Podzim minulého roku byl událostmi veřejného ivota přesycený a jejich odraz jistě zaznamenal i Frekvenční slovník českého jazyka. Vlastní jméno Andrej Babiš stoupalo v četnosti výskytu v médiích po celý podzim a závěr roku strmě nahoru, v polovině ledna jeho frekvence trhala rekordy. Podobně se dařilo novotou se lesknoucí floskuli řídit stát jako firmu. V občanské nauce ji prvňáci slabikovali: An-drej-Ba-biš-ří-dit-hníz-do..., přiletí k nám maminko čápi?
Turek vytáhl na východ, Bavor si nerozumí s Prusem a Kim lyuje se svými tanečnicemi v Pchjongčchangu. Chléb a hry, pot a slzy? Je třeba nově definovat?
Jako vysvobození ze všeho toho dusivého chaosu zazněl veřejností náhle signál, na který všechna méedia jako na povel utichla: Vykliďte mané, tabuli mnohem vznešenější chystejte, bude volen moudrý a udatný mu, nejlepší ze všech. Představení začíná.
V hospodě U kulatého soudku vesničtí chlapi ještě svírali sklenice mozolnatýma rukama pevněji ne jindy, ale známky úlevy po proitém dramatu byly i tady patrné. Útrky zklidněných rozhovorů se začaly upínat k události nastávajícího víkendu, očekávané se stále ještě nejistým, ale pevným a semknutým odhodláním. Tady v našem kraji ádné novoty nejsou potřeba. Mu pevný charakterem, moudrý a bystrozřivý povede náš koráb nebezpečnými moři, jistě a bezpečně všemi bouřemi. Zaijeme nové dny a prima večery.
Byl jsem na odchodu. Odradit jsem ty nešťastníky nemohl. Chmurně jsem zaplatil chlapům jednu rundu moná na rozloučenou, ale moná také jako vykoupení z jejich hříchu, a zamířil jsem pozdním, ledovým nedělním večerem domů. Šel jsem zasněenou alejí bílých bříz a řídce postavených pouličních svítilen, které osvětlovaly cestu jen velice stydlivými vějíři naloutlého světla. Čerstvý sníh měkce křupal pod nohama a poslední řádek šlépějí, který mne doprovázel, jakýsi soused, piják světel nočních bárek, který šel stejnou cestou, zabočil ke statku pod strání. Vlevo nad Háňákem vyvedl srpeček nového měsíce hvězdy, které se kolem něho chystaly ke spánku. Naše chalupa se ztrácela na konci aleje dole nad jezem v bílé tmě plné mrazivé mlhy, ve světnici se ještě svítilo. Stál jsem zase na kluzké zemi pevně na nohou, smířen s hvězdami, smrky, borovicemi i se enou, která mně moje toulky vdycky něně připomene.
Ukládali jsme se ke spánku pozdě k půlnoci, kdy naším domem otřásla silná exploze. Hluk a tříštění skla, létající trosky, plameny šlehaly vysoko nad obzor. Nad vesnicí se zvedala obrovská ohnivá záře. Krakatit, vydechli jsme oba společně.
Ivan Pros, Bednáreček
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.