povídka V cizím městě: starý pán se odhodlá navštívit rodinu vnuka, cestou ztratí deštník a adresu hotelu, v něm má přespat. Obě skutečnosti se podivuhodně propojí a vedou k setkání lidí, kteří by se jinak o sobě nikdy nedověděli. Probleskne mezi nimi jiskra porozumění, zůstává však otázka, zda se ještě někdy setkají. I ostatní povídky jsou o cestách a setkáních. Vlastně se ani stručněji převyprávět nedají, to podstatné v nich je rozprostřeno do kadé věty, do kadého slova.
Tove Janssonová: Cestovat nalehko, přeloila Jana Holá, ORSINI, Praha 2017, 165 s.
-jn-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.