Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 2 > Petr Kolman: Karenční doba aneb Jsou čeští lékaři podvodníci?
Asi všichni znáte ten typ diskusí. Něco tvrdíte a oponent opáčí: To nikde na světě nefunguje! Vy mu racionálně odpovíte – ale například v Rakousku či Nizozemí to tak také je. Na to oponent odvětí – a kdy Holanďan skočí z okna, tak to máme také skočit? A je vymalováno, debata s některými lidmi je sloitá.
Nyní se do popředí politické debaty opět dostala tzv. karenční doba: na české a moravské zaměstnance prý platí bič, kdy jim za první tři dny pracovní neschopnosti není vyplácena ádná náhrada mzdy nebo nemocenské dávky. Tuto diskusi velice vítám, konečně se řeší něco, co trápí normální lidi, to říkám bez jakékoliv ironie.
Je velice problematické, e spousta lidí kvůli zmíněné době nemoc přechází a například s chřipkou dále chodí do zaměstnání. To je nezodpovědné k ostatním a krajně nešetrné i ke zdraví přecházeče, zejména pokud tak činí opakovaně. Chřipka a další nemoci se pak zákonitě šíří dál a dál, víc ne si myslíme (autor zde satiricky naráí na předvolební slogan jedné z pravicových stran brojících proti proplácení prvních tří dnů nemoci).
Třídenní karenční dobu zavedla česká vláda v roce 2008. Jako právní publicista musím stručně připomenout, e náš stráce stráců tedy Ústavní soud ČR, ji sice následně zrušil, nicméně tehdejší pravicová parlamentní většina brzy prosadila změny, které zmíněný třídenní finanční půst umonily znovu zavést. Takté stručně připomeňme, e v minulém volebním období se o obnovu placené nemocenské v prvních třech dnech nemoci pokusila část Sobotkovy vlády, ale narazila tehdy na zásadní odpor hádejte koho. Ano, tehdejšího ministra financí Andreje Babiše a jeho hnutí.
Je důleité se ptát po příčinách. Cui bono? Stěejním důvodem instalace karenční doby prý byla obava ze zneuívání nemocenské dovolené. Krátkodobá nemocnost opravdu nejdříve poklesla, avšak pozor – celková nemocnost je v posledních letech znovu na vzestupu.
In medias res: Podporuji návrh na zrušení třídenní lhůty. Nechápu, proč by poctiví zaměstnanci a zaměstnankyně (ostatně těch je většina, ne e ne) měli doplácet a třeba i zdravotně trpět kvůli pár výtečníkům zneuívajím nemocenskou? A teď to hlavní: potvrzení snad vypisuje a vydává příslušný lékař, ne zaměstnanec-pacient. Chtějí nám snad politici (nepřímo) nabulíkovat, e majorita českých a moravských doktorů jsou nepoctiví podvodníci? Nota bene co na to Česká lékařská komora, kde je stavovská čest? Netvrdí tímto část politiků, e naši lékaři z nedbalosti či úmyslně nezvládají svou profesi, paklie nedokáí správně posoudit, zda je zaměstnanec skutečně nemocný?
Pro vyšší informační komplexnost dodejme, e čeští zaměstnanci nejsou nijak rozmazlení, jak se kdysi vyjadřovali leckteří politici, včetně dřívější varianty pana ne-politika Babiše. Například v sousedním Německu, Rakousku, ale i v Belgii anebo Norsku dostávají nemocní zaměstnanci přinejmenším celý měsíc sto procent svého platu! A to jsou snad státy, ke kterým se chceme kvalitou ivota přiblíit. Pravda, odpůrci proplácení nemocenské zde asi pouijí rétorický šach mat ukázaný na počátku článku – kdy Němec, Nor či Rakušan vyskočí z okna, musí to Čech udělat taky?
Řečeno s Cimrmanem: je to marný, je to marný... je to marný. A to přirozeně neplatí jen pro diskusi o proplacení prvních tří dnů nemoci.
Petr Kolman (1976) je právník, vysokoškolský pedagog a publicista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.