Je zajímavé, jak se v ruské historiografii a propagandě opět mění pohled na sovětské období Ruska, a tím i na velké figury na sovětské scéně. Velmi příznačně podává svůj pohled na tuto problematiku význačná ruská historička Natalia Naročnickaja ve své knize Rusko a jeho místo ve světě (vyšla v českém překladu v roce 2006). Ve zkratce tu podává srovnání Lenina a Stalina, a to prostřednictvím prý pohledu tzv. Západu na obě tyto postavy.
Říká: Západ nenávidí Stalina proto, e obnovil území historického Ruska, nenávidí ho za Jaltu a Postupim. Mnohem významnější ne padesát let trvající vláda nad východní Evropou je skutečnost, e se za Stalina vrátilo Rusku to, co kdysi získal Petr Veliký, tedy Pobaltí, je se stalo součástí historického Ruska.
Ale z jejího textu vyčnívá zajímavý odsudek Lenina. Toho podle ní Západ šetří... na znamení díku za zničení ruského impéria a za to, e Západu postoupil Pobaltí. Kdyby neexistoval brest-litevský mír (z počátku března 1918, baltské státy v jeho důsledku museli bezodkladně opustit ruští vojáci, pozn. aut.), asi by v současné době nebylo NATO ve Vilniusu, Rize a Tallinu.
Tu kníku napsala doktorka historických věd, prý členka blízkého okruhu přátel prezidenta Putina. V té době byla rovně místopředsedkyní zahraničního výboru Státní dumy Ruské federace. Svým výkladem moderních dějin Ruska dodala Putinově politice historickou argumentaci v některých jeho zahraničněpolitických cílech, veřejně vyslovovaných a jistě i neoficiálně rozvaovaných.
***
Jaká to tedy byla Stalinova zásluha o znovuobnovení historického Ruska? Jaká to byla cesta k opětovnému včlenění baltských států do sovětské říše? Začala historickým německo-sovětským Paktem o neútočení, který v Moskvě 23. srpna 1939 podepsali ministři zahraničí Ribbentrop a Molotov.
Rychlý spád událostí po Mnichovu 1938 moskevské vedení vyburcoval. V Moskvě ji uvaovali o jiné politice ve východní Evropě, ale té o přijatelnější politice vůči hitlerovskému Německu.
V té východní Evropě se ovšem situace začala rychle měnit. 14. března 1939 se sešel slovenský nacionálně poznamenaný sněm a s Hitlerovým poehnáním vyhlásil samostatnost Slovenského státu. Kdy toté chtěli učinit i ukrajinští nacionalisté na Podkarpatské Rusi a poádali Němce o ochranu, povolil Hitler maďarskému regentovi Horthymu, aby Maďarsko obsadilo tento dřív autonomní kus Československa. A tého dne 14. března k večeru přijíděl do Berlína nový český prezident Hácha se svým ministrem zahraničí Chvalkovským. Kdy je Hitler v noci přijímal, nacistická armáda ji obsazovala Ostravsko.
A odtud sledujeme ono podivné taktizování sovětské politiky vůči Německu, a naopak.
Především v Moskvě správně odhadli, e příštím Hitlerovým cílem směrem na východ bude Polsko, které v ruské politice hrálo odjakiva významnou roli.
Výsledkem nového zhodnocení geopolitické situace na západ od sovětských hranic byl pokus dohodnout s Hitlerem jakýsi neutrální vztah. Iniciativa, vzešlá z okolí Stalina, na sjednání smlouvy o neútočení byla v Berlíně přijata, neboť tam u se připravoval útok proti Francii, a mít klidný Východ se zatím Hitlerovi hodilo. Zmíněný ji Pakt o neútočení byl sice podepsán 23. srpna 1939, ale pro historii daleko důleitějším momentem byl den ratifikace této smlouvy 31. srpna toho roku, a to proto, e k Paktu byl přiloen Dodatečný tajný protokol, jen vytyčil rozdělení sfér vlivu mezi oběma státy.
Dlouhá léta, a do roku 1989, sovětská strana popírala existenci tohoto tajného protokolu, nicméně v praxi z let 1939 a 1940 se jím řídila. V článku 1 tohoto protokolu bylo zformulováno rozdělení sfér vlivu obou mocností tak, e v baltickém prostoru část Litvy připadla Německu, Sovětskému svazu pak Finsko, Estonsko, Lotyšsko a část Rumunska.
Kritický byl však článek 2, týkající se Polska, kde hranicí obou sfér vlivu byla naznačena linie podél řek Narev a Vistula. Za pár dní byl tento článek pouit. Německá armáda napadla 1. září 1939 Polsko. Západní politika usmiřování končila krachem. V té chvíli ovšem sovětská vláda aktivizovala tajný dodatečný protokol k Paktu o neútočení a sovětské vojsko zahájilo dne 17. září 1939 okupaci Polska z východu. A k tomu vrchní velitelství Wehrmachtu a Rudé armády podepsala Protokol o demarkační linii mezi oběma armádami v Polsku, která šla právě podél ji zmíněných řek Narev a Vistula.
V listopadu 1939 napadla Moskva vojensky té Finsko, ta válka trvala do 12. března 1940, Finové se ubránili, ale sovětská hranice byla posunuta na finské území sto padesát kilometrů severně od Leningradu. 31. října 1939, během zasedání Nejvyššího Sovětu SSSR, V. M. Molotov, tenkrát ministr, respektive komisař zahraničí prohlásil: Hadrový stát Polsko, tenhle bastard Versailleské smlouvy, přestal existovat. 5. a 6. srpna 1940 připojila Moskva k SSSR jako svazové republiky Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Získala té západní Ukrajinu a západní Bělorusko.
Jenom strohý dovětek – ruský prezident Putin v debatě s historiky v Kremlu dne 6. listopadu 2014 prohlásil, e na Paktu Ribbentrop-Molotov nebylo nic špatného, Rusko se jím snailo získat čas na modernizaci své armády a jejího technického vybavení. A renovovat velitelství své armády, tak rozvrácené stalinskými čistkami před dvěma, třemi léty?
V létě 1940 porazilo Německo během šestinedělního taení Francii. A 22. června 1941 v časných ranních hodinách překročila nacistická vojska demarkační linii v Polsku a zahájila taení směrem na Moskvu.
***
Ani ne půl roku po zahájení bojů na východní frontě poslal Churchill svého ministra zahraničí Edena počátkem prosince 1941 do Moskvy, aby se Stalinem prokonzultoval, jaký druh materiální pomoci by mohla Anglie Rusům dopravit. K Edenovu překvapení mu Stalin, jeho armáda na celé čáře ustupovala, nejprve přednesl svou představu, jak by měla být po válce opět uspořádána situace za západní sovětskou hranicí.
Především konstatoval, e bude ádat uznání sovětské hranice z roku 1941, to znamená hranice, posunuté na západ po uzavření německo-sovětského paktu v srpnu 1939. Týkalo se to baltských států i východního Polska a ke Curzonově linii. A Stalin šel dál. Poadoval okleštění Německa, to jest obnovení Rakouska a nezávislého Bavorska, zřízení protektorátu v Porýní, odříznutí východního Pruska, a vyloil své představy o budoucím Balkánu atd. Tenkrát to Američany, kdy byli informováni, zděsilo, pragmatický Churchill zůstal klidný. Jenome Stalin tyto své fantazijní plány domýšlel a do konce války.
Historička Naročnickaja ve zmíněné knize velice kladně hodnotí působení Stalina na Jaltské konferenci tří velkých státníků v únoru 1945. Tato konference, té pojmenovaná Krymská, bývá nazývána dělením světa. Přes názorovou rozdílnost jednajících stran byla příkladem akční spolupráce velmocí protihitlerovské koalice. Nejspokojenější však, a moná vítěz, byl zřejmě Stalin, kterému se tam podařilo otevřít cestu k obnovení hranic historického Ruska, především návratem Pobaltí, které u dříve bylo jeho součástí. Tajný protokol z německo-sovětského Paktu o neútočení byl v základních rysech na této konferenci přijat, ani by jej kdokoli v této několikadenní debatě výslovně Stalinovi připomněl.
Jenom malý, ale úderný dovětek na konci: v prosinci 1991 podepsali Jelcin, Šuškevič a Kravčuk jménem Ruska, Běloruska a Ukrajiny Běloveské dohody, jimi byla ukončena existence SSSR jako státu.
Jaroslav Šedivý (1929) je politik, diplomat a publicista, byl ministrem zahraničních věcí ve vládě Josefa Tošovského.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.