Knihy 4/2017
– Během útěků se ztrácejí děti, mohlo by znít shrnutí reportání knihy rakouského novináře Karla Markuse Gausse. A ty německé děti často a po desetiletích mohly začít objevovat své kořeny a jazyk a také své dávné příbuzné. Gauss v reportáích shromáděných v útlém svazku navštěvuje zbývající Němce a potomky Němců v Litvě, na Slovensku a na Ukrajině. Často píše právě o dětech, které se ztratily během útěků sem a tam koncem druhé světové války a které nakonec zůstaly bez rodičů v cizích rodinách a cizích zemích. Gauss je novinářsky zručný, popisuje vdy dějiny místní německé komunity, krajinu, kterou projídí, často postsocialisticky neudrované budovy, ve kterých bydlí, nebo natáčí své partnery v debatě. Výhled do budoucnosti je ale bez výjimky tristní – ať jde o litevské německé spolky, je se hádají mezi sebou, slovenský německý sbor tvořený ukrajinskými rodinami přišlými na Slovensko po katastrofě v Černobylu nebo potomky ruských Němců, pro ně měla být Ukrajina v letech po rozpadu SSSR přestupní stanicí na cestě do onoho opravdového Německa, kteří ale německy nemluví a kdy se prosadí, zejména nezaměstnávají nespolehlivé lidi z vlastní komunity.
Karl-Markus Gauss, Roztratení Nemci. Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom mori, z němčiny přeloila Petra Thomay,
Absynt, ilina 2017, 192 s.
-pe-
– Válečný román Zemřít na jaře má výbornou reklamu. Spíše ne o největší německý román o druhé světové válce od dob Güntera Grasse jde ale o nezávazné letní čtení. Nevtáhnou vás ani postavy, které se charakterově nemění, ani popisy vojenského zázemí, je postrádají napětí, ani stav válkou rozbité země, který je po kapitulaci spíše kulisou k rodinné budoucnosti hlavního hrdiny ne obrazem bídy. Jde o příběh mladíků Waltera a Fieteho, které na konci války na severu Německa zverbuje SS a pošle je do Maďarska bojovat proti postupující Rudé armádě, aby nakonec jeden z nich z fronty utekl a skončil před popravčí četou. A aby druhý coby řidič v zázemí pátral po svém otci přeloeném za trest z koncentračního tábora na frontu a padlém nejspíše v jedné z bitev konce války. A aby tý nakonec společně s vojáky ze stejné světnice na svého přítele při popravě střílel. V závěru v knize probleskne motiv modernizace, kdy přeivší z obou kamarádů nemůe najít práci jako dojič na statku, kde pracoval před odvedením na vojnu, protoe tu budou spojenci mechanizovat. A musí na farmu jinou, menší, kde ještě ruční práci dojičů potřebují. Zemřít na jaře je lehkým stylem napsaný příběh z války, ale nebudete se k němu vracet, jako se nebudete vracet k běné detektivce. Jistě je moné, e od Grassova Plechového bubínku, Lenzovy Hodiny němčiny nebo Thürkovy Hodiny mrtvých očí německé literatuře lepší román o druhé světové válce nikdo nenapsal, Rothmannův text ale s těmito klasickými romány napsanými převáně ve druhé polovině 50. let nelze srovnávat.
Ralf Rothmann, Zemřít na jaře, z němčiny přeloil Tomáš Dimter, Argo, Praha 2016, 220 s.
-pe-
– Tématem zevrubné historické studie Mezi Titem a Tudjmanem je proměna chorvatského politického spektra v měsících před dubnem 1990, a tedy prvními svobodnými volbami, které se v zemi konaly od konce druhé světové války. Autorem publikace, je vznikla na praské Filozofické fakultě, je chorvatský historik nejmladší generace Boris Mosković. Ve svém textu nejprve popisuje odrazy reformního hnutí tzv. chorvatského jara z roku 1971, jak dopadaly na dění a vztahy v chorvatské politice koncem 80. let. Následně zkoumá zrod jednotlivých hlavních nových stran politického spektra, zejména přes 90. léta dominantního Chorvatského demokratického společenství (HDZ) po roce 1971 penzionovaného generála Franjo Tudjmana. Věnuje se ale i projugoslávským formacím, politickým organizacím chorvatských Srbů nebo hlavnímu tehdejšímu souputníkovi HDZ mezi nově vznikajícími stranami, Chorvatskému sociálně liberálnímu svazu. Podle Moskoviće za úspěchem Tudjmanova HDZ stála organizační schopnost jeho předsedy i nacionalistický program oslovující rozsáhlou chorvatskou diasporu, která pak činnost HDZ finančně podporovala. Díky Moskovićově práci můeme sledovat i sloité postavení Svazu komunistů Chorvatska na přelomu 80. a 90. let. Chorvatští komunisté toti museli reagovat nejen na dění v samotném svazovém Chorvatsku a nálady mezi chorvatským obyvatelstvem, ale i na jednu z dalších vln kosovské krize, sílící národně motivované obavy chorvatských Srbů a brizantní vývoj v celojugoslávském Svazu komunistů. I pro čtenáře, který se nechce podrobně zajímat o politické zápletky jednoho roku chorvatské politiky, můe být poučné dozvídat se z dobře napsaného textu, jak rychle se můe zhroutit zdánlivě pevná moc jedné politické strany i jaké nástroje jednotliví političtí hráči pouívají v čase krize.
Boris Mosković, Mezi Titem a Tudjmanem. Chorvatsko v letech 1989–1990, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Praha 2017, 283 s.
-pe-
– Rumunský astrofyzik Mario Livio se v knize Je bůh matematik? zabýval historickým sporem, trvajícím ji od časů Platóna a Sokrata, zda matematika je jen nástroj k poznávání přírody, je sama přírodou, ji objevujeme. To švédský kosmolog Max Tegmark bez okolků tvrdí, e náš fyzikální svět je nejen matematicky popsatelný, ale sám je matematikou... a také my jsme součástí gigantického matematického objektu, jen vnímá sám sebe. Čtenáře jeho knihy to vede k otázkám, z nich některé ji slyšel: Neijeme v počítačové simulaci? Anebo: Je umělá inteligence něčím reálně existujícím? Tegmark ovšem nepíše sci-fi. Vágně nespekuluje, promýšlí věci racionálně, vědecky, matematicky. Vyslovuje nejen řadu otázek, které bychom se třeba i báli si poloit (Jak mohl nekonečný prostor vzniknout v konečném čase? Kam se rozpíná náš vesmír? Jsme bezvýznamní? Je čas pouhou iluzí?), ale přináší na ně i – odváné – odpovědi. Například dochází k závěru, e v nám známém vesmíru jsme jako inteligentní bytosti nejspíš sami. Kladem knihy je systematičnost a přehlednost. Autor během svých úvah vysvětluje přístupnou a čtivou formou dosavadní stav poznání o vesmíru, nejmenších prvcích, z nich je sloen, a zákonech, jimi se řídí. Je si vědom opoválivosti svých vývodů, kdy zpola v ertu uznává, e by mu mohly zničit kariéru, protoe znějí dost bláznivě. Hned ovšem pokračuje: Šlo ale jen o zahřívací kolo – a se dostaneme ke zkoumání důsledků a testovatelných předpovědí hypotézy matematického vesmíru, bude to ještě šílenější! Proč by výjimečně chytří a erudovaní lidé neměli mít právo na smělé hypotézy? e znějí neuvěřitelně, nemusí ve fyzice jak známo znamenat, e nejsou pravdivé.
Max Tegmark: Matematický vesmír. Moje pátrání po nejhlubším smyslu reality. Z angličtiny přeloil Jiří Podolský, Argo?/?Dokořán, Praha 2016, 360 s.
-tt-
– Texty novináře a spisovatele Ladislava Mňačka (1919–1994) nově vycházejí v bratislavském Vydavatelství Evropa. Zatím naposledy Oneskorené reportáe, poprvé vydané v roce 1963. Jde o soubor reportáí popisující absurditu i nebezpečí 50. let v Československu. V textech tak potkáte třeba vedoucího stavby s pečlivě vedeným deníkem pro případ soudu, vedoucího dělnické party, který trpí šlendriánem, jaký vidí na socialistických stavbách, nebo aparát přehlíivý k technické inteligenci. Tématy z budovatelských let socialismu je ale třeba se nenechat zmást, jde vdy o literárně zručný popis lidského přemýšlení a kroků v časech, je člověka příliš rychle unavily a jejich tempo z nás nadělalo šrot.
Ladislav Mňačko, Oneskorené reportáe, Vydavateľstvo Európa, s.r.o., Bratislava 2017, 160 s.
-pe-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.