Olympijské hry obou ročních období, nejrozličnější mistrovství světa či jiné (netoliko sportovní) svátky se často týkají všeho moného. Jenom ne toho, čeho se týkají nominálně. Národové, a vůbec organizátoři takových akcí se toti obvykle snaí prvotně z toho důvodu, aby se při akci vystavili v nejlepším světle. Aby ve svitu reflektorů zazářily jejich politické, společenské, hospodářské a kulturní výdobytky.
Do budování image se v epoše videopolitiky vkládají nepředstavitelné částky i úsilí. Včetně cílevědomého nasazení zakázaných stimulantů pro sportovce – obzvláště, jde-li o ukázku (obnovené) síly státu. Významná sportovní klání bývají tudí do očí bijícím aktem moderního marketingu. Případem erbovního zneuití největšího tělovýchovného svátku planety se stal Berlín v roce 1936. Propagandistický úspěch hitlerovců byl úplný, třebae začínala válka ve Španělsku a na dosah ruky se šklebila nejhroznější vojna, co kdy zail svět.
Pádnými projevy politizace olympiád se staly i bipolární hry v Mnichově (1972), Moskvě (1980) a Los Angeles o čtyři léta později. Shrnuto podtreno: zápolení obdobného formátu je propojeno s vnitřní anebo zahraniční politikou tak, jako jsou propojena siamská dvojčata se společným mozkem...
Aktuálně se obdobných příleitostí k sebeprezentaci chápe kdekdo. Přeborníkem této soft-power se stal nevelký Ázerbajdán, který poslední dobou stihl přivítat Evropské hry, Islámské hry solidarity, závody F 1, hudební Eurovision atp. Motivací k systematickému úsilí o své zviditelnění má kavkazská entita povícero. Nalákat valutové turisty, ukázat na černém zlatu postavený (rádoby) boom, nabízet geopolitickou vizi Azerů jakoto mostu mezi Asií a Evropou, ale i zvyšovat autoritu autoritativně panujícího klanu Alievů. Případně se podprahově vymezovat vůči sousední Arménii, s ní má Baku nevyřízené účty.
Politizaci se logicky nevyhnuly ani poslední zimní hry v Republice Korea, kde znamenaly v pořadí u druhé měření sil pod pěti kruhy. Při obou pamětihodných příleitostech se však naštěstí projevil především původní duch olympismu – usilování o mír, svornost, a vůbec dobrou vůli.
Oba na smrt znepřátelené, ale etnicky jednolité celky, je oktrojovaně dělí 38. rovnoběka, nebyly do počátku devadesátých let 20. století svobodnými reimy. Pchjongjangu to bohuel vydrelo a s nejvyšší pravděpodobností i dál vydrí. K počátkům společenského uvolnění v Jiní Koreji notně přispěly právě olympijské hry roku 1988.
O to jímavější je skutečnost, e letošní zimní hry opět na stupně vítězů vynesly to lepší z člověka. Poprvé od konce pravidelných bojů na neuralgickém poloostrově nastoupili reprezentanti obou Korejí coby jedna skupina! A zatímco ještě předtím si severokorejský autokrat Kim s americkým prezidentem Trumpem freudovsky poměřovali nukleární tlačítka, čili strašili rozpoutáním ozbrojeného konfliktu, po skončení olympiády to vypadá na deeskalaci. Uklidnění původně a zbytečně vyhrocené situace. Provázané s faktem, e diktátor musí uvnitř tuhého systému bezohledně obhajovat nejvyšší post (a s ním svůj ivot), kdeto zvolený lídr Spojených států jen vzdorovat nepřestajným útokům vlivných sociálních skupin, je ho povaují za polovzdělaného amatéra.
Bylo oznámeno, e v květnu se mají díky zprostředkování Soulu oba výstřední státníci potkat tváří v tvář, aby jednali o jaderném odzbrojení. Pokud při tom zůstane, jde o nečekaný průlom. Naznačující minimálně neortodoxní koncepci uplatňování moci (v) USA. Realisticky vzato ale neradno předpokládat, e by nad citlivým regionem bratrských entit zazářila duha bratrství. Či aspoň konečně podepsaného míru. Kdepak, nehodí se to dohromady nikomu z určujících hráčů. Číňané s Rusy potřebují cordon sanitaire a odbytiště, Američané záminku ke zvyšování své vojenské přítomnosti nebo prodeji elitních zbraňových prostředků. Nejmladší z rodu Kimů v čele militaristického zřízení přirozeně nechce ztratit hlavu, kdeto bohatý Jih nad sluneční politiku jasněji vidí, e nesčetněkrát vzývaná reintegrace s chudým Severem by jeho hospodářství postihla hůře ne válka. Pohřbila ho. S ním i asijské trhy.
Panování prostřednictvím strachu či zastrašování nynější usmiřovací vlnu nesporně hravě přečká. Za férovou cenu zlepšení mediálního obrazu hráčů nekonečných Her.
Pavel P. Kopecký (1979) je politolog a publicista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.