Tak si představte, paní Müllerová, e u nesmíme znát ani platy a odměny úředníků, posteskl si občanský pasivista Josef Švejk. Müllerová jen spráskla ruce, ale vdyť to přece onehdá šlo – kamarádka, která i kdy je u na penzi, ale přesto volí Piráty, má internet v mobilu a vůbec myslí pokrokově, si ádala dle toho zákona 106/1999 Sb. o informace o sto šest. Celé dny se tím bavila, co teď chudák enská, navíc bezdětná vdova, bude dělat? – Jo, jo, bejvávalo, paninko, teď jim ta alotria a otravování ouřadů Ústavní soud zatrhl, a to jsou nějací pánové, a z Brna, tomu my prostý osoby nemůeme rozumět... odvětil suše národní hrdina pan Josef Š.
Můeme ještě znát, kolik bere ten který úředník či politik, anebo je to od listopadu 2017 kvůli nálezu Ústavního soudu zakázáno? Před pomyslnou závorku je třeba vytknout, e ÚS nic přímo nezakázal, Švejk strašil nebohou sluku celkem zbytečně, dal tu věc jen do richtiku a mj. stanovil, e před poskytnutím údajů o platu podle informačního zákona (tedy populární stošestky) je nutné vdy zváit konkrétní okolnosti. Ve stručnosti: ÚS především pravil, e zaměstnavatel (např. úřad) jako povinný subjekt podle info-zákona můe odmítnout poskytnout adateli informaci o platu zaměstnance, pokud nejsou splněny všechny tyto podmínky: a) účelem vyádání informace je přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu; b) informace samotná se týká veřejného zájmu; c) adatel o informaci plní úkoly či poslání dozoru veřejnosti či roli tzv. společenského hlídacího psa; d) informace existuje a je dostupná.
Pozor, milí občanští aktivisté i pasivisté, právo na informace není absolutní, podtrhl ÚS. Paklie výkon tohoto práva zasahuje třeba do práva na ochranu soukromého ivota, je nutno obě práva váit a poměřovat. Kterak se s oblibou ptávají při zkouškách studentů učitelé veřejného práva – co je více, právo na informace, či ochrana soukromí? Inu, pokud je student řádně připraven, tak odpoví, e ani jedno – obě jsou právy ústavními, tedy té nejvyšší právní síly.
Trefně se k věci vyjádřil politik, publicista a spoluautor info-zákona Oldřich Kuílek: Nález v zásadě nic nemění, ale zvyšuje riziko soudních sporů. Ústavní soud rozhodl, e sklenice není poloplná, ale poloprázdná.
Musíme tedy vyvrátit, e od nynějška bude zakázáno poskytovat informaci o výši platu a odměn úředníků nebo dokonce politiků. Ústavní soud jen vymezil pravidla, za kterých se bude moci ádat, aby nedocházelo k pošlapávání ústavního práva na soukromí úředníků a dalších veřejných zaměstnanců. Je dobré si uvědomit, a teď řeknu něco patrně hodně nepopulárního – e i úředník je člověk.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.