Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 5 > Antonín Rašek: Systém končí, když se začne reformovat

Antonín Rašek

Systém končí, když se začne reformovat

Kritika Ruska a Číny je nejen legitimní, ale oprávněná. Jinou věcí je, je-li spravedlivá. Zvláště jsou-li kritériem západní hodnoty. Nemluvě o tom, je-li zneužívána k odpoutání pozornosti od vlastních neoliberálních problémů. Není také jednoduché porovnávat procesy transformace těchto zemí s vývojem jiných totalitních zemí, jako byly Německo, Itálie či Japonsko. Společné mají to, že v jejich zemích došlo k selhání liberální demokracie nebo jiných typů víceméně stabilních společenství. Zatímco u fašistických zemí šlo o pravicové převraty se zachováním soukromého vlastnictví, u levicových komunistických společenských systémů existovala vysoká míra jeho zespolečenštění, což nemá historický precedent. Pravicové totality se transformovaly po porážce ve válce, levicové po vnitropolitické krizi; hlavním problémem bylo zabránit povstáním, což se s výjimkou Rumunska a následně Jugoslávie a některých bývalých zemí Sovětského svazu podařilo.

Jak se ukázalo, privatizace společenského vlastnictví byla velmi složitým procesem. V Rusku a Číně k tomu zvolili odlišné strategie. Zatímco Teng Siao-pching dal přednost pomalým změnám politickým a rychlým ekonomickým, Michail Gorbačov naopak preferoval revoluční změny politické a nepříliš pospíchat s ekonomickými. Efekt těchto přístupů ilustruje video kolující nedávno na sociálních sítích. Kamera doprovází vlak na cestě z Moskvy do Pekingu. Sotva opustí hlavní město, máme občas pocit, že jsme se ocitli ve středověku; jakmile překročí čínské hranice, ocitáme ve velkoměstech překonávajících svou architekturou mnohá americká. Bývalá čínská velvyslankyně v Praze často opakovala, že jejich cílem je co nejrychleji dostat co nejvíc lidí z pásma chudoby; každoročně se to daří u desítek milionů lidí. Rozhodující je prosperující ekonomika. I pro ubránění demokracie před populismem a extrémisty.

Úspěšnější je vždy ten politik, který odevzdá zemi v lepším stavu, než ji převzal, což se o Gorbačovovi říci nedá. Jeho zásluhou však je, že pro transformaci otevřel cestu. I když se stal nejneoblíbenějším politikem v ruské historii. Sám přiznal, že se SSSR reformovat nedal. Konec každého systému začíná v okamžiku, když se začne reformovat. O Putinovi v Moskvě koluje, že vytvořil stalinismus s lidskou tváří. V obou případech se tu odrážejí pokusy srovnávat perestrojku s pražským jarem. Podobnou cestu jako Čína volil i náš bývalý režim. V osmé pětiletce přidělil Státnímu plánu ekonomického výzkumu kolem miliardy korun. Měli být rehabilitováni komunisté, kteří museli po srpnu 1968 odejít z KSČ. Vývoj byl rychlejší. Ale v tomto výzkumu získávala zkušenosti řada lidí, kteří se po listopadových událostech dostali do čela státu. Po listopadových událostech 1989 převažovalo mínění pokračovat v návaznosti na 60. léta. nebránil se tomu ani Václav Havel. Václav Klaus prosadil kapitalismus bez přívlastků.

Antonín Rašek

Obsah Listů 5/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.