Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 2 > Vladimír Špidla: Levice uspěje, kdy lidé začnou věřit v lepší budoucnost
Politický vývoj v České republice není regionálně specifický. Je součástí širšího vývoje moderní společnosti. Podobá se třeba vývoji v Itálii. Charakterizují ho slabé strany, pocit nedůvěry v budoucnost a obava ze změn.
Klasické otázky spojené se sociálně ekonomickými okolnostmi lidského ivota hrály před volbami v říjnu 2017 v České republice roli daleko menší ne kdykoli předtím. Situace u nás byla ze všech hledisek vynikající. Rostly platy i důchody, kriminalita dosáhla jedné z nejniších hodnot v mezinárodním srovnání, míra nezaměstnanosti klesla pod tři procenta. Vcelku se dá říci, e byla dosaena plná zaměstnanost při vysokém zapojení obyvatelstva do trhu práce.
Výraznou roli ovšem sehrál všeobecný pocit nejistoty. Lidé obecně konstatovali, e jejich ivotní pozice je dobrá, ale měli velmi malou důvěru ve vzdálenější budoucnost. Hluboce zakořeněná byla představa, e současný stav je velmi křehký. Klasické politické strany se svou dlouhou politickou historií byly v okamiku takto silné úzkosti ve velmi nevýhodné pozici. Součástí dějin jsou toti i velké neúspěchy. Krize z roku 2008 otřásla jistotou českého obyvatelstva. Otřásla také důvěrou v Evropskou unii. Ukázalo se toti, e Evropská unie není automatickým zajištěním prosperity.
Středoevropské společnosti mají za sebou několik desítek let uzavřeného autoritativního systému, co posílilo xenofobní tendence a obavy z otevřeného velkého světa, který nejsem (jako jedinec) schopen ovládat. Je to charakteristické nejenom pro Českou republiku. Dobrým příkladem můe být i Spolková republika Německo, respektive její východní spolkové země. Země střední Evropy ovšem netvoří politickou a kulturní jednotu. Role České republiky je dána i tím, e nemůe mít ani zdánlivou mocenskou ambici ani v regionálním měřítku.
Specifickým rysem střední Evropy je slabost politických stran. Politické strany veškerého zaměření, ale levicové také, mají velmi malý počet členů, a i proto nejsou schopny přesvědčivě zastupovat politické zájmy. Nehledě na to, e malý počet lidí vytváří velmi slabé řídicí struktury, které ztěují výměny elit v případě krizí. Lidé prostě nejsou k dispozici.
Slabost politických stran ohrouje demokracii, a to nejen ve střední Evropě, stejně tak můeme odkázat na Itálii. Prostor uvolněný politickými stranami zaujímají jiné struktury, velmi často spojené s různými hospodářskými skupinami. V České republice se ukázalo, podobně jako v Itálii, e velké ekonomické skupiny ji nepovaují za efektivní ovlivňovat demokratické struktury nepřímo, nýbr se rozhodly se jich přímo zmocnit.
V České republice je typickým příkladem politické hnutí ANO vedené miliardářem, který disponuje značnou přímou mediální mocí. Jeho hnutí nemá politickou historii a de facto ani politický program. To umoňuje v kombinaci s vlastnictvím médií vytvářet jistou mesianistickou představu a představu stability a zvládání problémů.
Rysem českého politického jednání v aktuální době je nedůvěra k obecným koncepcím, neochota reformovat daný systém, a to jakýmkoliv směrem. Kvůli tomu má velkou sílu nepolitická politika, tedy politika, která se neopírá o hodnotový systém, nýbr říká: Nic nebudu měnit, ale stát budu spravovat daleko efektivněji. A vy z toho samozřejmě budete něco mít.
Velkou roli hraje oslabování důvěry v jednotlivé politické osobnosti v politických stranách, které je vyvoláno velkými poadavky transparentnosti. Tyté poadavky ovšem nejsou uplatňovány na jiné mocenské elity, např. správní struktury velkých společností. V důsledku toho je po velmi krátké době jakákoliv politická osobnost znevěrohodněna a spotřebována. Mimořádně to komplikuje jakoukoliv koncepční tvorbu, protoe zejména ve svých počátečních fázích jsou ideje nepropracované a je snadné je blamovat.
Charakteristické je, e se v České republice velmi málo diskutují otázky společenské přeměny vyvolané technologickými změnami. Dalším důleitým aspektem je, e ve vědomí populace se zvnitřnilo, e postkomunistická transformace více méně skončila, e vítězové jsou definitivně vítězi a poraení jsou definitivně poraenými. Veškeré klasické strany vznikly nebo obnovily svou činnost v devadesátých letech, jsou s transformací spojeny a transformace jako taková není morálně akceptovaná. To vyvolává poněkud nejasnou touhu po změně. Je samozřejmé, e klasické politické strany se svou historií nemohou symbolicky být nositelkami této změny.
Vladimír Špidla (1951) je ředitel sociálně demokratické Masarykovy demokratické akademie, premiér ČR (2002–2004), evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příleitosti (2004–2010).
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.