V listopadu proběhl na Masarykově univerzitě v Brně 2. ročník mezinárodní konference Střední Evropa včera a dnes: proměny koncepcí, o její vznik a průběh se zaslouil vedoucí Ústavu slavistiky FF MU prof. Ivo Pospíšil. Kolem padesáti referátů zaznělo ve dvou sekcích: vedle početnější sekce jazykové, literární a kulturní jednali účastníci také v sekci zaměřené na historii, filozofii a politiku.
Střední Evropa se nedá definovat přesnými geografickými nebo politickými hranicemi, i kdy můeme říci, e je pestrým a proměnlivým prostorem mezi Německem a Ruskem jakoto dvěma mocnostmi, které určovaly odjakiva vývoj Evropy. Proto se dodnes vedou spory, zda se řadí do střední Evropy kulturně a jazykově kromě dnešního Rakouska a zemí Visegrádu také další státy nebo regiony: Bavorsko, západní Ukrajina, Luice, Slovinsko, severní Itálie, moná také Bělorusko, Chorvatsko nebo některé balkánské regiony. Jak zdůraznil I. Pospíšil, zájem o střední Evropu, který souvisí nejen s vymezením jejích hranic, se pohybuje v různých historických vlnách. Rozptyl názorů, postojů a definic tohoto prostoru ukazuje, e tento terén úvah je stále ivý a e zejména v politickém dění (například v Polsku nebo na Ukrajině) přesahuje akademické prostředí. To také vedlo k prolínání problémů a témat obou odborných sekcí, stejně jako k objevování toho, jak je dnešní vývoj ovlivněn minulostí, předsudky, nacionalismy i pozitivními, byť navenek skrytým podobnostmi a paralelami. Jazyková, kulturní a názorová pestrost je středoevropskou předností i zátěí, na konferenci byla překonávána názorovou tolerancí a fundovaností delegátů z různých univerzit.
Pro některé účastníky zejména z východnější části střední Evropy je stále aktuální Kunderova esej Únos Západu z roku 1983 a větší debata se rozvinula o Stasiukově knize Východ, která odsuzuje bezhlavé přejímání západních konzumních a myšlenkových stereotypů v zemích se svébytnou kulturou. Střední Evropa má své vnější hranice, z hlediska vzdáleného nezúčastněného pozorovatele nepochopitelné a neviditelné, ale také hranice vnitřní. Část protagonistů na scéně zdůrazňuje střed, jiní zase Evropu. Zastánci středu se opírají o tradiční jistoty, neměnnost, místní uzavřenost, ať u je nazýváme lokálními patrioty, hrdými vlastenci nebo nacionalisty. Ti druzí, západnicky či modernizačně orientovaní, se přiklánějí ke globalizované Evropě, která má údajně překonat deficity a zpodění v té části kontinentu, která je ve vztahu k západu zaostalejší částí východní. Tento středový civilizační mezistupeň má ovšem pro obyvatele vzdálenějšího slovanského východu nádech kulturně přístupnějšího a (také díky jazykové příbuznosti) srozumitelnějšího západu, co se projevuje v současných migračních pohybech.
Zdá se, e na rozdíl od 90. let se ivý zájem o střední Evropu přesouvá z Čech na Moravu. Důvody jsou dva. První je prostý: Moravané mají zeměpisně blí k sousedním národům střední Evropy a jsou s nimi v uším kontaktu (konkrétně se to projevuje například v počtech slovenských či vůbec slovanských studentů na brněnských vysokých školách). Druhý důvod je zásadnější. V mimopraském prostředí není téma střední Evropy nahlíeno natolik ideologicky jako v praském politickém centru.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.