Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 4 > Jiří Němec: Být státním zástupcem...

Jiří Němec

Být státním zástupcem...

Je třeba částečně omezit pravomoci státních zástupců v oblasti trestního řízení (závěr parlamentní komise pro vyšetřování policejní reformy), či mají nově vyšetřovat trestné činy státních zástupců vyšetřující soudci? I to bylo předmětem nedávného odborného semináře. Něco je asi špatně. Když byl někdo před pár lety obviněn z trestného činu, měl opravdový problém. Jak faktický, tak i pokud jde o pohled veřejnosti. Veřejný odsudek býval pravidlem. Některým státním zástupcům a speciálním složkám policie se však časem podařilo (bohužel!) vytvořit obraz, že být trestně stíhán nemusí být vlastně nic hrozného. Vždyť případů, kdy soud nakonec rozhodl o nevině trestně stíhaných, resp. obžalovaných, především osob z veřejné sféry, starostů a zastupitelů, objektivně přibývá. Pro zajímavost: ve Švýcarsku, které je nám mnohdy dáváno za vzor, existuje trestně právní imunita i pro zastupitele obcí a kantonů – právě na hlasování v jejich orgánech. Ono zpětně s odstupem let posuzovat, zda byla např. nemovitost zastupiteli prodána za cenu v daném místě a čase obvyklou a zda obec neporušila zásadu hospodařit se svým majetkem účelně a hospodárně, je velmi složité. Není přece nic snazšího, než zahájit trestní stíhání, které se potom vleče dlouhé roky...

Státní zástupci jsou velmi kritizováni, a možná právem, když vyšetřování podezření z trestného činu neskončí rychlým podáním obžaloby k soudu, a věc je tak podle médií „zametena pod koberec“. Na druhou stranu, když je obžaloba podána a soud nakonec vynese rozsudek, že skutek se nestal nebo že nebyl trestným činem, jsou státní zástupci, opět asi odůvodněně, kritizování, že obžaloba byla podána neprávem a obžalovaní podrobeni stresu soudního jednání a tlaku možnosti, že budou odsouzeni.

Dalším nesporným faktem je, že když jdete v pozici obžalovaného k soudu kvůli např. násilnému trestnému činu, váš advokát, ale možná i vy sami, pakliže jste zkušený recidivista, dovedete docela přesně odhadnout, jak to asi u soudu dopadne, jak bude znít rozsudek o vině a jaká bude asi tak i výše trestu. Když vás ale něco obdobného potká třeba ohledně rozhodování zastupitelů obcí, jdete často jako obžalovaný k soudu, a ani váš velmi zkušený obhájce vám „nezaručí“, zda se domů vrátíte hned, nebo až za několik let. Na jednu stranu jsou státní zástupci „tlačeni“ ministry spravedlnosti a svými nadřízenými, aby konali a podávali obžaloby, a to i v případech kdy není věc důkazně zdaleka stoprocentní – v pochybnostech přece rozhodne nezávislý soud! Na druhou stranu škoda způsobená obžalovaným, které až soud nakonec obvinění zprostil, je nevratná. Psychická a často i fyzická, o škodě na dobrém jménu a pověsti ani nemluvě. Co s tím? Možná pro začátek neostrakizovat a nehodnotit práci státních zástupců podle toho, když v konkrétním případě věc vyhodnotili tak, že není důvod podá­vat obžalobu. Zdaleka ne vždy to musí znamenat ono „zametání pod koberec“, ale někdy velmi komplikované hledání práva i jisté přiměřené míry spravedlnosti.

(Autor vyučuje ústavní a správní právo na VŠ.)

Jiří Němec

Obsah Listů 4/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.