Je třeba částečně omezit pravomoci státních zástupců v oblasti trestního řízení (závěr parlamentní komise pro vyšetřování policejní reformy), či mají nově vyšetřovat trestné činy státních zástupců vyšetřující soudci? I to bylo předmětem nedávného odborného semináře. Něco je asi špatně. Kdy byl někdo před pár lety obviněn z trestného činu, měl opravdový problém. Jak faktický, tak i pokud jde o pohled veřejnosti. Veřejný odsudek býval pravidlem. Některým státním zástupcům a speciálním slokám policie se však časem podařilo (bohuel!) vytvořit obraz, e být trestně stíhán nemusí být vlastně nic hrozného. Vdyť případů, kdy soud nakonec rozhodl o nevině trestně stíhaných, resp. obalovaných, především osob z veřejné sféry, starostů a zastupitelů, objektivně přibývá. Pro zajímavost: ve Švýcarsku, které je nám mnohdy dáváno za vzor, existuje trestně právní imunita i pro zastupitele obcí a kantonů – právě na hlasování v jejich orgánech. Ono zpětně s odstupem let posuzovat, zda byla např. nemovitost zastupiteli prodána za cenu v daném místě a čase obvyklou a zda obec neporušila zásadu hospodařit se svým majetkem účelně a hospodárně, je velmi sloité. Není přece nic snazšího, ne zahájit trestní stíhání, které se potom vleče dlouhé roky...
Státní zástupci jsou velmi kritizováni, a moná právem, kdy vyšetřování podezření z trestného činu neskončí rychlým podáním obaloby k soudu, a věc je tak podle médií zametena pod koberec. Na druhou stranu, kdy je obaloba podána a soud nakonec vynese rozsudek, e skutek se nestal nebo e nebyl trestným činem, jsou státní zástupci, opět asi odůvodněně, kritizování, e obaloba byla podána neprávem a obalovaní podrobeni stresu soudního jednání a tlaku monosti, e budou odsouzeni.
Dalším nesporným faktem je, e kdy jdete v pozici obalovaného k soudu kvůli např. násilnému trestnému činu, váš advokát, ale moná i vy sami, paklie jste zkušený recidivista, dovedete docela přesně odhadnout, jak to asi u soudu dopadne, jak bude znít rozsudek o vině a jaká bude asi tak i výše trestu. Kdy vás ale něco obdobného potká třeba ohledně rozhodování zastupitelů obcí, jdete často jako obalovaný k soudu, a ani váš velmi zkušený obhájce vám nezaručí, zda se domů vrátíte hned, nebo a za několik let. Na jednu stranu jsou státní zástupci tlačeni ministry spravedlnosti a svými nadřízenými, aby konali a podávali obaloby, a to i v případech kdy není věc důkazně zdaleka stoprocentní – v pochybnostech přece rozhodne nezávislý soud! Na druhou stranu škoda způsobená obalovaným, které a soud nakonec obvinění zprostil, je nevratná. Psychická a často i fyzická, o škodě na dobrém jménu a pověsti ani nemluvě. Co s tím? Moná pro začátek neostrakizovat a nehodnotit práci státních zástupců podle toho, kdy v konkrétním případě věc vyhodnotili tak, e není důvod podávat obalobu. Zdaleka ne vdy to musí znamenat ono zametání pod koberec, ale někdy velmi komplikované hledání práva i jisté přiměřené míry spravedlnosti.
(Autor vyučuje ústavní a správní právo na VŠ.)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.