1918, 1938, 1968. (A vzhledem k osobnostem zastávající vrcholné funkce v našem státě bychom jistě neměli zapomenout ani na rok 1948.) Mýtus osudových osmiček v české historii je dobře známý. Jak v této konkurenci obstojí rok 2018 se svou prezidentskou volbou?
Očekávání před otevřením hlasovacích místností byla veliká, volební účast v druhém kole rekordní. 66,6 % předčily naposledy volby do Poslanecké sněmovny v roce 1998. Snad je příznačné, e i tehdy byl jejich největším vítězem Miloš Zeman. Jak je moné, e kontroverzní politický matador a jeho humorná kamarila se zfanatizovaným tiskovým mluvčím v čele opět slavili úspěch? To všechno po dvaceti letech, v jejich průběhu ho provázely skandály typu opoziční smlouvy, ale zejména po pěti letech přinejmenším problematického vykonávání úřadu hlavy státu.
Ponechme stranou hloubkovou analýzu mysli voliče Miloše Zemana a obraťme se ke zpytování nedostatků druhého pólu naší společnosti. Přijde mi symbolické, e přesně po sto letech by novým českým prezidentem byl opět profesor, otevřel svůj spot na podporu Jiřího Drahoše Ivan Trojan ... Navíc vyznávající stejné hodnoty jako Tomáš Garrigue Masaryk, dodal jeden z nejuznávanějších herců naší divadelní i kinematografické scény vzápětí. Jene rozdíl mezi těmito dvěma profesory je bohuel zřejmý. Masaryk dle dobových svědectví doslova vyzařoval charisma. Mocenský šarm Jiřího Drahoše je – a říkám to jako jeho volič – poněkud povadlý. Stěí mohl na jeho stranu strhnout někoho z tábora nerozhodných, jejich hlasy dost moná rozhodly, neřkuli snad zatvrzelého nevoliče. Masaryk byl v roce 1918 – oproti přeívajícímu mýtu – známý a zkušený, jakkoli neúspěšný, politik. Opakovaně zasedal ve vídeňské Říšské radě a na přelomu století dokonce zaloil – opět neúspěšně – vlastní politickou stranu. O nic takového se Jiří Drahoš ke své vlastní škodě nikdy nepokusil. Dřívější neúspěch umí volič prominout, absenci jakékoli zkušenosti u kandidáta na nejvyšší ústavní funkci po právu shledává podezřelou.
Profesor Drahoš byl bohuel příliš slabým kandidátem, co se plně projevilo v první prezidentské debatě. 2,7 milionu hlasů na jeho účet vypadá na první pohled jako velmi slušný výsledek, je však se vší pravděpodobností pouhou pia fraus, milosrdnou lí. Nelze toti zapomínat, e pro řadu voličů – včetně autora tohoto článku – byla jeho podpora přijatelná pouze jako rozhodný odpor k protikandidátovi.
Česká liberální politická scéna pohříchu nedokázala v poslední dekádě vyprodukovat kandidáta, který by se svým charismatem a politickou obratností vyrovnal ostřílenému Zemanovi. Je to smutné, ale jednoznačné skóre. Je ovšem třeba nahlas vyslovit nesporný fakt: jsme za něj zodpovědní my všichni.
Jestli bude osmička, ve které se stal Miloš Zeman podruhé za sebou prezidentem rozdělené české společnosti, povaována za osudovou, ukáe jen čas. Doufejme, e tomu tak nebude. Anebo jinak – udělejme všechno proto, aby tomu tak nebylo.
Štěpán Hobza, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.