Komise pro důchodovou reformu, vedená profesorem Martinem Potůčkem, skončila v polovině září po čtyřletém působení svou činnost. Přispěla zejména ke zrušení kontroverzního druhého pilíře, který odčerpával značné finanční prostředky ze základního pilíře prvního a byl výhodnější pro bohaté. Základním pilířem důchodové politiky zůstává první pilíř a lidé si mohou s přispěním státu a zaměstnavatelů dobrovolně spořit ke zvýšení důchodu v pilíři třetím. Je to v souladu s převaujícím názorem občanů; proti je pravicová opozice, která se se ztrátou druhého pilíře nevyrovnala.
Ji v červnu 2017 byl schválen výhodnější způsob valorizace důchodů; má pokrýt inflaci a valorizovat je o polovinu zvýšení mezd a platů. Měly by činit jako nyní kolem čtyřiceti procent čistých a šedesáti procent hrubých mezd a platů. Inflace ve sledovaném období činila 2,3 %, mzdy a platy se zvýšily o 3,5 %. Tzn. v souladu s přijatými pravidly jsou to zhruba čtyři procenta. Na základě tohoto rozhodnutí dochází od letošní lednové splátky ke zvýšení základní výměry důchodu z 2550 Kč na 2700 Kč a ke zvýšení procentní výměry důchodu o 3,5 %. Průměrné zvýšení činí 475 Kč.
Sobotkova vláda důchody podstatně zvýšila a do jisté míry napravila asociální přístup vlád pravicových. Jakkoli ale ctíme princip zásluhovosti a sami na to můeme v opačném případě doplatit, je nutné při valorizaci podstatněji přihlíet k úrovni společenského rozvoje a podílu lidí pod pásmem chudoby. Domyšleno to v naší konkrétní situaci znamená, e výrazněji bychom měli zvyšovat základní výměru důchodu, který je i při zvýšení o 152 Kč na 2700 Kč nízká (22,9 procenta průměrného důchodu) a neřeší tak ani problémy tzv. starodůchodců, kteří jsou vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu nejpotřebnější. Základní výměra důchodu by se proto měla postupně zvýšit a na polovinu důchodu průměrného. Důchody by měly být zastropovány na výši průměrných čistých nebo nanejvýš hrubých mezd a platů, jak je to v podstatě nyní s výjimkou dále pracujících důchodců. Ti, kdo pobírají vyšší důchody, si i bez ohledu na to vytvořili pro zajištění stáří dobré podmínky.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.