Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 5 > Eva Měřínská o básni Jitky N. Srbové: Básníci a vykladači V
Editor této rubriky vybírá pro kadé číslo Listů jednu báseň a jejího čtenáře. Zatím se v ní představili Martin C. Putna (báseň Jonáše Hájka), Petr Borkovec (báseň Jana Wagnera)
Ondřej Štindl (báseň Milana Děinského) a Martin Pšenička (báseň Elizabeth Bishopové).
Ale podívej, to moře
Nemůem ho někam jen tak
vylít. A pak:
jak bys ho pojmenoval?
Sedí u malého stolku,
lokty od sebe, a dumá. Moře zatím
svádí enské, prsty v jemných
záhybech, ne, tam se jim to neloupe
od árovky slunce, a nic o tom nevíš.
Ale podívej, to moře někde musí
bydlet. Vezmeme ho domů: uhoupá
nám děti, rejnokem
jim posvítí; co na tom, e pak
bude vana slaná?
Zmizelo. Navigace by mu nestačila –
Někde tady, někde tady
pod svým jménem
moře přece je.
Vším kloue moře různé intenzity
Pokud bych měla volit, je pro mě voda ivlem, který mě dokáe naprosto pohltit. Pouhé vyslovení toho slova zaměstná všechny moje smysly. Líbí se mi její vlastnost zrcadlení. Často ji vyuívám. Na ulici v louích po dešti. Nebo v básni.
Čtyři úsporné sloky rozehrávají ivotní etudy dvou lidí, mue a eny. Moná námořníka a té, která čeká.
Nejprve ona nenápadně naléhá, moná vyčerpaně konstatuje. Co bude dál? Co uděláme s tím vším, co je mezi námi, kolem nás? Jaké má to moře jméno? Svatba, manelství, rozchod, odloučení. Co všechno můe být moře?
Pak verše s odstupem od hlavních aktérů. Její nečinnost (Sedí a... dumá) a hry moře, tentokrát ve tvaru mue, který objevuje a zkouší, naivně hledá (záhyby, árovky slunce), trochu rozpustile. A nevidí, e tam někde přitom čeká shovívavá trpělivost (nic o tom nevíš).
Hlas mue. Představuji si, e do vztahu těch dvou se narodilo dítě a ena rezignovaně snáší muovy výstřelky. A jeho nevědomý odstup. (Houpat bude moře, nikoliv já.) Tahle část na mě dýchá největší absurditou vztahů. Pokouší se nabízet nějaká řešení, moná pokus ve smyslu manelství nás zachrání. (Moře v bytě, jak naivní.) A přitom to velmi snadno mohou být slzy (slaná vana) a další nečekané podivnosti (rejnokem posvítí).
Epilog. Moře zmizelo, moná v té slané vaně, moná manelství bylo pro ně špatné jméno.
Ta báseň v sobě ukrývá různé kontrasty: aktivitu a nečinnost, toti ševelící a také burácející nespoutané moře a pasivitu v postojích (Nemůeme. Sedí a dumá. Musí bydlet. Navigace by nestačila.) Také rozhodování: Jak pojmenovat skutečnost, jak dlouho sedět a dumat? Co pustím k sobě domů, ať u tím míním cokoliv, jak se vyznat ve světě a na moři a co je správná navigace? Různorodost snů – od těch romantických a po ty potrhlé s rejnoky. Vidím mezi řádky temnou hlubinu oceánu a snahu prosvítit ji, objasnit. Co z podstaty nejde, ale kdo by se nepokoušel.
Z celého textu doléhá zapeklitost lidských vztahů, proívání řečeného i zamlčeného. Vším kloue moře různé intenzity, která je podpořena zvukomalebnými slovy s dlouhými samohláskami a měkkými souhláskami. Moře doráí na naše smysly, vábí, houpe, stahuje se pryč ze scény. Nechává prázdnou plá, co můe naznačovat, e se moře vrátí.
Čtu v básni naději pro všechny váhavé i rozhodné, pro ty, kteří mají obavy i pro lehkonohé, kteří je nedokáí dohlédnout. Dívám se do básně a slyším vlnobití. Přemýšlím, která její část mi zrcadlí kus sebe nejvíc. U srdce mě nejvíc chytily poslední verše, tak moná ty. Snad pro svou starozákonní sílu umět dávat správné jméno: Někde tady pod svým jménem moře přece je.
Eva Měřínská (1979) vystudovala archivnictví a knihovnictví v Olomouci a Praze. Pracuje jako ředitelka Městské knihovny Tábor. Ve volném čase pomáhá v domácím hospicu Jordán a váe knihy.
Jitka N. Srbová (1976) vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím (2011), a Světlo vprostřed těla (2013) a Les (2016). V Listech č. 5/2016 se představila v rubrice Básníci a jejich místa cyklem Město H. ije v Hořovicích.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.