Cizinci v ČR pracují v řadě firem a na území řady obcí. Často o nich ani nevíme. Zejména pokud jde o manaery s příjmy, o kterých se většině lidí můe jen zdát. A kteří na kafe ani na pivo nechodí do stejných podniků jako jejich podřízení. To je pak jedno, zda jde původem o Němce, kteří jsou v průměru nejlépe placenými cizinci u nás, či o Poláky nebo o Rumuny, z nich ti nejlépe placení berou zhruba tolik, co nejlépe placení Češi, a kteří jsou tedy jistě často i manaery nebo řediteli ve výrobních podnicích či kancelářských centrech.
Dnes diskutovaný poadavek velkých firem přivézt do ČR sto padesát a čtyři sta tisíc cizinců se ale netýká manaerů, nýbr dělníků, tedy lidí špatně placených. A přináší s sebou řadu otázek k politickému rozhodnutí. Jednu akcentuje sociální demokracie, kdy říká, e najímání cizinců z východní Evropy sniuje mzdy českých zaměstnanců. Jiný problém akcentují starostové měst, ve kterých sídlí podniky, je cizince ve velkém počtu zaměstnávají. Jde o východočeské Kvasiny a Rychnov nad Kněnou stejně jako západočeský Bor u Tachova. Hovoří o obavách lidí bydlících v okolí ubytoven, o drobné kriminalitě, obtěování, alkoholu. A hledají represivní nástroje, jak se s cizinci ve městě vypořádat. Zájem obcí na veřejném pořádku a spokojenosti místních obyvatel (a voličů) je v rozporu se zájmy firem na levné a pruně vyuívatelné pracovní síle.
Firmy se netají, e jim jde především o dělníky z Ukrajiny. Hovoří o kulturní blízkosti i o dobrých zkušenostech z minulosti. Statistika nám ale ukazuje ještě jeden důvod. Nejhůře placená desetina zaměstnanců s ukrajinským občanstvím bere měsíčně zhruba o dva a půl tisíce korun méně ne nejhůře placená desetina Čechů nebo Slováků pracujících v ČR. Ukrajinci berou také zhruba o dva tisíce korun měsíčně méně ne Rumuni, Bulhaři nebo Poláci. Přitom lze předpokládat, e vykonávají podobné práce – nízko kvalifikované, rutinní, v pásové výrobě, na stavbách.
Dokud ale budou zdejší firmy zaměstnávat Ukrajince o dva tisíce korun měsíčně levněji ne jiné zaměstnance na obdobných místech, co je bude nutit zvedat mzdy? O ádné velké mzdy přitom nejde. Při pohledu na inzeráty na stránkách Úřadu práce můe kadý snadno zjistit, e nabízené mzdy v textilkách, masokombinátech, prodejnách nebo lehkém strojírenství se točí mezi 11 a 12,5 tisíci korun. Tedy mezi stávající minimální mzdou a její výší platnou od začátku nového roku.
Významný motiv při zaměstnávání cizinců je, při zaměstnávání přes agentury, monost rychle je přijímat a propouštět. Management velkých firem se tím nijak netají. Otázka je, co mají dělat obce. A kdo pomůe obcím, je u dnes mají problémy s cizinci, kteří jsou zaměstnaní.
Dobrým směrem podle mě uvauje plzeňský hejtman Josef Bernard, kdy říká, e dnes v jeho kraji ije asi čtyřicet tisíc cizinců, často na ubytovnách a v nedůstojných podmínkách. Jeho představa je, e z evropských prostředků bude schopen části z nich nabídnout byty a umonit, aby si do Plzeňského kraje přivezli rodiny. Ruské i ukrajinské technické školy mají podle Bernarda dobrou úroveň take není potřeba dívat se na jejich absolventy skrz prsty. Právě schopnost integrace cizinců bude do budoucna podmínkou spokojenosti i současných obyvatel obcí a měst.
e u toho bude potřeba jak zajistit struktury pro výuku češtiny pro cizince, tak vlastní aparát naučit s cizinci komunikovat v jejich jazyce, se chce rozumět samo sebou. V Praze je dnes prý kadý šestý obyvatel původem z Ukrajiny. Mít městského stráníka, který bude v ukrajinštině umět alespoň udělit pokutu za špatné parkování, můe samo o sobě předejít řadě nedorozumění.
Patrik Eichler(1984) je novinář, redaktor Listů.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.