Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 5 > Michael Komm: Lisabon

Michael Komm

Lisabon

Vaše fotografie z Lisabonu zachycují většinou lidi, kteří pracují. Je pro vás práce téma zajímavé samo o sobě, nebo je člověk spíš jen prvek, který oživuje prostor?

Obojí je stejně důležité – pomáhá vytvářet ve fotografii určitý příběh. Práce samotná je pro mne zajímavé téma, zvláště co se týká manuální práce, která něco viditelně produkuje. Mám pocit, že tento typ činnosti se z naší společnosti za posledních několik desetiletí vytrácí – lidé dnes častěji interagují s počítači a mobilními telefony než s jinými nástroji, naopak hotové výrobky se přivážejí ze vzdálených zemí. Proces výroby tak není tolik na očích jako dříve.

Máte mezi fotografy nějaký vzor? A jaký časopis pro vás z fotografie ukazuje to nejlepší?

Obdivuji práce Koudelky, Bischofa, Kyndrové a dalších „klasických“ reportážních fotografů. Černobílá filmová reportážní fotka mě fascinuje svojí schopností zdůraznit určité téma a potlačit rušivé vlivy okolí. Je to dokumentární žánr, ale přitom nechává prostor pro divákovu fantazii. Proto i do svých fotek (které většinou fotím na digitál) občas přidávám imitaci filmového zrna – je to způsob jak se zbavit nepotřebných detailů. Co se týká časopisů, tak v českém prostředí je jasně nejlepší FOTO, ze zahraničních se mi líbí například British Journal of Photograhy nebo týdeník Café Royal Books.

Jste zástupce vedoucího oddělení Tokamak Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. Uměl byste našim čtenářům říci, čemu se věnujete? A zda je třeba přemýšlení o fyzice plazmatu něco, co by mohlo inspirovat i nás, kdo jsme se fyziku učili naposledy na střední škole?

Věnuji se výzkumu jaderné fúze, cílem tohoto výzkumu je vyvinout nový typ jaderného reaktoru, který by byl bezpečnější než ty současné, a přitom měl prakticky neomezené množství paliva. Fyziku chápu jako vědu o tom, jak věci okolo mne fungují, o příčinách a následcích. Je to racionální věda, takže přemýšlení o ní může být v dnešní tzv. post-truth době poměrně osvěžující.

Působíte ve fóru Věda žije! Určitě jste sledoval poslední jednání o rozpočtu vysokých škol. Jak by podle vás měla politika na vědu nahlížet, aby nebylo školství jen rétorickou prioritou?

Například Petr Nečas je vzděláním fyzik plazmatu, ale pro vědu v ČR to neznamenalo žádnou výhodu. Problém s investicemi do vědy a vzdělávání na rozdíl třeba od stavby dálnic je v tom, že u jednacího stolu nesedí vlivný „lobbista“, který může za zrealizovanou zakázku přihrát štědrý dar do stranické pokladny či jinou výhodu. Pokud se politici budou na rozdělování státních peněz dívat touto optikou, situace s financováním školství se nezlepší.

Je nějaká obecná motivace, která vás vede k veřejnému angažmá?

Věřím, že to, čeho člověk může dosáhnout, je do určité míry dané tím, co mu společnost umožní. Můžete mít potenciál být například geniálním houslistou, ale pokud máte smůlu a narodíte se v Mogadišu, nikdy nedokážete svoje schopnosti využít. Na to myslím ve fóru Věda žije!, ale i při práci na Akademii věd.

-pe-

 

Michael Komm

Michael Komm

Michael Komm

Michael Komm

Michael Komm

Michael Komm (1982) je fyzik a fotograf, pracuje v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, je organizátorem soutěže AV ČR Věda fotogenická, od roku 2010 každoročně vystavuje v ČR i na Slovensku, více na www.mdotk.cz.

Obsah Listů 5/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.