Album
Peter Eng (1892–1939), karikatura z knihy Sittengeschichten, 1929, [překlad textu pod obrázkem: Někteří zlí lotři se nazývají filmaři a řádí v Neubau (část Vídně)], soukromá sbírka, Olomouc
Za zmínku stojí i Sašova cesta na závod do vrchu Gaillon v roce 1909. Auto z dílny Laurin & Klement bylo posláno vlakem, mladý hrabě se pak vydal na cestu automobilem, na ní ho doprovázel mechanik Krutský. Zastavili se například na dva dny v Plzni na pivo a šunku, v Mnichově na návštěvu šedesáti pivnic, ve Frankfurtu na párky, ve Štrasburku na pečeni, v Bruselu na krevety a v Rouenu na ústřice. Kdy dorazili do Paříe dva dny před závodem, mladý hrabě zjistil, e mu došly peníze, které na závod potřeboval. Potřebné finanční prostředky mu půjčila jeho teta Františka Xaverie komtesa Kolowrat-Krakowská, kterou jízda automobilem nadchla. Citát z hesla české Wikipedie věnovaného, průkopníku automobilismu a zakladateli filmového průmyslu v Rakousku, hraběti Alexanderu Josephu Kolowratovi-Krakovskému (1886–1927), od jeho úmrtí letos v prosinci uplyne 90 let a jemu se říkalo Saša, der Kilowatt, později Filmograf, jistě postačí k vykreslení jeho bonvivánské letory, s ní se pouštěl do nových a nových dobrodruství. Na karikatuře jeho přítele, vídeňsko-olomouckého dadaisty, karikaturisty a průkopníka animace Petera Enga (1892–1939) sedí Sascha uprostřed v čapce s doutníkem. Dnešní technologičtí vizionáři a pionýři se Sašou jistě sdílejí vášeň pro nové technologie a rychlé stroje (takový Elon Musk vlastnil několik Lotusů a McLarenů, dokonce i český letoun Aero L-39), pochybuji však, e stejný apetit a aludek. Uzeniny a plzeňské v připravovaném proviantu cesty na Mars nepochybně chybějí. Ostatně, jak napoví styl kresby, jsou to potraviny ze středověku. A Elon Musk – jak praví Wikipedie – experimentoval pouze s kombinací prášků na spaní s červeným kalifornským.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.