ČSSD se po volebním výprasku zmítá v krizi. Špatný nápad střídá ještě horší, na únorový sjezd se připravuje krvavá ře. Odrazit se ode dna by přitom nemuselo být tak sloité.
Výroky zaznívající v posledním měsíci z různých koutů sociální demokracie jsou výrazem bezradnosti a touhy konečně zúčtovat s vnitrostranickými oponenty: ať to stojí, co to stojí. Místo zkoumání hlubokých příčin volebních neúspěchů posledních let se sociální demokracie znovu zbytečně utápí v šarvátkách.
Jihomoravští sociální demokraté například o posledním listopadovém víkendu vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku, aby kvůli špatnému volebnímu výsledku sloil poslanecký mandát. Bývalý poslanec Jeroným Tejc na stejném jednání oznámil, e ze strany odchází. Z jihu Čech přicházejí výzvy k prodeji praského Lidového domu. Stranický rebel Jaroslav Foldyna hledá příčiny ztráty důvěry voličů ve čtrnáct let staré prezidentské volbě a privatizaci OKD. Lánský pučista Michal Hašek říká, e kdy Sobotka ze Sněmovny neodejde, strana špatně skončí. Milan Chovanec navrhuje do čela sociální demokracie zvolit nestraníka, ač ví, e stanovy nic takové neumoňují.
Strana měsíc hovoří o obrodě, poučení se z chyb, novém začátku, budování důvěry a jednotě. Těko však brát tato slova váně. Sociální demokracie toti více ne cokoliv jiného dnes připomíná postavy ze starého sovětského vtipu, kde Lenin, Stalin a Breněv společně cestují přes sovětské pláně. Kdy vlak zastaví, chce Lenin viníka vyloučit ze strany, Stalin navrhuje zastřelit strojvůdce. A Breněv zatahuje záclonky s tím, e nejlepší bude předstírat, e vlak stále jede.
Mnozí členové ČSSD jako kdyby zůstávali myšlenkově zaseknutí v časech, kdy chvíli vládni oni, chvíli kolegové z ODS. Zřejmě nabyli dojmu, e se jedná o jakési neměnné pravidlo a netřeba ne počkat, a na sociální demokracii znovu přijde řada. Jene – moná to kdekoho překvapí – nikde není psáno, e ČSSD má na vládnutí nárok. Jiní se poučeni historií domnívají, e cesta vzhůru vede přes volbu nového stranického předsedy. V minulosti se to ostatně alespoň dvakrát osvědčilo.
Sociální demokracie se na sklonku roku 2000 v průzkumech potácela s patnácti procenty daleko za dominující Čtyřkoalicí, ODS i komunisty. Poté, co Vladimír Špidla v předsednickém křesle nahradil Miloše Zemana, strana oila a s více ne třiceti procenty zvítězila ve volbách. Obdobně se podařilo chřadnoucí sociální demokracii pozvednout Jiřímu Paroubkovi. V roce 2005, kdy stranu po Stanislavu Grossovi přebíral, ji podporovalo kolem deseti procent voličů. Přesto Paroubek ve volbách dosáhl nejlepšího výsledku v polistopadové historii. Politická strana však není jen její předseda – samozřejmě s výjimkou politického hnutí ANO. Ani sebelepší předseda sám o sobě mnoho nezmůe. A banda hašteřivých, rozhádaných straníků k úspěchu rovně nepřispěje.
Sociální demokracie dlouhé roky zanedbává práci s vlastní členskou základnou a ta se navíc kadým rokem zmenšuje. Před osmi lety mělo stranickou kníku kolem pětadvaceti tisíc lidí, dnes jich není ani dvacet tisíc. Jen za poslední dva roky stranu opustilo přes dva tisíce členů. Přestoe bývalý předseda Sobotka neustále opakoval, e trvalým problémem sociální demokracie je její přílišná uzavřenost, nic se nedělo. Zatímco se mluvilo o otevírání strany mladým lidem, neziskovým organizacím a různým spolkům, zájemci o členství byli odmítání a v posledních dnech se přistupuje rovnou k vylučování.
Ač se občas říká, e doba stranictví nepřeje, není to celá pravda. Stranictví nepřejí především samy strany, které o nové členy nestojí. Neumějí či nechtějí jim nabídnout smysluplné monosti zapojení se do stranického ivota. Být dnes v sociální demokracii znamená především platit členské příspěvky. Způsobů, jak se podílet na programové, vzdělávací či jakékoliv jiné práci, je poskrovnu. Nelze se proto divit, e noví lidé nepřicházejí a jiní po několika letech marného snaení alespoň o drobné změny odcházejí. Bez členů se však sociální demokracie neobejde. V dobách, kdy vítězila ve volbách a pokladna v Lidovém nezela prázdnotou, mohla práci členů nahrazovat nákupem slueb od různých agentur. Dnes, kdy je obtěkaná dluhy a peněz se nedostává, by se jí aktivní členská základna mohla hodit.
Ve straně jistě stále zůstává mnoství lidí s hlubokou znalostí různých oborů. Otázkou je, zda se je někdo pokoušel pro stranickou práci v posledních letech získat. Zda jim někdo nabídl monost podílet se na přípravě pozičních materiálů. Zda se někdo zajímal o jejich názory, co změnit, aby bylo sociální demokracii lépe. Obávám se, e nikoliv. Stranické schůze jsou toti leckde ji několik let pouze inscenovány. Jejich výsledky bývají známé předem. Postupy ve stranické hierarchii nejsou dány schopnostmi či nápaditostí, ale zákulisními dohodami. Proto se sociální demokracii nedostává důvěryhodných lidí. Skleněné stropy brání růstu a v čelných pozicích se točí stále ti stejní politici.
Sociální demokracie vyrostla jako reprezentace neprivilegovaných a vykořisťovaných. Nebyla to ádná historická nutnost. Bez práce by nevznikla. Pokud se rozhodne chovat jako postavy ze sovětského vtipu, zhyne na úbytě. Byla by to škoda. Jinou levicovou stranu u nás nemáme a zakládat novou stojí spousty úsilí. Je proto třeba doufat, e festival oranové marnosti brzy skončí. e straníci pochopí, e bojovat je třeba s politickými soupeři, a nikoliv mezi sebou. e uzavřenost straně škodí. A e o členskou základnu je nutné pečovat, a nechápat ji jen jako stroj na souhlas.
Jan Gruber (1987) je novinář, redaktor rubriky Domov Deníku Referendum.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.