Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 5 > Jaroslav Bican: Kdy protestní strany ovládnou Poslaneckou sněmovnu
Fenoménem letošních voleb se chtějí stát Piráti. Sami se snaí stylizovat jako vhodná strana protestní volby. Dost výmluvně to dokládá volební heslo Pusťte nás na ně stejně jako jejich předvolební autobus, na kterém jsou vyobrazeni politici spojení s různými kauzami od Petra Nečase, přes Andreje Babiše a po Bohuslava Sobotku.
Podzimní volby do Poslanecké sněmovny mohou být přelomové v tom smyslu, e strany, které vyuívají svůj protestní potenciál, obdrí více voličských hlasů ne ty ostatní. Protestní strany se vskutku rozmnoily, kromě komunistů mezi ně můeme řadit i politické hnutí ANO, Svobodu a přímou demokracii Tomia Okamury a rovně zmíněné Piráty.
Současná situace, kdy velké mnoství voličů uvauje o uskupeních, která se vymezují vůči dosavadní politické reprezentaci, hartusí a slibují, jak s tím či oním zatočí, má samozřejmě své riziko. Ovšem stejně tak nemá valný smysl dělat to samé co protestní strany jen s opačným znamínkem: všechny je naházet do jednoho pytle, pohoršovat se nad nimi, vykreslit je jako fatální ohroení demokracie a politického systému u nás a nabádat voliče, aby zaťali zuby a volili menší zlo.
Redaktorka webu Forum 24 Johana Hovorková tak například ve svém komentáři podobným způsobem vylíčila Piráty: Přesně po Babišově vzoru se snaí očernit všechny zlé tradiční strany', protoe ty představují to největší peklo. Je to prostě další fanatický útok na demokracii a politickou pluralitu. A také na zdravý rozum. Následně Piráty obviňuje ze snahy rozbít stávající politický systém a jako vůbec nejnebezpečnější vidí to, e chtějí podpořit zavádění prvků přímé demokracie, přímou volbu a odvolatelnost starostů, celostátní referendum, občanské veto.
Podle Hovorkové jde o něco opravdu děsivého. Právě prvky přímé demokracie jsou tím, co nejvíce narušuje zastupitelský demokratický systém. Je to jen další snaha zalíbit se těm naštvaným', protoe doposud jsme tu měli jen ty zlé politické strany', se kterými je třeba zamést. Je to prosazování teroru lůzy, fanatického řádění a faktické anarchie, která by v praxi nemohla vést k ničemu jinému ne k popření právního státu a demokracie jako takové, píše Hovorková.
Přispívá tak k pravému opaku toho, k čemu by nás případný úspěch Pirátů a dalších podobných stran měl vést. Abychom se toti zamysleli nad tím, co se tu v posledních dvou, třech desítkách let událo a přivedlo občany k tomu, e ve stále větší míře dávají přednost protestní volbě.
Namísto toho, aby dali svůj hlas stranám, jejich program hraje v jejich prospěch, volí raději podle emocí, a to veskrze negativních. Co je k tomu vede? Proč nedůvěřují politickým stranám, které mají delší tradici, a které by proto měly být předvídatelné, spolehlivé a schopné nabídnout zkušené a prověřené politiky?
Skoro to vypadá, jako by se vytvořila velká skupina voličů, je si u kadé strany, se kterou u má určitou zkušenost, najde důvod, proč ji nevolit. Ať u je to zklamání z jejího vládního působení nebo její minulí či současní politici, kteří se tím či oním způsobem pošpinili, anebo jenom jsou u na očích veřejnosti příliš dlouho.
Jednoduchý recept na navrácení ztracené důvěry neexistuje. Politické strany mohou zkoušet nasazovat zdatné řečníky, najímat si zkušené marketéry, vytahovat osvědčená témata či hrát na emoce, nakonec se však můe ukázat, e není jiná cesta, ne se co nejvíce personálně rozejít se svou minulostí. A nejen to, zapomenout na celou svoji polistopadovou historii, začít znovu a hledat nové cesty, jak pracovat s členskou základnou, se svými příznivci a sympatizanty a s veřejností. Změnit způsob své komunikace navenek icharakter svého veřejného působení.
Zkrátka mnohem více experimentovat, být otevřenější, dostupnější a interaktivnější. Jen tak mohou mít šanci protestním stranám konkurovat. Druhá věc je vtahovat protestní subjekty do rozhodování, nenechat je maximalizovat svůj opoziční potenciál, jak to u desetiletí dělají například komunisté, ale přenechat jim část odpovědnosti. A vyhnout se rétorice, kterou pouila Johana Hovorková, protoe právě ta protestním uskupením pomáhá vystupovat jako protestní.
Nárůst jejich mandátů ve sněmovně, který se dá po těchto volbách očekávat, se dá toti kromě zklamání z politických stran po listopadu zde působících vysvětlit i snahou protestní uskupení co nejvíce ignorovat, nemluvit s nimi, vykreslovat je v co nejčernějších barvách a spojovat se proti nim.
Kdyby poslední čtyři roky neexistovala celá řada situací, kdy ostatní strany vytvořily alianci proti hnutí ANO, bylo by pro ně a jeho předsedu Andreje Babiše mnohem obtínější se i po čtyřech letech ve vládě stále prezentovat jako vnitřní opozice a někdo, proti komu se všichni spikli.
Kromě toho i mezi subjekty, jako jsou komunisté, politické hnutí ANO, SPD a Piráti, je třeba rozlišovat. Jejich vztah k demokracii a politické pluralitě se liší. Také nelze říct, e všechny chtějí rozbít politický systém. Záleí, co si pod politickým systémem a jeho rozbitím kdo představuje. Piráti a politické hnutí ANO rozhodně nevedou stejný boj proti tradičním stranám. Ani přímá demokracie prosazovaná Piráty a Okamurou není shodná. O tom, jak si ji představuje předseda SPD, svědčí u to, jak svévolně nakládal s financemi svého někdejšího Úsvitu přímé demokracie.
Stejně tak neplatí, e zavádění prvků přímé demokracie musí nutně vést k popření právního státu a demokracie, jak tvrdí Hovorková. Rovně není zcela přesné označit jejich zavádění za snahu zalíbit se těm naštvaným. Hlavní emoce, kterou cítí lidé, ji volí protestní strany, toti vůbec nemusí být v souhrnu naštvanost, ale spíše nedůvěra a zklamání. Prvky přímé demokracie, jejich zavádění můe být pozvolné a velmi opatrné, jsou pak jen pokusem, jak tuhle špatnou zkušenost překonat.
V kadém případě čím větší zastoupení budou mít v dolní komoře uskupení jako politické hnutí ANO, KSČM, SPD či Piráti, tím obtíněji se bude sestavovat příští vládní koalice. Přesto demokracií a politickým systémem v České republice do budoucna mnohem více otřese spíše prohloubení výše popsané nedůvěry voličů k politikům a stranám, které u v nejvyšších politických patrech nějakou dobu působí, ne úspěch uvedených protestních stran v říjnových volbách.
Pokud po volbách zmíněné protestní subjekty získají v Poslanecké sněmovně výraznou většinu, je to v první řadě velké varování pro sociální demokracii, ODS, lidovce, TOP 09, ale například také pro politické hnutí STAN, tedy pro uskupení, která se na protestní vlně nenesou a která by mohla být pilířem stranického systému u nás, ale ve skutečnosti jsou jím stále méně. Pokud v dalších volebních obdobích ádný takový stabilní a ukotvující pilíř mít nebudeme, pak se samozřejmě ohroení demokracie a politického systému, o kterém se nyní hovoří, stane realitou.
Jaroslav Bican (1987) je politolog, redaktor webu Tiscali.cz.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.