Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 1 > Patrik Eichler: Gordický uzel

Patrik Eichler

Gordický uzel

„Pořád myslím na ten úžasný příběh s Alexandrem Velikým a gordickým uzlem – vyprávění o někom, kdo mečem přetíná něco, co je k nerozpletení. Ne náhodou legenda říká, že kdo to udělal, získával vládu na Asií. Protože Evropa byla, je a kéž i zůstane místem, kde se dilemata a spory – namísto sahání po meči a sekání – rozplétají,“ říká v rozhovoru pro třetí letošní číslo krakovského časopisu Tygodnik Powszechny předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk.

Příměr s gordickým uzlem mu slouží jako ilustrace dění v Unii, kde různé strany – zástupci různých firem, zástupci různých států, zástupci různých institucí – zastávají a hájí různé postoje a zájmy. Novináři se ptají, zda není problém v tom, že Evropská rada představila během jednání o stavbě plynovodu Nord Stream 2 jinou právní expertízu než Evropská komise.

Tusk odpovídá, že základem vlády práva je, že on ve své pozici nemůže evropským právníkům ani jen pošeptat, co by bylo výhodnější pro jeho zemi. A popisuje Unii jako „změť zájmů, egoismů, kde často vyhrává ten silnější“. Podle Tuska stejnými slovy sice Unii popisují ti, kdo ji nenávidí. Z jeho pohledu ovšem Unie nezbavila politiku toho, co je jejím základem, učinila ji ale „civilizovanější a předvídatelnější“.

K špatnému budiž Tuskovi i Unii připsáno, že podle předsedy Evropské rady o otázce plynovodu přes Baltské moře nerozhodují politici – s těmi se prý shodne, že projekt politicky žádný smysl nedává – ale byznys.

Podle Tuska je cílem Práva a spravedlnosti (PiS) „‚sejmout' z polské politiky břemeno, jakým je EU se svými omezeními“. Předmětem sporu podle něj není podoba Unie, ale otázka, „zda má Polsko nadále být její součástí“. A konflikty, které dnes vede Polsko s Unií – o kácení v Bělověžském pralese, o soudy nebo o Ústavní soud – jsou podle Tuska „ušité na míru“ vysněnému konfliktu s Unií „omezující všemoc vládnoucí strany“.

PiS podle Tuska nebude ohrožovat členství Polska v Unii, dokud bude země čistým příjemcem prostředků z evropského rozpočtu. Ve chvíli, kdy se Polsko stane plátcem do rozpočtu Unie, si „umí snadno představit“, že polská vláda uzná, že je načase se Poláků zeptat, zda i nadále chtějí být v Unii, „a potom udělá hodně pro to, aby došli k závěru, že je namístě se s členstvím rozloučit“.

Patrik Eichler

Obsah Listů 1/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.