Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 6 > Alena Wagnerová: Svoboda, nebo sprostota slova?

Alena Wagnerová

Svoboda, nebo sprostota slova?

Když se v roce 2013 špičkový politik německých svobodných demokratů Rainer Brüderle v rozhovoru s redaktorkou týdeníku Stern několikrát lascivními slovy dotkl jejích vnad a ona potom v článku jeho chování popsala, vznikla z toho první velká debata o sexismu v západním Německu. Skončila tím, že Rainer Brüderle ze své špičkové funkce nakonec musel odejít. Ovlivnilo to do určité míry i výsledky voleb, při nichž jeho FDP nedostala potřebný počet hlasů a ztratila místo v parlamentě.

Jako malá bouřka se teď aféra Rainera Brüderleho vyjímá vůči uragánu, který se letos v říjnu rozpoutal, když byl prominentní holywoodský producent Harvey Weinstein obviněn nejprve jednou, ale pak stále rostoucím množstvím i významných hereček jako Angelina Jolie, že je sexuálně obtěžoval, nechutným způsobem nutil k sexuálním aktům, jednu z nich dokonce znásilnil a využíval při tom své mocenské pozice vůči nim. Ve hře tu totiž byly role a herecká kariéra, které jim byly de facto za sexuální služby přislíbeny. Ještě než se aféra dostatečně rozkřikla, byl Weinstein propuštěn ze své firmy a ta se dostala do finančních potíží, protože řada filmových producentů s ní odmítla spolupracovat. Weinstein byl ovšem jen prvním v lavině, která se po jeho odhalení dala do pohybu a strhla s sebou řadu holywoodských prominentů, jak o tom obsáhle informovaly i naše noviny.

Nepřekvapilo by, kdyby se někteří z nich pro jistotu odstěhovali do České republiky, kde jim obvinění ze sexismu a především jeho důsledky, ztráta kariéry a dobrého jména, nehrozí, ba právě naopak. Česká republika by jim vlastně mohla přímo nabídnout azyl jako pronásledovaným a nové role v mediálním sektoru a třeba i v politice. Centrum českého sexismu má totiž své sídlo přímo na Pražském hradě a jeho významným představitelem je sám prezident republiky. Protože kdyby u nás platila podobná pravidla společenského a politického života jako v USA nebo v Anglii, kde právě ministr Fallon abdikoval, protože před několika lety své kolegyni položil ruku na koleno a po letech si uvědomil, že toto jednání odporuje jeho vlastním morálním zásadám, byl by prezident Zeman pro všechny své sexistické výroky, jimiž už léta uráží a ponižuje české ženy slovy a příměry, které patří spíš do hradní stoky než do úst reprezentanta státu, dávno odstoupil, lépe byl by k tomu pobouřenou českou veřejností přinucen. Nebo se snad jako příslušnice tzv. pražské kavárny i v tomto ohledu mýlím a hrubost, vulgárnost, sexistické výroky, jednoduše řečeno sprostota jsou jen projevem svobody slova, kterou prezident tímto způsobem chrání? Široké pobouření se v české společnosti nad jeho výroky v každém případě nekonalo. Možná si někteří občané královský Hrad spletli s putykou v podhradí.

Zatímco v Paříži a jiných evropských městech demonstrovaly o dni proti násilí na ženách statisíce žen i mužů proti sexismu, získal prezident Zeman na podporu své kandidatury na úřad prezidenta víc než sto tisíc podpisů. A z ODS, aby snad na Hradě sexismus svou pozici neztratil, vzešla nynější kandidatura Mirka Topolánka, který během prázdnin strávených ve vile italského prezidenta Berlusconiho nehrál jen roli přihlížejícího statisty.

Jistě, i za socialismu některý pan profesor o něco zlepšil známku sličné studentce v minisukni a existovaly ženy, které svých půvabů dovedly využívat ke svému prospěchu – a řadě mužů to nebylo proti mysli. Ale žena jako taková sexuálním objektem nebyla, myslím, že byla do jisté míry chráněna i morální hodnotou svého potenciálního mateřství a sexismus neexistoval jako mocenský prostředek, protože tím byla ideologie.

Sexismus přitom neponižuje jen ženu; především hluboce poškozuje vztah mezi pohlavími, protože jej redukuje na pouhé sexuální ukájení a zbavuje erotiky, oné kulturní nadstavby, dynamické a estetické součásti milostného vztahu.

Alena Wagnerová

Obsah Listů 6/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.