I italský podzim je pestrobarevný, objevují se při něm světlé a stinné stránky. Celkově se ale dá říci, e konec roku se jeví ve více optimistických barvách ne jeho počátek.
Hospodářská krize, při které bylo likvidováno 25 procent italského průmyslu, skončila, i kdy se prozatím spíše jedná o rekonvalescenci. Problém je, e téměř desetiletá krize jen prohloubila propastný rozdíl mezi severní a střední částí Itálie a jihem. Do Milána se letos přistěhovalo více ne 50 000 lidí, jene na rozdíl od minulosti se jedná o vzdělané mladé lidi, kteří na jihu neměli ádnou šanci se uplatnit. Jinými slovy, o krizi se v Miláně, Varese, Veroně či Turíně ji nedá hovořit. Milán se jako v 50. letech minulého století stal opět lokomotivou italské ekonomiky, a pokud se vládě podaří dostat do Milána některé z institucí, které budou muset opustit Británii, bude mít severní Itálie další impuls.
V Itálii s velkým zájmem sledují vývoj situace ve Španělsku. Liga Severu opustila pod vedením Mattea Salviniho separatistické tendence a přešla na pozice pravicové nacionalistické strany. Při jarních volbách se pokusí získat na svou stranu i početné voliče na jihu. Skutečností ale je, e 22. října se v Lombardii a Benátsku bude konat poradní referendum, při něm se místní občané mají vyjádřit k tomu, zda má značná část daní zůstat v oblasti a nemá být zasílána do Říma pro celostátní redistribuci zdrojů. A lze oprávněně očekávat, e většina se k návrhu postaví kladně, tím spíše, e se ví, e regiony na severu fungují mnohem lépe a efektivněji ne na jihu. Lombardie i Benátsko se navíc budou moci opřít o rozsáhlou autonomii, kterou ústava ji dlouhá léta uznává regionům se zvláštním statutem, jako jsou Jiní Tyrolsko, Údolí Aosta, Furlansko, Sicílie a Sardinie. V Tyrolsku, Aostě a Furlansku autonomie měla také zaručit respektování místních národnostních menšin hovořících německy, francouzsky a slovinsky. A je třeba říci, e autonomie těmto regionům prospěla. Případ Sicílie je odlišný – oblasti byla uznána rozsáhlá autonomie, aby se ihned po válce zastavily separatistické tendence. Jene místní politika vyuila autonomie k ochraně vlastních privilegií a korupce. Stačí uvést několik příkladů: region Sicílie zaměstnává více lesníků ne všechny ostatní italské regiony dohromady. A kdo Sicílii navštívil, ví, e těch lesů není mnoho. Poslanci regionálního parlamentu vydělávají dvakrát tolik co poslanci národního parlamentu v Římě. A region vyplácí důchody dědicům poslanců z první legislativy z 50. let minulého století. Samozřejmě, e peníze pak nestačí a sicilští poslanci si v Římě vdy vynutí další subvence.
Referendum je poradní, nicméně Lombardie a Benátsko reprezentují společně 15 milionů osob ijících v nejbohatších oblastech země. S tím budou muset v Římě počítat. A pokud dojde k nové distribuci zdrojů, projeví se to i na situaci jiních oblastí, proto není divu, e v Itálii vývoj sporu mezi Barcelonou a Madridem sledují s velkým zájmem a trochou neklidu.
K tomu je třeba dodat další aspekt, který by si asi zaslouil samostatný článek: úpadek hlavního města Říma. Od zvolení nové primátorky Vittorie Raggiové z Hnutí 5 hvězd uplynulo 15 měsíců a situace se ještě zhoršila. Jeden příklad za všechny. Ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenziniová 20. září doslova prohlásila, e v Římě existuje závaný problém hygieny. Problémy s odvozem odpadků, špatná údrba parků, chodníků atd. přivedly do města rostoucí počet různých ivočichů s nebezpečím epidemických nemocí. Jak se vyjádřil filmový reisér a herec Carlo Verdone, z Říma se stává město s typickými neduhy italského jihu.
Ke světlejším barvám podzimu patří i to, e se prozatím podařilo zastavit příliv migrantů z Libye. Italští politikové nejsou o nic populárnější ne politikové u nás. V současné době ale existuje výjimka – jmenuje se Marco Minniti (60), od prosince loňského roku ministr vnitra. Pochází z jihoitalské Kalábrie, za mlada byl členem IKS a v řadách Demokratické strany se vdy zabýval otázkami bezpečnosti a informačních slueb. To patrně charakterizovalo jeho přístup k problému migrantů, odlišný od předchůdců. Koncem května jsem letěl na návštěvu do USA. Přišla ale zpráva, e se během dvou dní na Sicílii vylodilo 12 000 migrantů a vytvořila se kritická situace. Pochopil jsem, e kdyby podobný trend pokračoval, mohl by ohrozit demokracii v zemi. Vrátil jsem se okamitě zpět, řekl Minniti v jednom z mála rozhovorů, které poskytl tisku. Do televize na rozdíl od ostatních politiků nechodí.
Minniti věděl, e s ádostmi o přerozdělování migrantů do jiných zemí Unie neuspěje, a neztrácel s nimi čas. Naopak nechal vypracovat kodex pravidel, jimi se nevládní organizace zachraňující uprchlíky musejí řídit. Je známo, e některé organizace (například Lékaři bez hranic) pravidla nepřijaly, obvinily Itálii a ostatní země Unie z toho, e nahrávají libyjským ozbrojeným milicím, které se k uprchlíkům chovají nelidsky. Nicméně zásadní změnu způsobila dvě fakta: různé libyjské klany, které vydělávaly peníze na ilegálním převozu migrantů do Itálie, nyní naopak tento provoz brzdí a zastavují. Lékaři bez hranic, ale i některé americké a francouzské deníky napsaly, e právě Minniti zaplatil těmto klanům alespoň 5 milionů eur, aby převoz zastavily. Druhým faktem je dohoda s různými libyjskými kmeny ijícími na jiních hranicích země sousedících s africkými zeměmi na jih od Sahary. Ty začaly své hranice kontrolovat, a tak i na tomto místě se příliv uprchlíků značně změnil. Je jasné, e to v Libyi nikdo neudělal zadarmo a e podmínky, ve kterých migranti v uprchlických táborech ijí, jsou často nelidské. Faktem je, e příliv uprchlíků poklesl o více ne 70 procent a e to současně vedlo k posílení přílivu do Španělska, a dokonce i do Rumunska.
Situace migrantů v libyjských táborech je moje noční můra, tu situaci je třeba změnit, ale to nemůe udělat Itálie sama, musí do toho zasáhnout nejen EU, ale konečně i OSN, prohlásil v parlamentu Minniti a dodal, e je třeba vytvořit podmínky v Africe, aby lidé nemuseli odcházet.
To je ale dlouhodobá záleitost. Prozatím si Itálie oddechla, ale zůstává problém těch, kteří ji v Itálii jsou. Přesný počet nikdo nezná, nicméně je to určitě přes 200 000 lidí. Zůstávají v Itálii, protoe dostat se přes hranice do Francie, Švýcarska či Rakouska je stále obtínější. A tak problém je nejen, kolik to stojí (podle odhadu to italské daňové poplatníky bude letos stát přes 4 miliardy eur), ale především, jak je integrovat. To je bez znalosti jazyka a zapojení do pracovního procesu téměř nemoné. K tomu se připojují případy krádeí, znásilnění, přepadů, kterým italská média na rozdíl od německých věnují velkou pozornost. Take otázka migrantů bude společně s problémem nezaměstnanosti mladých hlavním hitem kampaně před jarními volbami v roce 2018.
Migrace je hlavním tématem politické kampaně Ligy Severu. Průzkumy veřejného mínění jí dávají okolo 15 procent hlasů, zatímco ve volbách v roce 2013 měla pouze tři procenta. Podobný postoj má i další pravicová strana Fratelli d'Italia (Italští bratři), která by měla dostat okolo pěti procent. Berlusconiho Forza Italia je sice opatrnější, ale i ona vyaduje mnohem energičtější postoj vůči ilegální migraci. Celkově by italská pravice mohla dosáhnout okolo 35 procent hlasů. A co je ještě důleitější, podobně se k problému staví Hnutí 5 hvězd, kterému sondáe přisuzují 28–30 procent hlasů a které by ve volbách mohlo být na prvním místě.
A proto ve vládní Demokratické straně (také okolo 28 procent hlasů) sice potichu nazývají ministra Minnitiho policajtem, ale tolerují ho, protoe vědí, e nálada obyvatelstva se vůči migrantům velmi zhoršila. Nakonec to musel přiznat i pape František, který stále hovořil o otevřených branách bratrům migrantům, ale pak uznal, e přijetí migrantů můe existovat pouze v míře snesitelnosti pro hostitelskou zemi.
To je důvod, pro který Demokratická strana prozatím stáhla návrh zákona na automatické uznání italského občanství dětem migrantů, kteří se narodí v Itálii (tzv. ius soli). Uvědomila si, e v parlamentu by návrh neprošel, a navíc by konkurentům poskytl výbornou propagační zbraň.
V Itálii se tedy připravují volby, typicky místním paradoxem je, e se neví přesně, kdy (březen, duben, moná i květen 2018), ale především podle jakého zákona se bude volit. Návrh Mattea Renziho na změnu volebního zákona neprošel při referendu v roce 2016, a tak současně platný zákon vyšel z výroku Ústavního soudu. Hlasovalo by se čistě proporčním způsobem a bonus by dostal vítěz, který dosáhne 40 procent hlasů, to znamená nikdo. V praxi by to tedy znamenalo, e se vytvoří tři přiblině stejně zastoupené síly v parlamentu – 5 hvězd, Demokraté a Pravice by měli kadý získat přiblině třetinu křesel. Znamenalo by to tedy obtíné jednání o ustavení nové vlády, politickou nestabilitu, a to by mohlo ohrozit zlepšenou hospodářskou situaci v zemi. Jene je stále obtínější nalézt jiné řešení. Kadý z tří citovaných táborů by chtěl systém, který by ho nepoškodil. Ale uspokojit všechny nelze. A tak se nedá vyloučit, e Italové půjdou na jaře k volbám a nebudou vůbec vědět, kdo po nich zemi povede. Jak kdysi napsal Ennio Flaiano, autor několika scénářů Felliniho filmů: Situace v Itálii je váná, leč nikoliv seriózní.
Josef Kašpar (1946) je novinář, působí v italských i českých médiích. ije v Římě.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.