Kadou minutu nás dostihne záplava zpráv z celého světa. Mnohé nás zanechají zuřivé a bezmocné. Přitom lehce přehlédneme, e je v našem okolí něco, co můeme obrátit k dobrému.
Informace je důleitá součást všech ivotů. Schopnost přijímat podněty z okolí a přiměřeně na ně reagovat patří k základním strategiím organismů – umoňuje to nalézání potravy, vyhledávání míst s vhodným klimatem, vyhýbání se konkurentům či nebezpečím a mnohé další. Tomuto účelu například slouí reakce rostlin na zemskou přitalivost, světlo nebo vlhkost. Ještě překvapivější jsou smyslové orgány zvířat – vzpomeňme si jen na čich psů, ostré oči lovících ptáků nebo echolokaci netopýrů.
K činnostem orgánů patří vedle příjmu vdy i zpracování informací pomocí nervového systému. Jeden důleitý úkol přitom spočívá v přefiltrování opravdu důleitých vlivů, aby pozornost a paměť nebyly blokovány zbytečnostmi. Přesně toto (vy)třídění je výzva naší informační společnosti. Nespočetnými přístroji jsme zmnohonásobili citlivost našich smyslů stejně tak jako rychlost a dosah komunikace a přesunu dat.
Tato zvětšená okna ale často neukazují úseky světa, nýbr jeho svévolně vybrané, nebo dokonce a manipulované obrazy. Z nejvzdálenějších částí země nás dostihnou například hlášení o katastrofách, přepadeních a dalších vzrušujících událostech. O jejich hlubších příčinách nebo monostech, jak můeme podpořit pomoc na místě, je referováno mnohem méně. O kadodenní nouzi vykořisťovaných lidí, o rostoucí propasti mezi bohatými a chudými nebo o ničení druhově bohatých ivotních prostor se dozvíme z masových médií stejně tak málokdy jako o úspěšných snaeních pro lidštější svět.
Musíme si uvědomit, e bezmocné rozčilení nad jednotlivými vzdálenými událostmi nám zatarasí pohled na ony trendy, kterým se můeme velmi dobře postavit na odpor, pokud zaangaujeme a zorganizujeme dostatek lidí. Tak byly díky zapojení odhodlaných občanů zachráněny před hrozícím zničením mnohé přírodě blízké zbytky krajin – od Vídeňského lesa přes národní park Dunajské luhy a po střední Kamp a tyrolský Lech. Uvědomělá společnost donutila k ústupu svého času vychvalované metody jako například atomovou energii nebo jedovaté zemědělské chemikálie.
V současnosti se brání miliony lidí v Evropě obchodním smlouvám, které jednostranně slouí velkým koncernům. Jednou bude politika toto hnutí vnímat jako pověření, a ne jako výtrnost, a mezinárodní smlouvy bude tvořit tak, aby se zvýšily sociální a ekologické standardy a posílila se demokracie. Potom se bude zase více lidí zajímat o politiku a nadchne se pro evropskou ideu. Vize nám dávají sílu a vytrvalost k jejich postupnému uskutečnění. Jen s nimi se přemění počáteční a často nutná zloba v tvůrčí smysluplné jednání.
Vyšlo v únoru 2017 v časopise Servus in Stadt & Land, servus.com.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.