Jako právníkovi i občanovi mi dlouho nejde do hlavy, proč stát (resp. správní orgány) můe v Česku podávat kasační stínosti? Nevěří snad náš stát státu? Pokusím se věc vysvětlit od Adama. Nejprve: co je to vlastně zmíněná kasační stínost? Jde o tzv. mimořádný opravný prostředek pouívaný ve správním soudnictví. Lidově napsáno, paklie nejste v mimořádných případech spokojeni s rozsudkem krajského správního soudu můete podat proti tomuto vadnému rozhodnutí kasačku. O kasačních stínostech následně rozhoduje Nejvyšší správní soud v Brně.
Kterak jsem ji předznamenal, za problematické pokládám, e tento právní instrument můe vyuívat i stát a jeho orgány (např. Ministerstvo financí). Skutečnost, e ho mohou pouívat fyzické a právnické osoby, které ve správním soudnictví soupeří se státem, resp. se brání jeho mnohdy podivným rozhodnutím, pokládám naopak za správné.
Problematičnost věci ukame na konkrétním nedávném případu. Praskému obchodníkovi odcizila před šesti lety jedna fyzická osoba (dříve by se politicky nekorektně řeklo asi zloděj či dokonce darebák) elektrokolo v ceně nezanedbatelných padesáti tisíc korun českých. Od té doby vandroval zmíněný obchodník po soudech. Jádrem případu bylo, e si okradený podnikatel se souhlasem státní správy – konkrétně Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) – instaloval do své prodejny kamery. A díky nim si celou kráde (samozřejmě včetně pachatele) dostatečně natočil. Světe div se, po několika dnech měl obchodník elektrokolo zpět, a to díky tomu, e uvedené záběry zveřejnil na sociálních sítích.
V čem byl problém? Pachatel mu toti nedal ke zveřejnění své fotografie souhlas. Diskutabilní sankci (pokutu 5000 korun plus náklady řízení) udělil obchodníkovi jmenovaný ÚOOÚ. Poté následoval zajímavý právní vývoj. Praský podnikatel zaaloval ÚOOÚ u Městského soudu v Praze a – světe, znovu div se – vyhrál. Peněitý trest mu byl soudem zrušen.
Nicméně vše pokračovalo, proti zrušujícímu soudnímu verdiktu podali ochránci dat z Úřadu mimořádný opravný prostředek v rámci správního soudnictví – tedy kasační stínost. Okradený podnikatel měl podle názoru citovaného ústředního úřadu záběry z kamery pouze předat české policii a ponechat na jejím uváení, zda by bylo vhodné, spravedlivé a účelné je publikovat. Nejvyšší správní soud, jako soud rozhodující o kasační stínosti, se s tímto právním názorem ztotonil a ÚOOÚ vyhověl. Pro podnikatele to mělo nemilé důsledky – pokuta za jeho detektivní aktivitu tak opět nabyla platnosti.
Zde čtenáře moná u také napadá klíčová otázka: Proč mohou státní orgány podávat kasační stínosti? Stát de facto nevěří státu (resp. svým veřejným , nikoliv soukromým soudům)?
Nicméně ještě na skok zpátky k naší bicyklové kauze. Před pár týdny rozhodl ve věci Ústavní soud, kam se rozhněvaný, avšak vytrvalý podnikatel poté obrátil. Jak to v Brně dopadlo? Ústavní soud ČR rozhodl, e se případem nebude zabývat. A zmíněnou stínost odmítl. Stručně napsáno Ústavní soud se de facto ztotonil s názorem Nejvyššího správního soudu, e ivnostník měl souhlas pouze a jen s pořizováním záznamu kvůli ochraně majetku, ale ne ji k další publikaci, v našem případě na sociálních sítích.
Předestřený případ ve mně jako v občanovi budí rozpaky. Výkladem dnešního českého pozitivního práva dojdeme skutečně k závěru, e záznamy z kamerového systému je při hledání pachatelů krádeí moné předat jen Policii ČR. Zveřejnit je například na sociálních sítích či nástěnce v supermarketu opravdu nyní nelze. Připomeňme, e policisté ukradené elektrokolo vypátrali po třech dnech, a to paradoxně té údajně díky snímku protiprávně zveřejněnému na Facebooku.
Přirozeně, něco jiného by bylo, kdyby zmíněný podnikatel záznam schválně poupravil a třeba by perfidně z krádee obvinil např. konkurenci či svou bývalou enu. Nepochybně ádný podnikatel by si té nezaslouil zastání, kdyby na weby či sociální sítě bezdůvodně umísťoval fotky z kamerových systémů, a narušoval tím soukromí svých zákazníků. Nicméně o to ve zmíněném případě rovně nešlo.
Aplikující orgán – tedy ÚOOÚ – měl, dle mého názoru, intenzivněji vyuít institutu správního uváení a neudělit zde, vzhledem k okolnostem a charakteru případu, pokutu ádnou. A hlavně se velice divím, e zde podával citovanou kasační stínost, tedy e se hned na počátku nepodvolil autoritativnímu rozhodnutí Městského soudu. Mám za to, e správní úřady by v budoucnu (jak říkají právníci de lege ferenda) neměly mít právo podávat kasační stínosti. Tedy e by ze zákona nesměly vyjadřovat nesouhlas s rozhodnutími veřejných správních soudů.
Nota bene soudní řízení se v České republice (ale to platí i pro ostatní státy EU) vleče ji tak dlouhá léta, a tak si myslím, e alespoň tento zákaz by mohl částečně odbřemenit české soudy a napomoci tak k vyšší efektivnosti a rychlosti soudního řízení.
Doušek na úplný závěr – autor si je přirozeně vědom, e se nejedná o jediný problém české justice.
JUDr. Petr Kolman, VŠ pedagog, Brno
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.