Čtrnáctým laureátem ceny Listů za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog Pelikán se v úterý 21. listopadu v Olomouci stal politik, právník a esejista Petr Pithart.
Slavnostní předání se tentokrát uskutečnilo v Učebně Václava Havla katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého. Cenu jménem Listů předal redaktor Tomáš Tichák. Součástí slavnostního večera byla debata na téma Dvacet pěl let rozdělování a spojování Evropy, jí se zúčastnili také slovensko-maďarský nakladatel a bývalý politik László Szigeti a polský překladatel, novinář a spisovatel Alexander Kaczorowski.
Přinášíme tři přednesené chvalořeči a zkrácený záznam laureátova proslovu.
Jaké jsou mé vztahy k Listům: hodně silné a hodně dlouhé. V roce 1966 jsem dostal půlredaktorské místo v Literárních novinách. Byl jsem tehdy asistentem na právnické fakultě. Do literárek jsem stihl napsat několik delších textů nače, jak to říct, nám je v roce 1967 ministerstvo kultury sebralo. Ponechalo jim stejný název, ale byly to noviny s jinou redakcí a s jinými autory. Museli jsme se okamitě vystěhovat, jako pod exekucí. Češi, kteří umějí vše skvěle verbálně vyřešit, jim přezdívali noviny erární. Po lednu 1968 jsme poádali o obnovení těch původních a začali je vydávat jako Literární listy.
Po srpnové okupaci jsme pochopitelně přestali vycházet a noviny jsme obnovili na podzim u pod jménem Listy. A pak jsme byli Úřadem pro tisk a informace znovu zakázáni.
Tehdy ještě byla monost bránit se u soudu a s Pavlem Rychetským, mým mladším spoluákem, jsme zastupovali Československý svaz spisovatelů a literární fond. Připravovali jsme si své plaidoyer, seděli jsme na terase Filmového klubu na Jugmannově náměstí, a najednou k nám přišel Václav Havel. V roláku, s plackou hippies, bylo to mé první osobní setkání s ním. Poznal nás a hned nám vynadal: Tak takhle, přátelé, to příště nepůjde. Kde byla připravená ústava, základní zákony? Tak příště, to si pamatujte, to tady musí být dopředu nachystané! Vlastně si u tehdy, ani tušil, co se jednou stane, počínal jako vůdce. A kdy přišlo jaro 1989 a já jsem někde v novinách zahlédl, e strana připravuje novou ústavu a e prací na tom byl pověřen jakýsi Čalfa, sešli jsme se s Pavlem a říkali si: Vzpomínáš, co nám kdysi říkal Václav Havel? A my tu ústavu zas nemáme. Tak jsme se opravdu začali scházet, vyhození učitelé právnické fakulty, a od jara do podzimu jsme tu ústavu lepili. Takovým způsobem se ústava nedělá, ale věděli jsme, e mají-li ústavu oni, nebylo moné, aby disent neměl nic v ruce. Cosi jsme dali dohromady, i kdy to pak bylo všechno trochu jinak.
Po roce 1968 jsem dostal dvouleté stipendium do Oxfordu, které jsem ale nevyuil, protoe jsem nechtěl zůstat v emigraci. A v lednu roku 1970 se v Londýně objevil Jiří Pelikán. Krátce předtím zde oznámil, e opouští místo kulturního rady velvyslanectví v Itálii a zůstává v exilu. Byla to tehdy událost, byl prvním významným politikem, který se takto rozhodl. Bydlel u své kamarádky, francouzské literární historičky a kritičky Yvette Le Floch a tam jsme se poprvé potkali. Věděl jsem, e mi do odjezdu zbývá pár dní a tak jsem se horečně setkával, s kým to bylo moné – s lidmi z poúnorového i posrpnového exilu –, a měl jsem u představu, jak by se daly vybudovat kontakty tak, aby exil byl informován, aby mohl naše analýzy a zprávy posílat do světa.
Jiří na to v té chvíli nebyl připraven, byl celý rozechvělý. Povídal jsem a povídal a on mi řekl: Víš co, Petře? Nahraj to na magnetofonový pásek, já bych to moná zapomněl a byla by to škoda. A tak jsem mu to nahrál.
A 22. února 1970 jsem se jako jeden z posledních šťastně vrátil do Prahy a skutečně se mi podařilo postupně naplňovat to, co jsem tehdy Jirkovi nabídl. Ukázalo se, e prostředníkem na druhé straně onoho pašovacího kanálu bude Jan Kavan, u kterého jsem to nečekal, ale fungovalo to pět nebo šest let – od vzkazů na lístečkách do dlaně a po karavany, speciálně uzpůsobené Irskou republikánskou armádou. Ale to jsem se dověděl mnoho let po Listopadu. Kdybych to věděl...! A Jirka byl jedním z adresátů textů a současně tím, kdo posílal svůj časopis, 50 či 80 kusů v jedné zásilce. Po podpisu Charty jsem to pak přenechal Jiřině Šiklové, která v tom ještě úspěšněji pokračovala.
V posledních letech jsme s Janem Šternem vytvořili speciální kanál pro Listy. Pětkrát šestkrát za rok přijíděl jeden člověk a my jsme nashromádili rukopisy, Jirka nám poslal krátký, ale velmi srdečný dopis, a my jsme mu poslali deset dvacet textů, které pak vyšly v jeho římských Listech.
Bydlel jsem na Malé Straně, která je ideálním místem pro setkávání s posly, pašeráky, úzkými uličkami můete chodit tak dlouho, a jste si jisti, e za vámi nikdo nejde. Přišedšího instruujete, aby učinil, ne se setkáte, toté. Ideálním místem pro takové skrývačky byla stavba u Sněmovní, ani jsem tehdy nevěděl, e tam zasedá Česká národní rada. Tu budovu opravovali a postavili tam spoustu bednění a uliček, aby jimi mohli lidé procházet, prostě bludiště. Tam jsme se několik let s oním poslem scházeli. A do října 1989. A tehdy to lešení začali bourat, jako by věděli, e přijde Listopad a e sem přijde převolená, kooptovaná Česká národní rada. A za pět týdnů potom došlo k rekonstrukci české vlády. S ničím takovým jsem nepočítal, a 6. ledna jsem byl zvolen jejím předsedou. Vykouknu z okna a přímo pode mnou je to nároí, kde jsme si několik let předávali texty pro Jiřího Pelikána. Viděl jsem v tom osudovou chvíli. A zároveň to ve mně posílilo víru, e i takové bláhové usilování, jako je posílání popsaných papírů do ciziny, můe mít smysl.
(Zkrácený neautorizovaný záznam proslovu z úvodu debaty po udělení ceny Pelikán dne 21. 11. 2017.)
Foto: Během večera došlo k neplánovanému setkání s bývalým disidentem a ministrem vnitra ve vládě P. Pitharta Tomášem Hradílkem. Byl právě propuštěn z nemocnice po ukončení hladovky, jí protestoval proti kandidatuře Miloše Zemana na úřad prezidenta.
Děkujeme katedře politologie a evropských studií FF Univerzity Palackého, v jejích prostorách se slavnostní večer uskutečnil, a také Regionálnímu centru Olomouc a Moravské vysoké škole, které podporují cenu Pelikán ji od počátku jejího udílení.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.