Do nového roku jsem vstupoval jako vdy s nadějí. Ale do tohoto taky s úzkostí. Začátkem ledna se mi zdál hrůzostrašný sen, v něm byl Miloš Zeman podruhé zvolen prezidentem. Vzbudil jsem se zpocený a z úleku u jsem neusnul. Potom však, kdy se – jak by napsal Hrabal (příslušník praské kavárny) – neuvěřitelné stalo skutkem, překvapivě se mi ulevilo. Snad proto, e rána jsou moudřejší večerů, o nočních můrách nemluvě. Anebo to byl pocit sebezáchovně chlácholivý – e nejhorší máme za sebou a teď u se můeme bát nanejvýš okamurovců na radnicích?
Pak se dostavila druhá reakce – horečně rozebírat neblahou událost a dlouze číst rozbory jiných. Chtělo se rozhořčeně odporovat těm generálům po bitvě, podle kterých Jiří Drahoš prohrál, protoe nikomu nevadil, co je prý málo! Anebo těm, podle nich byl příliš útočný! No, já si myslím, e jednoduše zabrala podlá le, její ivná půda se ovšem u pár let kypří, e se na nás valí lavina teroristů a jen jediný borec je ji mocen, jako i jejich agenta Drahoše, zastavit.
A jsem v tom: posttraumatický syndrom. Ve skutečnosti se přece o posledním lednovém víkendu nic nestalo, jen zhruba třetině voličstva zhasla naděje, e by se něco stát mohlo – zatímco třetině druhé se ulevilo a třetině poslední to bylo a zůstalo jedno. Čili vše při starém a jede se dál (močálem černým, kolem holých skal..., děl by Vrchlický, té kavárna).
V povolební úlevě se mi začaly zdát sny optimističtější. Třeba noční vnuknutí: Za zlo dneška povaujeme falešné zprávy z dezinformačních webů ochotně šířené internetovými gamblery. Těm e-mailům jsou společné – kromě nepravdivosti – jízlivý tón a pointa budící strach a zášť. Míří na temné kouty našich podvědomí. A tak se ptám (v onom snu): Proč nemůeme na kadý zlý výmysl odpovědět nějakou fámou dobrotivou? Proč nevytvořit celý dezinformační web šířící smyšlené radostné zvěsti? Nárok vodit za nos by přece neměl být vyhrazen škarohlídům! Především to však urychlí informační explozi. A díky veletoku zavádějících anti-hejtů bude hravě dosaeno tého, o co se chabě a marně snaí loni slavně zřízené centrum proti hybridním hrozbám. Jakmile úroveň informačního šumu učiní internetovou komunikaci zcela nepřehlednou, přinutí to internetové čtenáře pohlíet na svět zase vlastníma očima a posuzovat jej vlastním rozumem.
Tolik sen. Po procitnutí jsem si ještě vzpomněl, e zrovna takové médium u kdysi dávno existovalo: se spoluákem Jirkou jsme ve druhém ročníku experimentálního osmiletého gymnázia zaloili školní list Kachna revue s podtitulem Časopis náročného čtenáře a vybrané společnosti. V něm jsme ji tehdy inscenovali veselé hoaxy – jen se tak ještě nenazývaly. Nebyl internet, jen takzvaný ormig, nanejvýš cyklostyl. A název časopisu byl samozřejmě dobově naivní, dnes bych ho nazval třeba Harvard News aneb Odhalené pozadí. Hned jsem vymyslel první zprávu: Čeští husité prchají do Bhútánu! Členové církve míří do země, v ní je povoleno vše kromě kouření a v ní základním hospodářským ukazatelem je hrubá domácí blaenost. Ilustroval bych to fotografií noční fronty na víza – jemně upraveným snímkem adatelů o kotlíkové dotace na Karvinsku.
Poté, co normalizace po roce 1968 zakázala cyklostyl a zrušila experimentální gymnázium, náš skvělý časopis sice zanikl, jak ale vidno, jeho myšlenka nemusí být mrtvá.
Na závěr přece jen ještě jedno poznání vzešlé z prezidentských voleb. Rozdělily prý společnost. To musím bohuel potvrdit. Škaredou sobotu jsme chtěli zaplašit nedělním obědem a dali jsme rozmrazit krásné zadní hovězí od spřáteleného biozemědělce. Leč rozrušeni prezidentským thrillerem zapomněli jsme zavřít na verandu a ráno jsme našli kuchyňský dřez prázdný. A dva čtyřnohé členy domácnosti spočívající na pohovce. Někdo do Bhútánu nepotřebuje, napadlo mě.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.