Zakouším dnes takový zajímavý stav podobný politické nirváně: to, co bylo letos na podzim zvoleno do Sněmovny, jde úplně mimo mne. Volit jsem byl, ale nevolil jsem nikoho z těch, kdo v ní jsou, čili svého zástupce v ní nemám; co také znamená, e za ni neodpovídám. Je to nesporně zákonný parlament země, jejím jsem občanem, ale můj parlament to není. Všechno, co se tam peče a co odtud vzejde, řečeno s latiníky, a me alienum puto; i kdy je to vlastně naopak: na tom, co pokládám za sobě cizí, nesejde, protoe cizí jsem ve skutečnosti zjevně já a pár dalších zbytkových jedinců, kteří se v rozporu s biologickými konstantami lidského druhu pořád odvolávají na svědomí. (Bae tak! tuhle mi to potvrdil jeden pán v internetové diskusi; uvědomují si lidé vůbec, jak to uvaují?) Ale proč dramatizovat; jak moudře pravil ten zákazník v pompejském hampejzu: Nějak bylo, nějak bude.
A stejně je to úleva: kdy si pomyslím, koho všeho jsem dřív pomáhal naší zemi nadělit! Tentokrát si to lidé nadělili beze mne. Poučil jsem se: nebudu u brát z pragmatických důvodů ty, s nimi v něčem hrubě nesouhlasím. Neboli patřím k těm, kdo letos pustili sociální demokracii k vodě. Ale ne jak to popisují komentáře pravicových liberálů: kdy u, tak u – Okamura, Babiš! Ultrapravici volit nebudu nikdy, ale nejmíň ze všech tu zakuklenou, která sama sebe vydává za levici; zahleděnou do nafuněného prezidenta, který povzbuzuje boháče, aby neplatili daně, a s ministrem vnitra, který nedokáe zařídit řádné fungování pošty, který chce svěřit péči o mou bezpečnost psychopatickým spoluobčanům s nutkavou potřebou ozbrojovat se a za jeho úřadování se policie snaí vydupat ze země levicový terorismus, zatímco zjevné trestné činy extrémní pravice se přecházejí bez trestu.
A jestli si soc.-dem. myslí, e to spraví návratem zpanštělého Zimoly, odvolaného předtím kvůli favoritismu, a podobných výtečníků: tak ani korupci ne, ani podrazáctví! Tedy aspoň pokud jde o mne a těch pár dalších statisticky zanedbatelných biologických anomálií, co tu zbyly.
Jaké dvě a tři vlády nám v příštích týdnech ubabrá trestně stíhaný nebo nestíhaný Babiš, mě příliš nezajímá. To, zpět k minimalismu. Tím myslím ten politický prach, který nám do Sněmovny napršel, a v té souvislosti také nadmíru komický pojem vítěz voleb. V SSSR, zemi všeobecných prvenství, měli kdysi mj. i nejmenšího obra a největšího trpaslíka, a jako z udělání to byla stejná osoba. Teď ho máme my a jmenuje se Andrej Babiš. Výhodou takové dvojaké pozice je, e člověk si můe vybrat, zda bude před lidmi za obra nebo za trpaslíka. Babiš si pochopitelně vybral obra, k němu se ale nespravedlivý svět chová jako k trpaslíkovi (tu roli dobře zná, předváděl ji u čtyři předešlé roky). Na AMU po této historické zkušenosti jistě zařadí etudu zneuznaný obr mezi základy komediálního herectví.
Jeden by chtěl doufat, e kdy někdo ve volbách sice dosáhne relativně nejlepšího výsledku, ale se závratným skóre 18 % oprávněných voličů, bude si toho vědom a ve svém postavení bude projevovat jistou skromnost. Ale víme, jak při svých zlomcích reálných procent vystupují naši senátoři, tak co se divit, e se Babiš chová jako pán tvorstva, ona devítiocasá šelma, kterou máme spolu se dvěma dravými ptáky ve státním znaku: vykračuje si, s nikým se nedohaduje a vnutí nám vládu, jakou si usmyslí, protoe on je přece Vítěz Voleb.
Za sebe bych soudil, e vítězem voleb je ten, kdo má v parlamentě absolutní většinu, a to Babiš není. Tyto volby vítěze nemají a vycházet by se mělo z toho.
Vím, co se mi namítne: e ve sportu jeden vdy doběhne první a to je vítěz. Jene ve sportu se neměří procenta, ale vteřiny nebo centimetry, a jejich hodnota je absolutní. Také se nepoaduje, aby vítěz musel například hodit oštěpem aspoň o jeden centimetr víc, ne kolik dělá součet nejlepších hodů všech jeho soupeřů. Parlamentní model vítězného běhu na sto metrů by byl sloitější, ale spočítat by se dal (při čtyřech běcích např. časy 10, 25,5, 32 a 36 vteřin). Analogie s letošními volbami by ovšem byla bolestnější: vítěz uběhl stovku za pěkných 45 vteřin; další běci dorazili do cíle v rozmezí dvě minuty a šest minut sedmnáct vteřin. Mistrovství světa nul a podnul. Vítěz bouřlivě oslavuje a chystá se na olympiádu. Diví se, e ho tam nechtějí.
Samozřejmě mi neuniklo, e třeba sociální demokracie získala jen 4,4 % hlasů oprávněných voličů, TOP 09 dokonce jen 3,2 %. Jene podle toho, co stálo v rozhovoru časopisu Babylon s Petrem Pithartem, prý Andrej Babiš řekl (spíš jen opakoval po Klausovi, ani se mi nechce tomu věřit), e politici se nemění na náměstích, ale ve volbách, jejich výsledek by měla menšina akceptovat. Akceptovat znamená česky přijmout. Take těch 82 % oprávněných voličů, kteří pro něho nehlasovali, jsou teď u menšina?!
A navíc hořekování, e u nás nemáme většinový volební systém – který by mu se stávající podporou mezi obyvatelstvem zajistil samovládu, moná i dlouhou. Předpokládám, e touí po systému jednokolovém, který právě dusí demokracii v Británii a v USA: to by mu roztříštěnost politického spektra pomohla a ke stoprocentnímu obsazení Sněmovny. Ve dvoukolovém by při tak chabé přímé voličské podpoře a při své neschopnosti solidního politického spojenectví (ten podnikatelský zlozvyk kadého vysát a nepřátelsky převzít!) naopak těce pohořel, nemusel by mít poslance vůbec ádné. Tak vypadá – při stejných číslech – spravedlnost demokratických voleb; škoda, e to občany nezajímá.*
Vdyť on mu u hodně nadruje i ten náš zfalšovaný systém poměrný: dostal přece legální manipulací o osmnáct poslanců víc, ne kolik by mu podle skutečného poměru náleelo. Proto také by měl spolu s Okamurovou druinou a s komunisty ve Sněmovně většinu, třebae ani ta lidové vůli neodpovídá (48,7 % hlasů).
Abych k volbám řekl také něco nadějnějšího: ona parlamentní tříšť, která vynáší k moci největšího z trpaslíků, nasvědčuje tomu, e voličstvo je spíš bezradné ne úplně hloupé. Znamená to, e tyhle výsledky, odráející náladu jednoho dne, jsou krajně nestabilní, všechno můe být rychle úplně jinak; ovšem také k horšímu. Záleí na tom, jakou kdo udělá chybu; a záleí bohuel také na tom, co naše folklórní občanstvo ve své nemoudrosti jako chybu posoudí.
Češi nemají nejmenší potuchy o tom, jak vypadá ve skutečnosti rozpoutané zlo, se kterým si zahrávají; připravují je teoreticky, doma za pecí. Politické strany si vybírají jako programy v televizi; a potom jen nadávají, e silvestr u zase nestál za nic a na všech dostupných kanálech běí kraviny. Nesouhlasím s tím, e s našimi mudrlanty, furianty a kverulanty se má jednat v rukavičkách: lid má být napomínán, kdy si to zaslouí, a dnes si to zaslouí rozhodně. Ale také má být napomínán spravedlivě a věcně; a hlavně někým, kdo je k tomu morálně způsobilý. A to bude asi největší kámen úrazu.
Pokud jde o to, co si lidé od Babiše slibují, mohu jen zopakovat to, co jsem napsal ve své nedávno publikované knize:
Naprostý nezájem o konsensus a společenský smír, bezohlednost k většině lidí, závislé na práci, toti [za Nečasovy vlády] zničily onu patologickou rovnováhu, její podstatou byla tolerance většiny k hnijícímu korupčnickému systému, organizovanému ve prospěch bohaté, protřelé a nevzdělané oligarchie, o ní všichni věděli, e vzešla převáně z loupeí, výměnou za skromný blahobyt, při jeho budování se na poctivost prostředků rovně nehledělo: zlodějna přiměřeně na všech úrovních. Nečas, Kalousek a celá jeho partaj svou ideologickou umanutostí rozvrátili osvědčený poměr komponent, který se podařilo sestavit Husákovi se Štrougalem a který Klaus jenom šikovně přerovnal; po čtyřiceti utěšených letech vzali většině prospěch z obecného lotrovství, které se však – pro vyvolené – dál svobodně rozmáhalo...
Ničitelské dílo bylo vykonáno, patologická rovnováha vzala za své, a lid se od této pravice (které od převratu tak věřil!) u celkově odvrátil a přenesl důvěru na pravici novou, její jméno je velkopodnikatel Babiš. A nenechme se mýlit: to, co lidé od Babiše očekávají, není skutečná náprava poměrů, i kdy ji Babiš zdánlivě slibuje. Poctivá hra není ani dnes, v roce 2017, předmětem většinové poptávky. Lidé podporující Babiše ve skutečnosti doufají, e Babiš obnoví onu patologickou rovnováhu, ve které jim bylo dobře a o kterou je konzervativní fundamentalisté připravili, zavádějíce čistý společenský rozvrat v církevním pozlátku z masivního zlata. Proto mu také ádná jeho aféra neškodí, i kdy jsou zdánlivě v rozporu s jeho sliby.
Jo, a ta pompejská hampejznice koukla z okna, a povídá zákazníkovi: Snad ano. Ale ne u nás.
*) Abych byl k Babišovi spravedlivý: hnutí francouzského prezidenta Macrona získalo v prvním kole parlamentních voleb vzhledem k obrovské absenci dokonce jenom 13 % hlasů oprávněných voličů, přesto má nakonec většinu a pohoršlivou, i kdy menší, ne to zprvu vypadalo. Jene to byla všeobjímající formace schopná v té chvíli hlasy nabalovat, kdeto Babiš zřejmě realizoval své maximum a bude stále odrazovat daleko víc ne Macron.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.