V letectvu, k němu jsem nastoupil v roce 1955 jako příslušník letištního praporu dopravního pluku ve Kbelích, mě hned zpočátku zarazilo, jak jsou piloti pověrčiví. Asi to bylo tak trochu dědictví z dob počátků létání, kdy po vzletu ne vdycky následovalo přistání. Změnilo se to a v pověru, e kadou leteckou katastrofu brzy následují dvě další. Moná tato pověra u vzala za své, ale vzpomínku na ni mi oivil konec minulého roku, kdy krátce po sobě ze známých osobností opustili tento svět i tři mí kamarádi.
Prvním byl Rudolf Kocek, se kterým jsem se seznámil v polovině šedesátých let po nástupu na oddělení společenských organizací ministerstva národní obrany. Krátce poté jsem se stal i jeho náčelníkem. Bylo to tak trochu paradoxní, jako celá ta léta vůbec; já byl v hodnosti kapitána, on podplukovník. Důstojníků s vyšší hodností tu bylo více, ale kupodivu to nevyvolávalo ádné tenze.
Rudla, jak jsme mu familiárně říkali, měl na starosti armádní sport. Zapsal se do historie jako dlouholetý předseda fotbalového klubu Dukla Praha, který se pod jeho vedením v 60. a 70. letech minulého století zařadil mezi přední evropské týmy. Později Rudolf Kocek působil i v čele Československého fotbalového svazu jako místopředseda a předseda. V roce1990 nejvyšší svazovou funkci opustil a začal ve sportu podnikat.
V osmašedesátém jsme se na dvacet let rozešli, já jsem po okupaci musel odejít z armády, on zůstal. Opět jsme se sešli, kdy jsem se stal náměstkem ministra obrany a měl jsem mimo jiné na starosti i armádní tělovýchovu a sport. Ještě nedávno mě pozval na kávu, popovídali jsme si a slíbil jsem, e se zase sejdeme. Vdycky do toho něco přišlo, a já mu to pozvání na kávu nakonec zůstal dluen. Škoda, měl jsem z něho vdycky dobrý dojem, budu na něho vzpomínat jako na blízkého kamaráda.
S Igorem Pleskotem jsme se znali od přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Přednášel jsem podnikovou sociologii pro Kancelářské stroje, kde tehdy pracoval.
Igor proil kruté dětství. Jeho rodiče byli za heydrichiády popraveni v Mauthausenu a on byl se sestrou Milenou a s mnoha dalšími sirotky poslán do internačního tábora kdesi na Moravě. Podle jeho slov se tam neměli zle, moravští sedláci našli cestu, jak je ilegálně zásobovat. Ve škole se učili jen němčinu. Ale co děsivějšího, hrozil jim osud lidických a leáckých dětí. Háchově vládě se je naštěstí nakonec podařilo zachránit. Několik let jsem to nosil v hlavě jako románové téma. Měl jsem však za sebou u několik románů z doby okupace a z německého prostředí (Diamantové C, Co Taussigovi?, Handyho dlouhé dobrodruství, Handyho hořkosladké konce léta, Dobrovolník Wanke, Lásky z Teufelshofu) a uvědomoval jsem si, jak těké je se s takovým tématem vypořádat.
Igor Pleskot byl docentem sociologie a pracoval na fakultě architektury ČVUT. Po sovětské okupaci byl propuštěn a pracoval v neakademických profesích. Vrcholem jeho polistopadové politické kariéry byla funkce předsedy Československé konfederace odborových svazů. Poté se stal předsedou Odborového svazu KOVO a následně prezidentem celé konfederace. Byl také aktivním členem České strany sociálně demokratické a činný v občanské iniciativě ProAlt.
Igor zůstal aktivní a do konce svého ivota. I kdy se s přibývajícími léty stále svízelněji pohyboval, snail se nevynechat ádnou z významnějších událostí, při nich jsme byli v bezprostředním kontaktu. Kdybych měl určit jeho charakteristickou vlastnost, byl nesmlouvavě, moná a nepříjemně kritický.
Posledním z trojice mých blízkých přátel, kteří loni odešli z tohoto světa, byl Tomáš Jeek. Seznámili jsme se také na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy jsme spolupracovali na projektech pro Dům techniky Pardubice pod vedením Františka Holmana a scházeli se na ekonomických seminářích Václava Klause a prognostických úterních seminářích Miloše Zemana v Československém komitétu pro vědecké řízení.
Tomáš byl vynikající ekonom a moudrý člověk. Vdy na něho bylo spolehnutí, byl zásadový a ve svých názorech neústupný. Mohl se dopustit chyby, ale ne podvodu; bylo moné dát za něho ruku do ohně. Těce nesl důsledky kupónové privatizace, e předběhla právo, jak sám přiznával. Za chybu povaoval i to, e do ní byli přizváni zahraniční investoři. Byl věřící, obtíně se vyrovnával s tím, jak se chovali mnozí privatizátoři. Omlouval to svou naivitou, myslím ale, e to byla spíše jeho bezmezná důvěra v lidi. I z těchto důvodů se později profesionálně rozešel s Václavem Klausem.
S Dušanem Karpatským jsem se seznámil čistě náhodou a nakrátko. Kdesi si postěoval, e má potíe s názvem románu, který jeden chorvatský spisovatel pojmenoval stručně X2. Protoe jsem mnoho let prováděl empirické sociologické průzkumy, věděl jsem, e jde o test chí-kvadrát, kterým se ve statistice testuje nezávislost dvou veličin. Kdy jsem mu to zavolal, jeho reakce mě přesvědčila, e je perfekcionista. To se mi potvrdilo i při jednom náhodném setkání. Za svůj ivot přeloil ze srbochorvatštiny osmaosmdesát literárních děl. Překládal i do srbochorvatštiny a díky němu vyšly v tomto jazyce například texty Václava Havla, Vladimíra Holana, Jana Patočky a dalších našich osobností.
S Nadědou Kavalírovou, předsedkyní Konfederace politických vězňů a předsedkyní Rady Ústavu pro studium totalitních reimů, jsem se seznámil za poměrně tristních okolností. Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová se rozhodla vyznamenat několik příslušníků třetího odboje a bývalých vojáků a představitelů ministerstva obrany Kříem obrany státu ministra obrany České republiky a vyznamenáním Zlaté lípy za zásluhy o obranu. Mě mezi navrené zahrnula nejspíš proto, abych změnil kritický postoj k umístění radiolokátoru amerického protiraketového štítu v Brdech.
Před slavnostním aktem jedna z vyznamenaných, Zdena Mašínová, odmítla udělené vyznamenání převzít. Na protest proti tomu, e mezi vyznamenanými byla i Naděda Kavalírová. Později jsme se dozvěděli, e pravděpodobným iniciátorem tohoto kroku byl člen skupiny bratří Mašínů, dnes ji také zesnulý Josef Paumer. Důvodem odmítnutí bylo, e Kavalírová za minulého reimu po propuštění z vězení za protistátní činnost pracovala na ministerstvu práce a sociálních věcí. Dalo se pochopit, e pro Mašínovou to mohl být dostatečný argument vyznamenání nepřijmout. Otázkou je, proč tedy na ministerstvo obrany vůbec přišla.
Vlastu Parkanovou to dostalo do nepříjemné situace. Proto se po skončení ceremoniálu jen krátce zastavila u odbojářů a přešla mezi skupinu bývalých vojáků a civilních funkcionářů ministerstva obrany, mezi nimi byli bývalý ministr obrany Luboš Dobrovský, armádní generálové Karel Pezl a Jiří Šedivý, Štefan Fülle a další.
Jak u se to občas stává, napjatou situaci můe odlehčit okrajová epizoda. Ještě před příchodem ministryně, nevím u v jaké souvislosti, Karel Pezl před ostatními na mou adresu poznamenal: Znám tě u tolik let, ale nikdy jsem si nevšiml, e bys nějaké eně tykal... Z legrace jsem odpověděl, e si tykám jen s těmi, se kterými jsem něco měl.
Ministryně po příchodu podala kadému ze skupiny ruku a prohodila s ním pár zdvořilostních slov. Kdy dorazila ke mně, hned po mé první větě se zarazila: My jsme si přece tykali, ne? Všichni přítomní měli co dělat, aby se ovládli.
Nebyla to ale pravda. S Vlastou Parkanovou jsem si nikdy netykal. Byli jsme sice spolu v roce 1991 po skončení druhé irácké války ve Spojených státech, ale mezi námi, dvěma dalšími poslanci a novinářem Janem Rejkem tam vzniklo ze zcela banálních důvodů naprosto zbytečné napětí. Náš tehdejší vojenský přidělenec mi toti dal k dispozici sluební auto. Ve svaté prostotě jsem jim nabídl, e si vozidlo mohou půjčit, pokud budou potřebovat si někam zajet. Okamitě se ozvalo: Jak je moné, e jste dostal auto, a my, poslanci, ne? Doporučil jsem jim zajít za naší velvyslankyní. Neuspěli.
Dojem Parkanové o vzájemném tykání moná vznikl díky tomu, co se stalo po našem návratu, kdy šla v Berouně do voleb za KDU-ČSL na zdánlivě nevolitelné pozici. Povaoval jsem to za bezmezně odváné a napsal jsem na toto téma článek. V závěru jsem uvedl, e navzdory ne zrovna nejlepším vztahům mezi námi jí přeji úspěch. A ona uspěla.
Pravděpodobně si myslela, e jí ten článek nějak pomohl, a proto později podporovala i moji kandidaturu do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Dostal jsem nejvíce hlasů i od tehdy nejsilnějšího poslaneckého klubu sociálních demokratů. Vedení ČSSD ale nakonec navrhlo Erazima Koháka. Myslím, e to byla dobrá volba. Do rady se mi stejně moc nechtělo. Jen jsem nechtěl zklamat členy dnes ji neexistující neziskovky BOOSS (Bezpečnost, obrana a ochrana společnosti a státu), kteří mě navrhli. Jako člověku, který se tak trochu povauje za novináře, je mi proti srsti tuto brani jakkoli kontrolovat.
V duchu jsem se vyrovnal i s Janem Rejkem. Moná si mnozí vzpomenou na poslední rozloučení s Věrou Čáslavskou, které se překvapivě konalo v Národním divadle. Začalo vystoupením mladých členů baletu Národního dovadla. Tanečníci byli oblečeni do replik jejího olympijského dresu a vlasy měli upravené do účesu, který nosila při svém úspěchu v Mexiku. Strili za to drsnou kritiku včetně označení za transvestity. Jediným, kdo se jich zastal, byl právě Jan Rejek, který napsal: Kdyby to Věra viděla, tak by se chechtala! Pro naši rodinu to bylo o to cennější, e hlavní roli v představení sehrál náš vnuk Jakub.
S Petrem Matějů, známým sociologem, jsem se znal dlouhá léta. Setkávali jsme se na různých seminářích, občas jsme se vídávali i o víkendech. Jeho bratr měl chalupu pár desítek metrů od naší.
Petr vystudoval sociologii a teorii kultury na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1976–1998 pracoval v Sociologickém ústavu AV ČR (dříve Československá akademie věd). Zabýval se sociální mobilitou a stratifikací, zejména pak vzdělanostní nerovností a rolí vzdělání v ivotních šancích. Bylo to téma, které mne zajímalo. V sedmdesátých a osmdesátých letech jsem organizoval desítky výzkumů sociálního klimatu podniků z hlediska fluktuace a stabilizace pracovních sil; to byl za minulého reimu jeden z nejvánějších problémů extenzivně se rozvíjející ekonomiky.
Petr byl poslancem a náměstkem ministra pro školství, tělovýchovu a sport a předsedou grantové agentury České republiky, pro kterou jsem občas dělal oponentury ádostí. Co jsem nevěděl, e se zabýval i divadlem a herectvím.
S Petrem jsme se jednou střetli i na stránkách MF DNES v diskusi o důsledcích neschválení státního rozpočtu. Viděl jsem je dost černě, Petr reálně a v souladu s legislativou. Měl pravdu, proto jsem se mu omluvil.
S bývalým poslancem, ministrem školství, tělovýchovy a sportu a prvním školským ombudsmanem Eduardem Zemanem jsme se dlouhá léta setkávali při nejrůznějších příleitostech a vdy spolu prohodili nejen pár slov. Eduard Zeman po skončení politické kariéry ve vrcholových funkcích patřil i k zakladatelům sdruení Přátelé Miloše Zemana. Jeho cílem bylo vrátit ho do veřejného ivota. To se podařilo. Po odchodu ze sociální demokracie byl Eduard Zeman členem přípravného výboru Strany práv občanů. Pravidelně se účastnil i setkání členů Zemanova kabinetu na statku Jana Fencla nedaleko Hodonína.
Eduard Zeman byl při setkání se mnou vdy velmi vstřícný. Moná i proto, e jsme potenciálně mohli spolupracovat daleko intenzivněji. Miloš Zeman mi ve své vládě nabídl funkci místopředsedy vlády pro koordinaci bezpečnostní politiky a ministra obrany. Měl jsem dilema, zda se po zkušenostech s funkcí náměstka ministra obrany pro sociální a humanitární věci nadále věnovat politice, nebo napsat pár románů, které jsem nosil v hlavě. Nakonec z toho byla dvacítka kníek, a navíc dvacet dalších románů, které jsem všechny společně postupně publikoval elektronicky v nakladatelství bezvydavatele.cz. Dodnes nevím, jestli jsem udělal dobře, nebo špatně.
Herce, dramatika a dabéra Michala Pavlatu jsem měl monost poznat v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století zvláště po premiérách v Divadle E. F. Buriana Na Poříčí, kde více ne dvě desítky let hrál. Pro nezaměnitelný hlas byl také vyhledávaným rozhlasovým a dabingovým hercem, namluvil čtyři a půl tisíce větších i menších rolí – například Michaela Winslowa v sérii Policejních akademií nebo pilota T. C. v detektivním seriálu Magnum.
Reisérem v Divadle EFB byl i můj spoluák z vojenského gymnázia Josef Palla, který u také není mezi ivými. Po listopadu 1989 se divadlo stalo terčem kritiky. Nejspíš proto, e tu byl ředitelem Josef Větrovec. Ten se za minulého reimu politicky angaoval, ačkoliv mnozí herci byli přesvědčeni o tom, e to dělal pro záchranu divadla. Některým kritikům vadilo, e tu byly často na programu sovětské hry reírované právě Pallou, který v Moskvě vystudoval. Protoe jsme s manelkou nevynechali snad jedinou premiéru, nejsem si jistý profesionalitou těchto kritiků. Mohu dost odpovědně říct, e zejména s nástupem Gorbačova byly sovětské divadelní hry o řád odvánější ne ty české.
Na závěr bych rád vzpomněl alespoň jednoho cizince, v dubnu zesnulého básníka Jevgenije Alexandroviče Jevtušenka. Přestoe ho musím zařadit do pomyslné rubriky Neuskutečněná setkání. Tu sdílí například s malířem Pablem Picassem, který nás v létě dvaašedesátého roku pozval se skupinou mladých lidí do svého letního sídla na Riviéře. Jene většina z pro mne zcela nepochopitelných důvodů pozvání odmítla. Jen jsme zhlédli jeho světoznámý triptych Válka a mír ve Valloris.
K odmítnutí návštěvy u Jevtušenka se skupinou českých novinářů jsem se musel rozhodnout sám. Oelel jsem ji kvůli slibu jednomu z přátel, e navštívím sestru jeho manelky Lusju, gruzínskou idovku. Jistou satisfakcí bylo, e jsem se od ní během několika hodin v Domě spisovatelů v Moskvě dozvěděl o Sovětském svazu informace, o nich jsem v té době neměl tušení. Za rok či dva Lusja navštívila Prahu, ale viděli jsme se jenom pár minut. Věnovala se svému příteli, německému ekonomovi, který jako jeden z prvních západních Němců se SSSR obchodoval. Lusja si ho také za několik let vzala. Bydleli poblí Frankfurtu nad Mohanem, a jen jejich vstupní hala byla třikrát větší ne celý náš panelákový byt na Proseku. Lidé si tehdy začali klást otázku, kdo vlastně vyhrál válku.
O návštěvě u Jevtušenka mi pak alespoň vyprávěl můj přítel, čtenářům známý autor románu Past Jan Vítek. Skončila ráno, vodka jako obvykle nechyběla.
Naše média o Jevtušenkovi po jeho smrti psala, e působil spíše jako rocková hvězda. Mně ale utkvěla v paměti především jeho báseň Babij Jar.
Jevtušenko patřil ke generaci šedesátých let spolu se slavnými ruskými spisovateli a básníky Vasilijem Aksjonovem, Andrejem Vozněsenským, Bellou Achmadulinovou nebo Robertem Roděstvenským, kteří ovlivnili i naše kulturní dění a reformní hnutí. Jevtušenko se věnoval milostné lyrice, ale psal i verše s politickou tematikou. Byl také mezi těmi, kdo protestovali proti sovětské okupaci Československa.
Všechno to byli lidé, po kterých zůstane viditelná mezera.
Antonín Rašek (1935) je sociolog.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.