Roberta Fica coby slovenského premiéra rozčílilo, kdy ani jedna ze dvou evropských agentur, kterém se musejí s brexitem odstěhovat z Londýna, nenašla své nové sídlo v Bratislavě, ba ani jinde v nových členských zemích EU. Koncem listopadu členské státy rozhodly, e Evropské léková agentura přesídlí do holandského Amsterodamu a Evropská bankovní agentura do francouzské Paříe. e se nechce zaměstnancům agentur stěhovat do zemí s nišími platy a slabším kulturním vyitím, se říkalo u dlouho. Slováky ale naštval – z jejich pohledu – přehlíivý postoj starých evropských zemí vůči zemím novým. e se jedna z agentur přestěhuje právě do nové členské země bylo podle nich dohodnuto předem. Neuspěli ale ani Slováci, ani Češi, ani některá z pobaltských zemí.
Moná i pod dojmem neúspěchu v kandidatuře na sídlo dvojice evropských agentur vyslalo Slovensko do souboje o křeslo šéfa euroskupiny, tedy skupiny členských zemí EU platících eurem, svého ministra financí Petera Kaimíra. Neuspěl začátkem prosince ani on. Šéfem euroskupiny se stal Portugalec Mario Centeno. Evropská média psala předem, e Kaimír svou kandidaturou překvapil, e porušil všechna pravidla, kdy kandidoval proti Centenovi, přestoe jsou oba ze stejné politické rodiny sociálně demokratických stran.
Protoe se ale v politice máloco děje docela náhodně, můeme si také myslet, e neúspěšná Kaimírova kandidatura bude Ficovi argumentem do evropských debat o přehlíivosti Západu k Východu i nefunkčnosti spolupráce napříč Evropou i ve chvílích, kdy se Slovensko snaí stát Visegrádským premiantem evropské spolupráce. Kromě špatného pocitu na Slovensku ale dvojitý neúspěch z konce roku 2017 dobře zapadne do skládačky nízkých mezd, horších potravin nebo vyvádění prostředků, jak ho na svých slovenských dcerách realizují jejich zahraniční matky nejen v bankovnictví nebo automobilovém průmyslu.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.