Na památku Milana Šimečky (1930–1990) – a Josefa Bieberleho
Na sklonku loňského roku nám Josef Bieberle, příznivec Listů i občasný přispěvatel, nabídl svou vzpomínku na studijní pobyt v Mohuči, kde se spřátelil mj. s Milanem Šimečkou. Slíbili jsme mu ji otisknout jako ilustraci oivení mezinárodní vědecké spolupráce v 60. letech. Autor se bohuel vydání nedočkal. Jeho příspěvek jsme tak nuceni uvést vzpomínkou na něj pronesenou při posledním rozloučení 19. 1. v olomouckém krematoriu.
-red-
V pondělí 12. ledna jsem obdrel šokující zprávu, e náš pozemský svět navdy opustil můj dlouholetý učitel, mentor a přítel doc. PhDr. Josef Bieberle, CSc., a to ve věku nedoitých 89 let. Toto tragické sdělení vzápětí vyvolalo z hlubin mé paměti vzpomínky, je pouze zdánlivě zavál neúprosný čas.
Mé první setkání s Josefem Bieberlem se uskutečnilo v polovině 80. let v tehdejším olomouckém Krajském vlastivědném muzeu. A od této chvíle a do loňského léta jsme se pravidelně vídali, setkávali, diskutovali či se dokonce přeli nad soudobými dějinami nebo politikou před a hlavně polistopadovou. Josef Bieberle byl respektovaným kritikem mých historických textů a posléze nevyčerpatelnou studnicí znalostí o historii Univerzity Palackého, která se stala jedním z mých badatelských témat.
Josef Bieberle zůstane pro mne i pro širší veřejnost především historikem. Jeho odborný záměr směřoval k soudobých československým dějinám, ale také k dějinám německých politických stran v meziválečném období. Na poli historické vědy je také důleitá jeho organizátorská práce. Jako děkan filozofické fakulty UP z let 1964–1966 se svými spolupracovníky doslova vydupal ze země Kabinet regionálních dějin, jeho existence předurčila dlouholetou vědeckou orientaci zdejší katedry historie.
Josef Bieberle byl také bytostný homo politicus. Role příslušníka poválečné generace modrých košil jej přirozeně přivedla do řad komunistických intelektuálů, kteří od roku 1956 postupně kriticky reflektovali dřívější názory a postoje, aby se ve druhé polovině 60. let pokusili reformovat autoritativní komunistický systém.
Na počátku tzv. normalizace byl Josef Bieberle nucen opustit akademické pracoviště a posléze přijal podřadné zaměstnání v olomouckém Vlastivědném muzeu. Nezahořkl, psal drobné historické práce, které publikoval pod pseudonymem či pod jmény svých kolegů a přátel. Navíc se stal pro své muzejní kolegy vyhledávaným a spolehlivým rádcem i autoritou.
Po roce 1989 se Josef krátce za vysokoškolskou katedru vrátil, zdravotní i rodinné problémy mu však dlouhodobější akademické angamá ji nedovolily. Přitahovala ho také regionální politika. Hned v roce 1989 se stal zakládajícím členem místní sociální demokracie, v roce 2009 přijal členství v politickém subjektu, který se shromádil kolem současného prezidenta ČR Miloše Zemana.
Josef Bieberle odešel, zůstanou vzpomínky na historika a akademického funkcionáře, na společenskou osobnost obdařenou specifickým smyslem pro humor, ochotnou vdy poradit a pomoci. Na člověka, který vdy nadřazoval zájem celku nad zájem osobní.
Pavel Urbášek
(Autor je historik.)
Nezbytnost mezinárodní spolupráce vědců příbuzných oborů je dnes povaována za samozřejmou. V minulém reimu však, zvláště na vysokých školách, to byla věc exkluzivní, neboť se prosazoval sovětský model, kdy vysokoškolský učitel spíš ne vědec byl jen prepodavatěl a mnohé fakulty se přeměňovaly ve vyšší pedagogické školy bez vědeckých ambicí. To podvazovalo i výchovu vědeckého dorostu.
K jistému obratu došlo a v letech šedesátých, kdy se vědecká práce vysokoškolského učitele stala záleitostí primární a její efektivnost se stala hlavním hodnotícím kritériem. Objevovaly se hodnotnější velké práce, dokonce i studentské, je nepatřily jen do oblasti informačního šumu.
*
V červnu 1967 se vrátili z okruní cesty po NSR tehdejší rektor UP v Olomouci prof. J. Metelka a děkan její filozofické fakulty prof. J. Daňhelka, kteří kromě jiného zajistili monost několikaměsíčního studijního pobytu pro některého olomouckého historika v Institutu pro evropské dějiny v Mohuči. Ten měl vedle vlastního studia projednat další studijní pobyty pro olomoucké historiky, co se realizovalo u v roce 1968 (dr. Josef Bartoš a dr. Jiřina Holinková), zatímco připravený studijní pobyt dr. Miloše Trapla se ji neuskutečnil vzhledem k sovětské okupaci a následující normalizaci v ČSSR. Během stipendijního pobytu na Institutu v Mohuči od září do prosince 1967 jsem také zpracoval plán na utvoření paralelního střediska cizích stipendistů v Olomouci při katedře historie FF UP. S tím nadšeně souhlasili i v Mohuči a obě centra měla úzce spolupracovat na zásadě reciprocity. Příslušný program olomouckého zařízení a jeho finanční i personální zajištění jsem předloil rektorátu UP a českému ministerstvu školství. K realizaci však nedošlo...
Do Mohuče jsem dorazil 1. září 1967 v noci a na nádraí mě přivítal sympatický vědecký pracovník mohučského Institutu Dr. Horst Dreitzel. Měl jsem v plánu studovat zde tištěné i archivní prameny k česko-německým vztahům ve 20. století a prameny k charakteru politického systému Výmarské republiky (šlo o srovnávací studium poměrů v jednotlivých německých zemích severně a jině od Mohanu). Základní prameny se nacházely ve Spolkovém archivu v Koblenci, kam jsem téměř dva měsíce denně dojíděl z Mohuče vlakem.
Společně se mnou studovalo tehdy v Mohuči několik Čechů a Slováků, např. Pavol Hapak z Bratislavy, Jaroslav Střítecký z Brna, či právě odtud odjídějící Brňan Bedřich Čerešňák. Po celé čtvrtletí jsem se však kadodenně stýkal s Milanem Šimečkou z Bratislavy.
Ředitelem mohučského Institutu a stipendijního pracoviště byl tehdy prof. Martin Göhring, porýnský patriot, demokrat a humanista. Vědečtí asistenti, zejména Horst Dreitzel a Helmuth Lieppelt, měli blízko k sociální demokracii a střídali se se stipendisty v kadodenních kafferundách jako referenti o nové historické literatuře.
Pokud jde o stipendisty, byl zde např. mladý Francouz, politolog, který povaoval francouzské komunisty za stranu opoziční, ale nevymykající se z politické struktury, a Waldeka Rocheta za stoupence levého středu, prunějšího, ne byl Maurice Thorez. Americký dlouholetý soukromý stipendista John Goldsmith zde studoval vývoj pedagogických názorů a Humboldtovy reformní snahy v úzce vymezeném dvouletí, zatímco naturalizovaný Američan Enssle, původně švábský Němec, který odešel do USA ve svých šestnácti letech, nespokojený s poválečnými poměry v Německu, zde pracoval intenzivně zvláště ve Spolkovém archivu v Bonnu na dějinách nárazníkového území měst Eupen – Malmödy. Mladá Němka, absoloventka historického studia v Göttingenu, se zde připravovala k doktorátu. Byla to slečna Gisela Herdtová, která měla k Šimečkovi a ke mně velmi přátelské vztahy, podpořila moje snahy o zaloení alternativního stipendijního pracoviště v Olomouci a počítala i s dlouhodobým působením zde v Olomouci jako lektorka na germanistice. Všechno však dopadlo jinak (viz Biogramy tří mohučských stipendistů...). Stařešinou mezi stipendisty byl tehdy padesátník, bělehradský profesor historie Radovan Samardič, s ním jsem dlouho a často diskutoval o systému jugoslávského samosprávného socialismu. Nejmladší stipendista byl tehdy dvacetiletý Ital Giuseppe Peraldo.
Dle svého habitu jsem zde ovšem vyhledával styky s místními lidmi, abych poznal jejich způsob ivota a jejich názory na poměry ve světě, v NSR a jejich ivotní filozofii. Rovně nezapomenutelným dojmem na mě působila porýnská krajina, zvláště úsek od Bingenu do Koblenze, kterou jsem dlouho kadodenně projíděl vlakem, občas i výletní lodí. O tom všem by bylo mono napsat knihu, ale odchýlil bych se příliš od tématu.
S mohučským Institutem jsem se rozloučil koncem listopadu 1967 závěrečnou zprávou o výsledcích archivního bádání v Koblenzi, kdy jsem svým pracovním výkonem jako i plánem na zřízení pobočky mohučského institutu v Olomouci získal všeobecné sympatie. Následně po závěrečné zprávě mi bylo nabídnuto časově neomezené stipendium, které jsem ve své tehdejší naivitě s díky odmítl s odůvodněním, e na mě čeká v Olomouci pět vědeckých aspirantů, jim se musím věnovat. Rovně jsem měl iluze, e budu moci nějak výrazněji zasáhnout do demokratické přeměny olomouckých poměrů.
Ještě 28. 12. 1967 mi psal Bernard Wagner ze sousedního Institutu pro východoevropské dějiny do Olomouce dopis, v něm pravil: Für ihre Pläne [...] hoffe ich das Beste. Hoffentlich macht Ihnen das Ministerium in Prag keinen Strich durch die Rechnung. [...]
Vše se úplně změnilo během roku 1968, take v PF 1969 mi dr. Horst Dreitzel s lítosti připsal: Lieber Herr Bieberle, hier noch ein kleiner Gruss des Instituts Europaische Geschichte mit unseren besten Wünschen für das neue Jahr. Wir wissen, dass Sie vor allem diese guten Wünsche brauchen können!
*
Moje styky s Mohučí pokračovaly potom i za normalizace, přirozeně na niší úrovni, vzhledem k mé perzekuci a odchodu z IJP z politických důvodů. V knihovně mohučského Institutu působil a do 80. let přívětivý dr. Hugo Lacher, který mi pravidelně zasílal po dvacet let malé monografie, které Institut vydával, jako i Neuerwerbungen – kniní přírůstky, je dávaly dobrou představu o vývoji současné německé historiografie. Obrat k lepšímu nastal od roku 1982, kdy nový ředitel mohučského Institutu prof. Karl Otmar Freiherr von Aretin rozeslal všem bývalým stipendistům brouru Institut für Europaische Geschichte in Mainz s průvodním dopisem, kde bylo nabídnuto: ubytování a pracovní místo se stipendiem; doporučení nových zájemců o studium v Mohuči a pomoc při získání Humboldtova stipendia v NSR. Dále uveřejnění prací bývalých stipendistů, pomoc při nákupu nové vědecké literatury a bývalí stipendisté měli právo doporučovat své přátele a spolupracovníky ke stipendijnímu pobytu v Mohuči.
Přes všechna protivenství se mi podařilo prostřednictvím mého spolupracovníka, promovaného grafika Miroslava Střelce odeslat přes Paří řediteli von Aretinovi do Mohuče informační zprávu o poměrech na historických pracovištích v ČSSR vůbec a na UP v Olomouci zvláště a doporučit ke stipendijnímu pobytu v Mohuči svého přítele doc. dr. Milana Myšku, který u tehdy víc ne deset let patřil do kategorie nezaměstnavatelných. Brzy nato navštívil Milana Dr. Ralf Mallville, který měl v mohučském Institutu na starosti ČSSR a projednal s ním jeho působení v Göttingenu na základě Humboldtova stipendia. Nedošlo však k tomu i proto, e česká strana podmínila svůj souhlas vystěhováním celé Myškovy rodiny, co bylo tehdy pro Milana nereálné. Přesto Milanovi běelo ono stipendium, za ně mu byla pořizována nová vědecká historická literatura dle jeho zájmu.
*
Biogramy tří mohučských stipendistů, kteří v roce 1967 podpořili projekt stipendijního střediska v Olomouci
Giuseppe Peraldo – Mladý Ital byl v Mohuči v roce 1967 nejmladším stipendistou. Pracoval na problematice středoevropské protireformace v oddělení Kirchengeschichte. Diskuse s ním bývaly zajímavé, polemizoval rád s Milanem Šimečkou. Na jaře 1968 jsem ho pozval do Olomouce, kde studoval v oblastním archivu církevní fondy. Především však diskutoval s našimi studenty, kteří byli v etapě autoreflexe vzhledem k měnícím se domácím poměrům. Peraldo na ně působil trochu jako exot svým spojováním caesaropapismu, ekumenismu a maoismu. Byl jsem s ním krátce i v jedné hanácké obci, aby nahlédl do poměrů českého venkova. Brzy po návratu do NSR tento malý kudrnatý Ital zemřel na leukémii.
Gisela Herdt – Jedna ze tří dcer venkovského učitele v Sasku poblí československých hranic studovala na univerzitě v Göttingenu a poté se v letech 1966–1968 připravovala na doktorát jako stipendistka v Mohuči. V té době se velmi sblíila s Milanem Šimečkou a se mnou (meine deutsche Schwester). Velmi ji zaujala i myšlenka zřízení obdobného stipendijního pracoviště v Olomouci, co bylo i za její pomoci na jaře 1968 na spadnutí. Měla zde působit i ona a současně pracovat jako lektorka na Katedře germanistiky FF UP.
Nedošlo k tomu však ze známých důvodů, take Gisela navštívila Olomouc na soukromé pozvání a na jaře 1969, ale pak u spadla klec. Korespondovali jsme pak po celých dvacet normalizačních let a znovu navštívila Olomouc a po převratu v roce 1991 u jako ředitelka mezinárodní kniní výměny v Ústřední spolkové vědecké knihovně v Berlíně.
Naše vzájemná korespondence (ke 200 dopisům) trvá dodnes a kromě příleitostných osobních gratulací obsahuje z mé strany úvahy odborné, z Giseliny strany zejména reference o jejích cestách po světě. Také mi řadu let za normalizace objednávala vědecký časopis Europäische Rundschau a posílala nové zajímavé historické knihy. Spřátelila se i s mou rodinou, enou a dcerou. V korespondenci se oslovujme jako sourozenci.
Milan Šimečka – Narodil se v roce 1930 v Bohumíně, vysokou školu vystudoval v Brně, poté působil v Bratislavě na vysoké umělecké škole. V době svých šedesátin zemřel náhle jako první předseda sboru poradců prezidenta Václava Havla. Poznal jsem ho a v posledním kvartále roku 1967 v Mohuči, kam přišel jako stipendista. Promluvil na mě německy, ale nerozuměl jsem mu ani slovo. Připomínalo mi to baltský dialekt z okolí Stralsundu, který jsem poznal koncem 50. let. Pak jsme se tomu oba zasmáli, kdy nás asistent Dreitzel vzájemně představil: Herr Simecka von Presburg und Herr Bieberle von Olmütz. Tak jsme si řekli, e jsme pěkní volové a tato příhoda nás hned tak sblíila, e jsme se celý kvartál denně scházívali a vzájemně se dost poznali.
Milan byl vysloveně sportovní typ, dříve patřil k našim předním sprinterům (David – Paráček – Šimečka). Velmi nerad prohrával i v šachu, ale zejména jsme diskutovali o politické situaci doma, je se blíila k politické krizi, zvláště po Strahovských událostech a poté, co bylo vyloučeno z KSČ několik spisovatelů, vesměs Milanových přátel.
Jeho hlavním badatelským úkolem bylo však studium radikálních skupin západoněmecké mládee, zejména studentské, v nich se projevovalo široké názorové spektrum (zjednodušeně řečeno od Marcuse k Maovi). V Mohuči to byly zejména skupiny SDS (Sozialistische Deutsche Studenten), které dokonce vydávaly časopis Mainzer Urwald, jen tepal nešvary ve veřejném ivotě v Mohuči, v Rýnské Falci i v celé NSR. Milan byl k tomu náleitě připraven u svou starší kníkou o utopickém socialismu v Evropě. Tyto výzkumy pak zúročil v době své perzekuce za normalizace, zejména v knize Obnovení pořádku (Bratislava 1977). To u však byl vyhozen z vysoké školy, pracoval pak jako bagrista, byl dva roky nezákonně vězněn a perzekuce postihla i jeho enu a dva syny.
*
Ale vraťme se do Mohuče. Milan bydlel přímo v Institutu, sám si vyvařoval a ze studentského měsíčního stipendia 600 DM ušetřil za čtyři měsíce 1000 DM, za které si koupil ojetého Renaulta, kde kromě motoru, karosérie a sedačky pro řidiče nebylo vůbec nic. V něm jsme v prosinci 1967 odjeli domů. V Praze přespal Milan u svého přítele Vildy Prečana, zatímco já jsem přenocovat ve starém hotelu v Praze na Petřinách těsně před jeho asanací. Ráno jsme úspěšně pokračovali v cestě, dorazili do Olomouce a Milan sám pokračoval do Bratislavy. Milan Šimečka se v lednu 1968 ještě na pár dní do Mohuče vrátil a po návratu do Bratislavy mi poslal dopis, z něho cituji některé věty:
Bratislava 27. 2. 1968
Milý Josefe, je to právě měsíc, co jsem se definitivně rozloučil s Mainzem a se všemi, se kterými jsme tam spolu ili... Hodně se na Tebe vzpomínalo... Kdy jsem se vrátil domů, byl jsem překvapenej, jak se u nás pohly ledy. Doufejme, e zase nezamrznou... Co se děje v Olomouci a jaké naděje mají Tvoje plány na mainzskou odbočku? Bylo by prima, kdyby se Ti to podařilo. A co bude s Tvou německou sestrou? Nedá na Tebe dopustit. Tvoje zhoubná ivotní filosofie jí úplně učarovala. Myslíš, e by mohla dostat ten lektorát? Byla nešťastná, e to vše skončilo... Dobře jsme to spolu táhli, byla to dobrá ivotní kapitola... Kdy jsem doma vyprávěl, chtěli moji kluci, abych vyprávěl ještě a ještě o panu Bieberlem... Moc Tě zdraví a na shledanou...
Tvůj Milan.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.